Sobotka a Rath budou jednat s majiteli lékáren o klesající marži

Ministři financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a zdravotnictví David Rath se dnes sejdou s představiteli majitelů a provozovatelů lékáren. Projednat by spolu měli případné zavedení takzvané degresivní marže. Obchodní přirážka by se tak s rostoucí cenou léků snižovala. Zástupci lékáren s ministry jednali již v polovině března…

Schůzky, která by se měla uskutečnit po dnešním jednání vlády na ministerstvu financí, se nezúčastní vedení České lékárnické komory. Komora již dříve Rathovy kroky kritizovala. Nesouhlasila zvlášť s lednovým snížením marže na léky z 32 na 29 procent.

Tento krok podle ní ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to zejména ty menší na venkově. Členové komory proti ministrově politice demonstrovali před ministerstvem zdravotnictví i koncem února na Staroměstském náměstí. Prezident komory Lubomír Chudoba uvedl, že Rath ztratil důvěru komory a její představitelé s ním již jednat nebudou.

Degresivní marží se zabývala již v lednu společná komise lékárníků a ministerstev. K žádným výsledkům však nedospěla. Lékárnická komora navrhovala, aby obchodní přirážka na nejlevnější léky do 20 korun činila 50 procent. U preparátů nad 5000 korun by se rovnala třem procentům. Pro ministerstvo byl návrh nepřijatelný. Rath již dříve uvedl, že za rozumné považuje rozpětí od 33 do šesti procent.

ČTK

Sobotka a Rath budou jednat s majiteli lékáren o klesající marži
Ohodnoťte tento článek!