Přejít na obsah

Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst rychleji, aby neodcházeli

zpět
19.11.2015
Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,
zvětšitBohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček,
Autor: Leoš Chodura

Bohuslav Sobotka, Svatopluk Němeček, | Autor: Leoš Chodura

 

Výdělek zdravotníků by měl růst rychleji, aby české zdravotnictví bylo schopno konkurovat a sestry a lékaři neodcházeli do ciziny. Kvůli tomu bude nutné zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění. Na celostátní poradě odborářů z nemocnic to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle něj není v Česku prostor na rušení nemocnic. Odbory upozorňují na nedostatek personálu ve zdravotnických zařízeních. Varují před další vlnou odchodů do zahraničí a zhoršením péče.

„Máme za sousedy Rakousko a Německo, to je velká mzdová konkurence… Musíme přesvědčit naše partnery ve vládě - a zatím se nám to nepodařilo, že růst platů má své důvody a ve zdravotnictví by měl být rychlejší. Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém,“ uvedl Sobotka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že výdělek českého lékaře odpovídá pětině příjmu německého doktora. Na Slovensku by se nyní měl také zvednout plat sester o několik set eur, uvedli odboráři.

Kvůli vyššímu odměňování je nutné podle Sobotky zvýšit i platby státu do zdravotního pojištění za děti, studenty či seniory. Do systému by tak přiteklo víc peněz. Nyní stát odvádí měsíčně za osobu 845 korun, od ledna bude dávat 870 korun. Odvody zaměstnanců, zaměstnavatelů i lidí bez práce jsou výrazně vyšší. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že situaci znovu prověří a bude zvýšení navrhovat. Podotkl, že to má vláda i ve svém prohlášení.

Platy ve zdravotnictví se mají od ledna zvednout o pět procent, odboráři žádají pro pracovníky v nemocnicích úpravu tarifů o deset procent. Stěžují si i na to, že se liší odměňování ve státních a soukromých zařízeních a zdravotníci v privátních nemocnicích přidáno nedostávají. Podle premiéra se srovnáním tarifů počítá návrh zákona o neziskových nemocnicích, který připravil Němeček. Podle krizového štábu nemocnic a zdravotníků by ale navrhovaná norma situaci v ČR ještě zhoršila a vzniklo by „dvourychlostní zdravotnictví“, neziskové nemocnice by byly proti ostatním ve výhodě.

Řešení vidí předseda vlády i v reformě vzdělávání zdravotníků, aby lépe odpovídalo potřebám praxe. Prostor pro rušení nemocnic podle Sobotky v Česku není. „V minulých letech došlo k výrazné redukci lůžkového fondu… Rušení není cesta z hlediska dalšího fungování zdravotní péče u nás, abychom byli schopni ji garantovat pro pacienty,“ uvedl premiér.

Odbory žádají vládu, aby úřadům práce přidělila tři miliardy na podporu nových pracovních míst pro zdravotníky v nemocnicích. Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by tak mohlo vzniknout přes 7500 postů pro sestry a sanitáře. Je přesvědčena o tom, že by se pak personální situace v nemocnicích zlepšila a pracovníci by z nich přestali odcházet. Sobotka je připraven o tom jednat. Chce požádat ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby provedla analýzu, zda je možné tolik lidí na taková místa v Česku vůbec najít.

Někteří odboráři na své poradě dnes Němečka kritizovali. Řekli mu, že pro zdravotníky zatím nic neudělal, jen se jim vysmívá a situaci zlehčuje. Němeček to popřel.


Komentovat článek: Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst…

Komentáře

další 2 komentáře
dr. Kozlík 25 let  | 20. 11. 2015 09:38

25 let slyšíme jen sliby sliby a zase jen sliby. Slibem holt nezarmoutíš.

ola doporučení pro politiky  | 19. 11. 2015 09:43

ať se zajdou podívat od 27.11.2015 9.00 hod. do 28.11.2015 17.00 do NH Hotelu Praha 5- Smíchov, Mozartova ul.1 na to, jak německé a rakouské kliniky budou lákat nejenom lékaře a sestry, ale i ošetřovatelský zdrav. personál....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné