Sněmovna zamítla snahu Senátu o odklad elektronických receptů

Sněmovna zamítla už v úvodním kole senátní snahu o dvouletý odklad zavedení povinných elektronických receptů na léky.

Povinnost platí od ledna, novela by tak musela záležitost řešit zpětně. Ve hře je ale jiná novela, podle níž by lékařům letos nehrozila sankce za to, že recept předepíšou v papírové podobě.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) podotkl, že senátní návrh by nebylo možné schvalovat. „Předpokládá, že se zruší povinnost, která již nastala,“ uvedl.

Zamítnutí normy z těchto důvodů navrhl zpravodaj Bohuslav Svoboda (ODS), byť občanští demokraté jinou novelou původně žádali pětiletý odklad povinných elektronických receptů. V úterý předlohu ze Sněmovny stáhli. Svoboda ale trvá na tom, že eRecept za nynějšího stavu nic nového nepřináší.

Zamítnutí normy podpořilo 81 ze 148 přítomných poslanců. Proti jich bylo 39.

Senát svou novelu schválil začátkem prosince. Předložilo ji devět senátorů v čele s Vladimírem Plačkem (ČSSD). Obávali se toho, že by spuštění povinných elektronických receptů mohlo prohloubit nedostatek praktických lékařů na venkově.

Rok bez sankcí prosazuje Vojtěch. Dolní komora by tento návrh měla pravděpodobně v pátek podle doporučení zdravotnického výboru schválit. Úprava také předpokládá, že pokud by lékový ústav do doby účinnosti novely zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno. Současný zákon předpokládá sankci za nevydání receptu v elektronické podobě až dva miliony korun.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!