Přejít na obsah

Sobotka bude jednat s krizovým štábem nemocnic, odborů a pacientů

zpět
13.4.2016
Bohuslav Sobotka
zvětšitBohuslav Sobotka
Autor: Leoš Chodura

Bohuslav Sobotka | Autor: Leoš Chodura

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSDS) bude dnes jednat s krizovým štábem nemocnic, odborů a pacientů o zdravotnictví. Zástupci štábu chtějí premiéra upozornit na to, že situace ve zdravotnictví se stále zhoršuje.

Polovina nemocničních oddělení je podle nich uzavřena, prý jen předstírají fungování. Nejsou sestry a v menších nemocnicích ani lékaři. Pokud vláda nezačne situaci rozhodným způsobem řešit, hrozí kolaps, řekl ČTK za menší nemocnice Stanislav Fiala.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel chce premiéra informovat o žalobě, kterou se nemocniční lékaři domáhají splnění memoranda podepsaného v roce 2011 vládou. Podle současného výkladu není dokument právně závazný, lékaři ale na jeho plnění trvají. Chtějí trojnásobek průměrného platu v zemi za běžnou pracovní dobu a přesčasy nepřesahující jako dosud až třikrát povolený limit.

Česká lékařská komora členem krizového štábu není, její požadavky bude tlumočit premiérovi Engel. Komora vyzvala vládu k přijetí krizového plánu pro zdravotnictví, trvá na růstu odvodů státu a zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, aby bylo na skokový růst platů. Žádá i sjednocení odměňování ve státních a soukromých nemocnicích, aby všude byl zajištěn růst platů schválený vládou.

Podle Fialy by úhrady od pojišťoven nemocnicím měly stoupnout příští rok nejméně o deset procent. Z toho šest procent stačí na desetiprocentní růst platů a čtyři procenta na provoz a dopady inflace.

Platy by podle shodného názoru odborů, nemocnic i komory měly růst tři roky po sobě o deset procent. Jen tak lze podle nich lékaře a sestry v nemocnicích udržet a zabránit rušení nemocnic.


Komentovat článek: Sobotka bude jednat s krizovým štábem nemocnic,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Sobotka bude jednat s krizovým štábem nemocnic,…

Komentáře

1 komentář
OL Není třeba, soukromníci to vyřeší  | 14. 04. 2016 07:23

Nutno konstatovat, že marasmus kapitalistikého podnikání je tady. O

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné