Přejít na obsah

Sněmovní výbor se začne zabývat reformou zdravotnictví

zpět
23.8.2011
stetoskop
zvětšitstetoskopZdroj: senate.gov

stetoskop | Zdroj: senate.gov

 

Sněmovní zdravotnický výbor se dnes začne zabývat předlohami vládní reformy zdravotnictví. Jde o návrh zákona o zdravotních službách, předlohu o speciálních zdravotních službách a návrh zákona o záchranné službě.

Dnešní jednání bude vyhrazeno obecné debatě, poslanci budou také podávat pozměňovací návrhy. Hlasovat se o nich bude ve čtvrtek.

Návrhy zákonů a zdravotních službách a specifických zdravotních službách odolaly návrhu opozice na zamítnutí už v prvním sněmovním čtení. Pro některé změny v předlohách jsou i koaliční poslanci. Debata se povede například o nejzazší dojezdové době sanitek k pacientům a o zapojení soukromých záchranných služeb do krajských systémů. Předseda výboru Boris Šťastný (ODS) už dříve uvedl, že návrhy, které by reformu bořily, nebudou mít šanci na přijetí.

Reforma přináší i takzvaný změnový zákon a novelu o veřejném zdravotním pojištění. Ve změnovém zákonu se objevil takzvaný přílepek, který by vedl k utajování úřednických platů a odměn. Ustanovení doporučil vypustit už branný a bezpečnostní výbor. Očekává se, že zdravotnický výbor vydá stejné stanovisko.

Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem „rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb“. Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut. Předkladatelé ale - na rozdíl od opozice - tvrdí, že to dostupnost péče nezhorší. Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.


Komentovat článek: Sněmovní výbor se začne zabývat reformou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Sněmovní výbor se začne zabývat reformou…

Komentáře

další 2 komentáře
josef BOB  | 25. 08. 2011 07:23

Plný souhlas, kde se dá tak pohodlně krást bez znalosti věci než ve zdravotnictví . Jen na okraj - politici,dozorčí a správní rady,ředitelé dosazení svojí stranou atd. Zdravotnický personál je pouze slouhou nejlépe zadarmo jak žádá náš pacient.

BOB Reforma?  | 23. 08. 2011 10:19

Žádná nebude. To jsou jen kosmetické úpravy v našem socialistickém zdravotnictví, ve kterém nikdo nezodpovídá za nic díky nesvobodě pacienta, nesvobodě lékaře i nesvobodě pojišťovny a díky tomu, že smlouvu s pojišťovnou nemá pacient na optimální zdravotní péči, ale lékař, který je donucen ji uzavírat na omezování zdravotní péče. *** Na skutečnou reformu zatím čas nedozrál! Myslím tím reformu v přirozených vztazích, občanské svobodě lékaře léčit podle potřeb pacienta a osobní garanci pacienta za proplacení zdravotní péče. Nic tkakového nebude! Skutečná efektivita systému vhodná pro pacienta zjevně nikoho nezajímá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné