Snížení přirážky je politický krok

Na ústavní soud se obrátí Grémium majitelů lékáren (GML) a Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL), pokud ministerstvo financí opravdu rozhodne o snížení obchodní přirážky o tři procenta. K tomuto kroku je přitom ministerstvo financí vázáno nedávným usnesením vlády, které přijala na návrh MZ. To zase vycházelo z podnětu VZP.

Lékárníci a distributoři na tiskové konferenci 14. července uvedli, že snížení přirážky by bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod, konkrétně s právem svobodně podnikat, právem na ochranu majetku a v konečném důsledku i s právem na ochranu zdraví. Podle předsedy GML Dušana Holečka jde o krok nikoli ekonomický, ale politický, což potvrzuje skutečnost, že nebyla provedena žádná ekonomická analýza oprávněnosti výše přirážky. Minulý týden ostatně ministr Ivan David MF Dnes potvrdil, že svůj návrh neopřel o žádnou analýzu, a nepřímo přiznal, že vzal za měřítko obdobný krok provedený v roce 1996, kdy byla rovněž přirážka snížena o tři procenta.

Za svoji snahu si ministr 16. července vysloužil ocenění od premiéra Miloše Zemana. Ten by prý ještě před měsícem zdravotnictví zahrnul mezi podprůměrné resorty pro pomalé uplatňování lékové politiky. Protože ministr předložil návrh snižující marži lékárnám, zařadil ho premiér do neutrální skupiny, neboť snížení výdajů za léky na úkor zisků by mohlo vést i ke zlepšení platových podmínek ve zdravotnictví.

Lékárny už začaly penalizovat VZP za pozd-ní platby či v případě, kdy mají strach z pojišťovny, přepouštějí své pohledávky distributorům. Pokud VZP přijme vůči penalizujícím nějaká odvetná opatření, bude podle předsedy představenstva AVEL Jiřího Hou-sera podán podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, neboť by šlo o zneužití dominantního postavení. Uvedl, že celkové dluhy VZP za léky činí 3,3 miliardy korun.

fotoZdraví.Euro.cz Vladimír Brada

Jsou odhodláni obrátit se až na ústavní soud: (zleva) předseda představenstva AVEL Jiří Houser, ředitel AVEL Pavel Suchý a předseda GML Dušan Holečko

Ohodnoťte tento článek!