Sobotka a Němeček budou jednat s odboráři o navýšení platů

Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,

Zástupci lékařských a zdravotnických odborů se sejdou s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Budou jednat o požadavku na desetiprocentní navýšení tarifních platů v nemocnicích. Ministr v srpnu slíbil odborářům navýšení o pět procent, to jim ale nestačí.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková se proto obrátili na premiéra s žádostí o schůzku za účasti předsedů koaličních stran na toto téma.

Nakonec se sejdou jen se Sobotkou a Němečkem, tedy s představiteli sociální demokracie. „To nám vůbec nevadí, je na panu premiérovi, jak si to zorganizuje,“ řekl ve středu ČTK Engel. Připustil ale, že zejména účast ministra financí Andreje Babiše (ANO) by mohla být pro jednání přínosem. Dopad na státní rozpočet je totiž v jednání o platech zásadním faktorem.

Premiér ve středu uvedl, že nárůst platů zdravotníků by měl být od Nového roku o něco vyšší, než jsou tři procenta, o něž si od listopadu polepší ostatní státní zaměstnanci. „Růst by měl být o něco vyšší než tři procenta tak, abychom lidem ve zdravotnictví kompenzovali ten fakt, že ke zvýšení dojde o něco později než u učitelů a hasičů,“ uvedl Sobotka.

Na desetiprocentní růst tarifů od ledna příštího roku by bylo třeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

Pětiprocentní zvýšení ale podle odborářů neřeší kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. Připomněli také, že platy státních zaměstnanců porostou o znovu už od listopadu, zatímco zdravotníci mohou dostat přidáno až od ledna.

Ohodnoťte tento článek!