Přejít na obsah

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zrušení regulačních poplatků

zpět
23.9.2010
poslanecká sněmovna, parlament
zvětšitposlanecká sněmovna, parlamentZdroj: www.psp.cz

poslanecká sněmovna, parlament | Zdroj: www.psp.cz

 

Poslanecká sněmovna zamítla návrh ČSSD na zrušení regulačních poplatků. Pro zamítnutí hlasovaly strany koalice ODS, TOP 09 a VV. Mají totiž vlastní plán, jak poplatky změnit. Hlasování předcházela několikahodinová diskuze plná osobních útoků, která vyvrcholila sporem mezi ČSSD a koalicí, zda je možné o návrhu hlasovat.

Jednání bylo také několikrát přerušeno, poslanci se ale po pevně zařazeném bodu k novele dnes po poledni vrátili.

Poslanci o návrhu diskutovali více než dvě hodiny. ČSSD obviňovala VV, že před volbami také slibovaly zrušení poplatků, ale nyní takový návrh podpořit odmítají. Postupně se ale oddálili tématu zdravotnických poplatků a přešli do roviny osobních útoků. Například ministr dopravy za VV Vít Bárta vyzval poslance levice, aby „začali pracovat a přestali intelektuálně onanovat na neaktuální téma.“ Po stínovém ministru zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD) chtěl, aby si toto téma chlapsky vyříkali v jeho pracovně za čtyři miliony (některá média informovala, že za tuto sumu si Rath nechal zařídit pracovnu z veřejného rozpočtu Středočeského kraje).

Na to Rath reagoval tím, že upozornil na majetkové poměry Bárty. Prohlásil, že on si „pouze pořídil stůl, zatímco Bárta má vůz Maseratti“. Podle něho je pořízený také za peníze z veřejných rozpočtů, které si Bártova bývalá firma ABL vydělala na veřejných zakázkách. Rath Bártu také nazval majitelem Věcí veřejných, o poslanci VV Michalu Babákovi řekl, že si místo na kandidátce koupil. Podobné slovní přestřelky vyvrcholily hádkou o to, zda může sněmovna o návrhu hlasovat či nikoliv. Sociální demokraté totiž usilovali o další přerušení jednání, aby se novela dostala na program ještě jednou. Koalice se naopak snažila prosadit hlasování, aby návrh zamítla.

Problém nastal, když místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) nechala o návrhu hlasovat v dobu, ve kterou měla sněmovna začít projednávat pevně zařazené body. Proti tomu se ohradil šéf klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. „Každý vidí, že jde o politickou exhibici ČSSD a ne o hlasování,“ reagoval na to šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Sociální demokraté poté požádali o přestávku na jednání svého klubu. Po přestávce Klasnová nechala o návrhu hlasovat a koalice jej zamítla.

Sociální demokraté novelu odůvodňovali tím, že poplatky jsou protiústavní a zhoršují dostupnost zdravotní péče pro některé skupiny obyvatel. Proti jejich zrušení ale stojí koalice ODS, TOP 09 a VV. Ta poplatky obhajuje zkvalitněním lékařské péče. V koaliční smlouvě se dohodla na jejich částečné změně. Plánuje zrušit poplatek za položku na receptu, který nahradí jednorázovou platbou. Za den hospitalizace v nemocnici se pak bude platit 100 místo současných 60 korun.

Sociální demokraté navrhovali zrušení poplatků už několikrát, nikdy ale nedali dohromady dostatečný počet hlasů pro schválení návrhu. Poplatky zavedl tehdejší ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí dětí do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zrušení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zrušení…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Dr.Bouzek ad XXX  | 23. 09. 2010 16:23

Vy jste měl štěstí, že jste byl schopen prokázat, že jste někde někdy nebyl. Ale to se vždycky podařit nemusí. Jestliže je ohrožena právní jistota občanů, mělo by se to okamžitě napravit. A právě v systému regulačních poplatků je ohrožena právní jistota občanů. Výjimka by bylo jedině, kdyby bylo povinné vydávání potvrzení o zaplacení. Ale to přece Julínek zrušil. Zdravotnické zařízení nemá povinnost vydávat doklad o přijetí regulačního poplatku. Regulační poplatky jsou právní paskvil od samého začátku. Souhlasím s ministrem zdravotnictví:"Řikejme regulačním poplatkům jen poplatky". Alespoň by to bylo pravdivé označení. Až začneme věci nazývat pravými jmény, pak se někam pohneme. Ale to je úkol pro generaci, která se ještě nenarodila.

Dr.Bouzek Věci veřejné  | 23. 09. 2010 16:04

Pokud si vzpomínám, tak na tomto jednání byl citován volební program strany Věci veřejné, která jako jeden z bodů měla okamžité zrušení nesmyslného poplatku v lékárnách. No a popřeli to. Tak co si o tom myslet. Nakonec i ohledně korupce v armádě. Strana Věci veřejné mává praporem protikorupčního tažení. ČSSD nabídla vyšetřovací komisi, ve které by měly Věci veřejné místo předsedy a vyšetřovalo by se od roku 1993. Věci veřejné tuto nabídku odmítly. Tak co si asi tak myslet o poctivosti a důvěryhodnosti této strany?!

Dr.Bouzek A vypovídá  | 23. 09. 2010 15:53

Vypovídá to o tom, že hyeny mohou právě regulační poplatky zneužívat. Nemocnice si najmou vymahačskou firmu. Ta obešle rovnou všechny pacienty a někteří raději zaplatí pokutu, i když řádně zaplatili poplatek. Problém je, že zaplacení poplatku či jeho nezaplacení je velmi těžce prokazatelné. Pokud lékař či sestra ve frmolu, ve kterém pracují, zapomenou poplatek vykázat a pacient nepožádal o potvrzení, tak jak prokáže že zaplatil? Nijak! A když se bude několik let bezúspěšně soudit, mohou být ze třiceti korun klidně desetitisíce. Prostě regulační poplatky lze zneužívat a tak se zneužívají. ale jinak, než to popisuje bakalář. A na to se při té veškeré chvále regulačních poplatků nesmí zapomínat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné