Sněmovna schválila zrušení poplatků za novorozence

Titulní obrázek

Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK Michaela Šojdrová. Opozice dnes neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima…

Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Novelu, která s tím počítá, dnes sněmovna schválila hlasy 183 ze 188 přítomných. Od poplatků by měli být osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Opozice dnes neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima. ČSSD rovněž chtěla, aby neplatili ani invalidní důchodci a také starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní, a jsou tak odkázáni na starobní penzi.

Dohoda koalice z počátku června ale s takovým rozšířením novely, jaké navrhli socialisté, nepočítá. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se zatím shodli jen na tom, že později, od ledna 2009, by měl parlament zbavit poplatků i děti do šesti let a u dětí do 15 let snížit pětitisícový limit na 3000 korun. Opozice chce ale víc, a její návrhy tak dnes otestovaly schopnost koalice „udržet“ kompromis, na němž se koaliční lídři domluvili.

Dnes se to vládnímu táboru podařilo. Někteří poslanci zelených a lidovec Ludvík Hovorka ale dávají najevo, že do budoucna budou i oni navrhovat, aby byly od poplatků osvobozeny podstatně širší skupiny obyvatel.

Pacienti v České republice od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Opozice se zrušení poplatků domáhala i u Ústavního soudu, ale neuspěla.

Novela, kterou poslanci schválili dnes, obsahuje také ustanovení, podle nějž by vůbec žádné poplatky neměli platit lidé umístění „k výkonu ústavní výchovy“ v domovech pro postižené. Jde o rozšíření současné dikce zákona, která se týká jen chovanců dětských domovů a školských zařízení ústavní nebo ochranné výchovy.

Další z bodů novely se týká pravomocí zdravotních pojišťoven. Mohly by pokutovat zdravotní zařízení, jež opakovaně vybrala poplatek v rozporu se zákonem.

V původním návrhu bylo také ustanovení, podle kterého by pojišťovna mohla rozvázat smlouvu se zařízením, které by dostalo pokutu opakovaně. Podle místopředsedy zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) ho však v třetím čtení Šojdrová vypustila.

Údajně se tak stalo během necelé hodiny mezi jednáním zdravotního výboru a Poslanecké sněmovny, Šojdrová na to ale prý neupozornila.

Šťastný to označil za velmi nestandardní postup, protože původní ustanovení vycházelo z podepsané koaliční dohody. „Budeme muset jednat v rámci K9 o tom, zda tuto věc doplníme v nějakém dalším zákoně,“ uvedl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!