Přejít na obsah

Sněmovní komise podává trestní oznámení

zpět
29.6.2001

Vyšetřovací komise ustavená poslaneckou sněmovnou k prověření činnosti ostravského transplantačního centra za období několika let dospěla k závěrům, na jejichž základě mj. podává dvě trestní oznámení. Zároveň dnes navrhla usnesení, v němž například žádá ministra zdravotnictví o vyvození konkrétních důsledků "v rovině věcné i personální", neboť jak ve FN Ostrava, tak v činnosti koordinačního střediska pro transplantace v IKEM zjistila hrubé nedostatky a porušování platných předpisů...

Vyšetřovací komise, ustavená poslaneckou sněmovnou k prověření činnosti ostravského transplantačního centra za období několika let, dospěla v závěrečné zprávě k závěrům, na jejichž základě mj. podává dvě trestní oznámení. Zároveň dnes navrhla usnesení, v němž například žádá ministra zdravotnictví o vyvození konkrétních důsledků „v rovině věcné i personální“, neboť jak ve FN Ostrava, tak v činnosti koordinačního střediska pro transplantace v IKEM zjistila hrubé nedostatky a porušování platných předpisů.

Tyto nedostatky podle členů komise nejen svědčí o některých zásadně nesprávných postupech při určování smrti dárců a při odnímání orgánů, ale také o nevhodné léčbě příjemců orgánů (ve zprávě se poslanci zmiňují o smrti jednoho z transplantovaných nemocných). Vyšetřovací komise napadla i nedostatečné šetření provedené v minulosti Českou lékařskou komorou a ministerstvem zdravotnictví.

Předseda této sněmovní komise Josef Janeček (KDU-ČSL) rovněž uvedl, že policejní vyšetřovatel v minulosti odložil šetření ostravské kauzy právě proto, že byl mylně informován o diagnóze příčin smrti pacienta. Komise při vlastním šetření spolupracovala i s třemi významnými zahraničními transplantačními institucemi.

(boš)


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

redakce Zdraví.Euro.cz

Komentovat článek: Sněmovní komise podává trestní oznámení

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné