Sněmovní komise možná předá kauzu IZIP policii, rozhodne příště

Sněmovní vyšetřovací komise možná požádá policii, aby prověřila okolnosti sporného projektu internetových zdravotních knížek IZIP. Poslancům to dnes navrhli dva vyšetřovatelé, kteří s nimi spolupracují. Komise o tom rozhodne na svém příštím zasedání, které by mělo být 19. dubna…

Praha –

Vyšetřovatelé mimo jiné uvedli, že jiná firma nabízela Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) obdobný projekt, do kterého by VZP na rozdíl od IZIP nemusela investovat. O IZIP ale mají i další pochybnosti. Upozornili například na to, že VZP do IZIP dala nemalé peníze, přesto k němu nemá příliš dalších práv.

„Myslím, že to prostě není možné vynaložit stovky milionů korun na něco, co vlastně nakonec ani nevlastníte,“ prohlásil dnes před komisí vyšetřovatel Pavel Pinka. Se svou kolegyní dospěli k těmto závěrům poté, co komise vyslechla řadu svědků a shromáždila různé písemné materiály.

Projekt IZIP, ve kterém figurovali někteří politici ODS, dlouhodobě kritizuje ministr zdravotnictví David Rath. Dokládá na něm údajné napojení ODS na peníze VZP. Rath tvrdí, že IZIP je pro VZP nevýhodný a usiluje o to, aby ho přestala financovat.

Občanští demokraté ministrova obvinění odmítli. Již v únoru před komisí vypovídal jeden ze spoluautorů projektu, bývalý poslanec ODS a dnes místopředseda Evropského parlamentu za ODS Miroslav Ouzký. Uvedl, že IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely a nynější útoky na projekt jsou politicky motivované. Podobně se pak vyjádřil i další europoslanec Milan Cabrnoch, rovněž bývalý poslanec ODS.

Ouzký stál v roce 2000 u zrodu projektu spolu s Pavlem Hronkem a právě Cabrnochem. Cabrnoch již z firmy vystoupil. Původně šlo o s. r. o. , dnes je to akciová společnost. Ouzký v ní má třetinu.

O odklad hlasování dnes požádala poslankyně ODS a členka komise Lucie Talmanová. Ohradila se proti tomu, aby vyšetřovatel používal formulace typu „myslím, že není možné“ a podobné subjektivní výroky. „To, co zde předvedl pan vyšetřovatel, je pro mě naprosto neakceptovatelné,“ řekla. Požádala pak o písemnou podobu návrhu vyšetřovatelů, aby si ho mohla prostudovat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!