Přejít na obsah

Sněmovna schválila zrušení poplatků za novorozence

zpět
25.6.2008

Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK Michaela Šojdrová. Opozice dnes neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima...

Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Novelu, která s tím počítá, dnes sněmovna schválila hlasy 183 ze 188 přítomných. Od poplatků by měli být osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Opozice dnes neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima. ČSSD rovněž chtěla, aby neplatili ani invalidní důchodci a také starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní, a jsou tak odkázáni na starobní penzi.

Dohoda koalice z počátku června ale s takovým rozšířením novely, jaké navrhli socialisté, nepočítá. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se zatím shodli jen na tom, že později, od ledna 2009, by měl parlament zbavit poplatků i děti do šesti let a u dětí do 15 let snížit pětitisícový limit na 3000 korun. Opozice chce ale víc, a její návrhy tak dnes otestovaly schopnost koalice „udržet“ kompromis, na němž se koaliční lídři domluvili.

Dnes se to vládnímu táboru podařilo. Někteří poslanci zelených a lidovec Ludvík Hovorka ale dávají najevo, že do budoucna budou i oni navrhovat, aby byly od poplatků osvobozeny podstatně širší skupiny obyvatel.

Pacienti v České republice od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Opozice se zrušení poplatků domáhala i u Ústavního soudu, ale neuspěla.

Novela, kterou poslanci schválili dnes, obsahuje také ustanovení, podle nějž by vůbec žádné poplatky neměli platit lidé umístění „k výkonu ústavní výchovy“ v domovech pro postižené. Jde o rozšíření současné dikce zákona, která se týká jen chovanců dětských domovů a školských zařízení ústavní nebo ochranné výchovy.

Další z bodů novely se týká pravomocí zdravotních pojišťoven. Mohly by pokutovat zdravotní zařízení, jež opakovaně vybrala poplatek v rozporu se zákonem.

V původním návrhu bylo také ustanovení, podle kterého by pojišťovna mohla rozvázat smlouvu se zařízením, které by dostalo pokutu opakovaně. Podle místopředsedy zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) ho však v třetím čtení Šojdrová vypustila.

Údajně se tak stalo během necelé hodiny mezi jednáním zdravotního výboru a Poslanecké sněmovny, Šojdrová na to ale prý neupozornila.

Šťastný to označil za velmi nestandardní postup, protože původní ustanovení vycházelo z podepsané koaliční dohody. „Budeme muset jednat v rámci K9 o tom, zda tuto věc doplníme v nějakém dalším zákoně,“ uvedl.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sněmovna schválila zrušení poplatků za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sněmovna schválila zrušení poplatků za…

Komentáře

další 4 komentáře
Re:Hlavně nerušit důchodcům  | 26. 06. 2008 08:32

asi jsou nejvíce nemocní, asi se jim ty choroby pěkně kumulují.A asi stačí prom posilnění sebedůvěry jediná medicína- nezůstat v izolaci. Chyba je, že nejsou nějaké kluby důchodců, že se musí scházet u lékaře v čekárně, aby byli mezi lidmi. Léčit by to chtělo společnost, aby důchodce nedistancovala.

staro Hlavně nerušit důchodcům  | 25. 06. 2008 19:14

Hlavně aby to nezrušili důchodcům, kvůli kterým se to hlavně zavedlo. U nás na středisku byly čekárny plné důchodců a nyní tam není ani noha.Kdyby to nebylo sociálně necitlivé,mohli by to zrušit klidně všem,kromě důchodců. Kvůli nim se to vlastně zavedlo, oni ten systém dojili nejvíc!

Petr Bouzek ODS kope na obě strany  | 25. 06. 2008 17:59

Nejprve chtějí trestat ty, co nevybírají, pak ty, co vybírají. No jo, už se pomalu blíží volby a preference modrých neobolševiků klesají. Tak se zase nějaký ten populismus bude muset nahodit. Ty krásné a výnosné posty by se nerado ztrácelo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné