Sociální demokraté ovládali kraje

Titulní obrázek

Krajské zdravotnictví zřejmě v nejbližší době čekají zásadní změny. V krajských volbách totiž jednoznačně zvítězili sociální demokraté, kteří mohou slavit v každém volebním regionu. Naopak občanští demokraté zaznamenali drtivou porážku, přijdou zřejmě o všechny hejtmany…

Kdo konkrétně bude sedět v krajských koalicích, zatím není zcela jasné, o tom se začne vyjednávat až počátkem tohoto týdne. Jasné ale je, že se vedení sociálních demokratů nebrání spolupráci s komunity a upřednostňuje ji před spojením s ODS, jedním dechem ale dodává, že rozhodnutí je na regionech.

Právě někteří krajští politici se koalicím s komunisty brání a tvrdí, že budou hledat jiné partnery. Při jejich výběru chtějí sociální demokraté klást důraz na prosazení svého volebního programu, tedy zaplacení poplatků za pacienty v krajských nemocnicích a převod nemocnic z akciových společností na neziskové.

„Strašení lidí komunisty není namístě. Půjdeme do krajských vlád s těmi, kdo nám umožní prosadit pro nás naprosto klíčovou věc. Tedy aby alespoň v krajích netratili lidé na poplatcích u lékaře. Stejně tak se nám to může podařit v koalicích se zelenými,“ uvedl pro DNES Jiří Paroubek.

Z úspěchu se mohla radovat i bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která byla jedničkou sociální demokracie v Plzeňském kraji. Zanedlouho se pravděpodobně stane hejtmankou tohoto kraje, z plzeňské fakultní nemocnice, kde nyní působí, ale odcházet nechce.

Úspěch Davida Ratha

Zřejmě nesledovanější krajský souboj proběhl mezi Petrem Bendlem (ODS) a bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD) ve Středočeském kraji. A i zde se, sice ne s tak velkým náskokem, radoval sociálně demokratický kandidát, který se s největší pravděpodobností stane hejtmanem tohoto regionu.

Rath se zřejmě nevzdá poslaneckého mandátu, spojení opozičního poslance a hejtmana Středočeského kraje je podle něj ideální pozice jak hájit zájmy občanů.

„Nikdy jsem neřekl, že opustím Poslaneckou sněmovnu, souběh funkcí je podle mě možný,“ uvedl pro DNES Rath. Jednání o koalici už začala, Rath dal jasně najevo, že s ODS se o moc rozhodně dělit nehodlá. Preferuje krajskou radu složenou pouze ze socialistů s tichou podporou jiné strany.

Bendl se ale ještě zcela nevzdal, hodně prý bude záležet na diplomatickém umu partajních vyjednavačů v jednotlivých regionech. Soudí, že ČSSD svůj úspěch ještě nemusí plně využít. „Pořád můžou ty koalice vypadat různě,“ naznačil pro Dnes Bendl, kudy se po volební prohře ubírají úvahy představitelů ODS.

Doktoři v Karlovarském kraji uspěli

Ojedinělý úspěch zaznamenalo uskupení Doktoři za uzdravení společnosti, v Karlovarském kraji získalo podporu od téměř deseti procent voličů.

„Je to něco nevídaného, aby občanské hnutí takto uspělo. Podle našeho názoru je to precedentní, pokud se občané sjednotí a mají nosnou myšlenku, tak mohou počítat s podporou obyvatel,“ reagovala pro Zdraví.Euro.cz Berenika Podzemská, představitelka hnutí Doktoři.

Zda se uskupení dostane do koalice, ale zatím není jisté, sociální demokraté je zatím kvůli jednání neoslovili. „Záleží na sociálních demokratech, zda se spojí s ODS, aby si rozdělili ta korýtka, nebo zda bude věrná svému programu, který máme v oblasti zdravotnictví dost podobný,“ dodala Podzemská.

Podle ní se ale již před volbami hovořilo o tom, že se ČSSD spojí s ODS, pokud tomu budou výsledky nakloněny. Zatím hnutí jednalo jen se zástupci Alternativy pro kraj, které vnímá jako své nejbližší politické partnery.

Vyvodí ODS personální důsledky?

Nejnapnutější atmosféra nyní panuje mezi občanskými demokraty. Hovoří se o demisích, osobních odpovědnostech a hledají se cesty, kudy jit dál.

Šéf strany Mirek Topolánek z funkce zatím odstoupit nehodlá, navíc potvrdil, že se pokusí svou pozici obhájit na prosincovém kongresu strany.

Místopředseda strany Pavel Bém volil ostřejší slova. Takový výsledek prý nečekal ani v nejčernějších nočních můrách. Podle něj by vedení strany mělo dát na kongresu své funkce k dispozici.

Podobný názor má nyní už bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, podle něj si výsledky voleb změnu žádají.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!