Sobotka bude jednat s krizovým štábem nemocnic, odborů a pacientů

Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSDS) bude dnes jednat s krizovým štábem nemocnic, odborů a pacientů o zdravotnictví. Zástupci štábu chtějí premiéra upozornit na to, že situace ve zdravotnictví se stále zhoršuje.

Polovina nemocničních oddělení je podle nich uzavřena, prý jen předstírají fungování. Nejsou sestry a v menších nemocnicích ani lékaři. Pokud vláda nezačne situaci rozhodným způsobem řešit, hrozí kolaps, řekl ČTK za menší nemocnice Stanislav Fiala.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel chce premiéra informovat o žalobě, kterou se nemocniční lékaři domáhají splnění memoranda podepsaného v roce 2011 vládou. Podle současného výkladu není dokument právně závazný, lékaři ale na jeho plnění trvají. Chtějí trojnásobek průměrného platu v zemi za běžnou pracovní dobu a přesčasy nepřesahující jako dosud až třikrát povolený limit.

Česká lékařská komora členem krizového štábu není, její požadavky bude tlumočit premiérovi Engel. Komora vyzvala vládu k přijetí krizového plánu pro zdravotnictví, trvá na růstu odvodů státu a zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, aby bylo na skokový růst platů. Žádá i sjednocení odměňování ve státních a soukromých nemocnicích, aby všude byl zajištěn růst platů schválený vládou.

Podle Fialy by úhrady od pojišťoven nemocnicím měly stoupnout příští rok nejméně o deset procent. Z toho šest procent stačí na desetiprocentní růst platů a čtyři procenta na provoz a dopady inflace.

Platy by podle shodného názoru odborů, nemocnic i komory měly růst tři roky po sobě o deset procent. Jen tak lze podle nich lékaře a sestry v nemocnicích udržet a zabránit rušení nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!