Přejít na obsah

Snížení úhrad ohrožuje krajskou nemocnici

zpět
23.11.2010
nemocnice, pokoj, pacientka, sestra,
zvětšitnemocnice, pokoj, pacientka, sestra, Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

nemocnice, pokoj, pacientka, sestra, | Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

 

"Návrhy ministerstva zdravotnictví jsou cíleným útokem na ústavní právo dostupnosti zdravotní péče pro každého," uvedla ve sdělení pro novináře na Zlínsku 1. místopředsedkyně Senátu České republiky Alena Gajdůšková.

„Bezdůvodné snížení úhrad za zdravotní péči, jak o tom mluví představitelé Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), kdy říkají, že ministerstvem zdravotnictví plánované snížení úhrad v akutní péči o 5% a v následné péči o 10% znamená přímé ohrožení péče o zdraví a životy občanů, se ve Zlínském kraji dotkne zejména Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB).

To vzhledem k tomu, že i nyní je pro tuto nemocnici úhrada Všeobecné zdravotní pojišťovny nižší než v nemocnicích srovnatelné úrovně. Dorovnání hodnoty bodu pro tuto nemocnici je pro další vývoj, stabilizaci a kvalitu péče v KNTB zásadní,“ uvedla Gajdůšková.

V tomto duchu má pokračovat jednání s vedením VZP, které senátorka již před časem otevřela. „Kromě nutnosti napravit chyby z minula v hospodaření KNTB upozorňuji na potřebu rekonstrukce dětského oddělení Baťovy nemocnice a jeho vybavení na vyšších standardech odpovídajících standardu krajské nemocnice. Stejně tak je třeba hovořit o lékárenské pohotovosti v krajském městě, a to v souvislosti se zvýšeným koeficientem státního příspěvku na občana ve městě, jež je regionálním centrem,“ řekla Alena Gajdůšková.

„Stav systému veřejného zdravotního pojištění navíc nevyžaduje drastická opatření ordinovaná ministerstvem. Příjmy ze zdravotního pojištění za deset měsíců letošního roku dosahují 100,74 % příjmů ve stejném období roku 2009. Na rok 2011 MPSV a MF predikují nárůst objemů mezd ve výši 3,4-4,4 %. To znamená, že i při nižším skutečném nárůstu příjmy zdravotního pojištění dovolí zachovat alespoň současnou úroveň úhrad zdravotní péče,“ uvedla senátorka Gajdůšková.


Autoři

Jiří Růžička, Právo

Komentovat článek: Snížení úhrad ohrožuje krajskou nemocnici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Snížení úhrad ohrožuje krajskou nemocnici

Komentáře

další 2 komentáře
Dr.Frič KNTB a.s.  | 23. 11. 2010 22:13

Paní senátorky si velmi vážím , ale její odborné znalosti systému úhrad zdravotní péče v nemocnicích nejsou v kontextu reality , proč nechala krajskou KNTB a.s negativně ekonomicky dopadnout ,jako senátorka , ,v hluboké ekonomické ztrátě , téměř před konkursem, a lukrativní velmi dobře hrazená zdravotní péče včetně investic a nových kapacit se převádí do Uherskohradišstské nemocnice a.s. ( s maximální investiční a osobní podporou místního statutárního náměstka hejtmana ) , s tím že tato nemocnice nahradí velmi rychle krachující KNTB. a.s. ve Zíně a kde bude krajské město Zlín..... ????? nebo bude kraj sídlit v Uh.Hradišti.

Pozorovatel Co slina na jazyk přinese  | 23. 11. 2010 12:05

"Cílený útok" - to je ale hloupý blábol. Znamená to, že ministr je nepřítel státu, ústavy a občanů a snaží se úmyslně ublížit lidem? Je to sabotér, ohrožující naše světlé zítřky? Pošle ho soudružka na Bytíz, nebo do Jáchymova? Člověk má trochu kontrolovat svá mluvidla. Jinak může vyjít něco jako: "Ko, ko, ko, dák." A to je pak smutné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné