Sněmovna zřejmě schválí vznik nového registru zdravotníků

stetoskop, klávesnice, dokumenty, počítač

Sněmovna zřejmě schválí novelu o zdravotních službách, která zřídí mimo jiné nový neveřejný registr zdravotníků. Poslancům to před závěrečným rozhodováním o normě doporučil zdravotnický výbor.

Zastánci normy mluví o tom, že novela zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici naopak pochybují o ochraně dat. Poslanci by měli novelu schvalovat na březnové schůzi.

Plénum by podle stanoviska výboru nemělo přijmout návrh lidovce Ludvíka Hovorky na zamítnutí předlohy. V souvislosti s uchováváním citlivých dat, a to i rodných čísel pacientů, označil Hovorka registry za nebezpečné. Už dřív Hovorka předlohu označil za polotovar, v němž není řešena a zajištěna ochrana dat. Pokud uniknou, půjde podle něho o zajímavé informace pro farmaceutické firmy a komerční zdravotní pojišťovny.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) obavy kritiků nesdílí. Nebude se podle něho sbírat víc dat než nyní. K pokusům novelu nepřijmout Němeček poznamenal, že někomu asi vadí, že bude do zdravotnictví vidět.

Původní registr zdravotnických pracovníků zanikl před několika lety kvůli nálezu Ústavního soudu. Neveřejností registru by se mělo vyhovět námitce soudu, který zrušil databázi zejména kvůli neoprávněnému zásahu do soukromí zdravotníků. Bez registru je ale podle ministerstva zdravotnictví obtížné sledovat demografický a kapacitní vývoj populace zdravotnických profesionálů, analyzovat dostupnost jejich služeb pro lidi a předvídat potřebné vzdělávací kapacity.

Novela taky zřizuje Národní diabetologický registr, Národní registr intenzivní péče a Národní registr hrazených zdravotních služeb, do nichž budou pojišťovny posílat údaje například o poskytnuté péči, pacientovi i úhradách z veřejného pojištění. Údaje z registrů mají podle ministerstva přispět ke zkvalitnění zdravotní péče a zpřesnění stanovování úhrad. Díky registrům bude prý možné i zrušit řadu statistických zjišťování. Novela stanoví, že registry budou spadat pod Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Poslankyně ANO Jana Pastuchová by podle doporučení výboru neměla na plénu uspět s návrhem, na jehož základě by vznikly i registry náhlých zástav oběhu. Návrh zdůvodňovala tím, že stát by dostal nástroj k hodnocení kvality záchranné služby a pohotovostní nemocniční péče.

Ohodnoťte tento článek!