Přejít na obsah

Sobotka a Rath budou jednat s majiteli lékáren o klesající marži

zpět
5.4.2006

Ministři financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a zdravotnictví David Rath se dnes sejdou s představiteli majitelů a provozovatelů lékáren. Projednat by spolu měli případné zavedení takzvané degresivní marže. Obchodní přirážka by se tak s rostoucí cenou léků snižovala. Zástupci lékáren s ministry jednali již v polovině března...

Schůzky, která by se měla uskutečnit po dnešním jednání vlády na ministerstvu financí, se nezúčastní vedení České lékárnické komory. Komora již dříve Rathovy kroky kritizovala. Nesouhlasila zvlášť s lednovým snížením marže na léky z 32 na 29 procent.

Tento krok podle ní ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to zejména ty menší na venkově. Členové komory proti ministrově politice demonstrovali před ministerstvem zdravotnictví i koncem února na Staroměstském náměstí. Prezident komory Lubomír Chudoba uvedl, že Rath ztratil důvěru komory a její představitelé s ním již jednat nebudou.

Degresivní marží se zabývala již v lednu společná komise lékárníků a ministerstev. K žádným výsledkům však nedospěla. Lékárnická komora navrhovala, aby obchodní přirážka na nejlevnější léky do 20 korun činila 50 procent. U preparátů nad 5000 korun by se rovnala třem procentům. Pro ministerstvo byl návrh nepřijatelný. Rath již dříve uvedl, že za rozumné považuje rozpětí od 33 do šesti procent.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Sobotka a Rath budou jednat s majiteli lékáren…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné