Sociální demokraté mají petici proti placení u lékaře

ČSSD

Petici, která odmítá placení u lékaře, privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven i zvýšení spoluúčasti pacientů, včera představili sociální demokraté. Petici k podpisu bude podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška nabízet ČSSD na svých předvolebních akcích.

„Budeme bojovat proti zvyšování spoluúčasti pacientů. V době ekonomické krize to považujeme za vrcholný cynismus. A za další útok české pravice na zbytky sociálního státu,“ podotkl Hašek. Petice přichází jen několik týdnů před květnovými parlamentními volbami.
Někdejší ředitel brněnské úrazové nemocnice a nynější senátor ČSSD Miloš Janeček je spoluautorem petice. Připomněl, že někdejší ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek avizoval své přání se po vítězství své strany ve volbách vrátit do ministerského křesla. „Představa, že by se vrátil a dokončil tu hrůzu, kterou začal, tak ta je pro mne opravdu nesnesitelná a nepřijatelná,“ uvedl.
Petice upozorňuje na zaručené právo českých občanů, kteří si platí zdravotní pojištění, na bezplatnou lékařskou péči. „Proto žádáme o zrušení poplatků za návštěvu u lékaře, za položku na receptu a obnovení tří dnů placené nemocenské,“ stojí v petici.
Autoři petice také odmítli zpoplatnění při léčbě některých nemocí, jako je chřipka či operace kýly.

Ohodnoťte tento článek!