Sociální služby bude místo státu částečně platit město

Titulní obrázek

Rada města na svém posledním zasedání rozhodla o tom, že v rozpočtu na rok 2008 bude rezervována částka na mzdy osobních asistentů ve výši 400 tisíc korun. Do loňského roku totiž bylo možné žádat o příspěvky na mzdy pro asistenty úřady práce…

Rada města na svém posledním zasedání rozhodla o tom, že v rozpočtu na rok 2008 bude rezervována částka na mzdy osobních asistentů ve výši 400 tisíc korun.

Od roku 1994 totiž existuje na území Českého Krumlova program pro školská zařízení, který zahrnuje i role speciálních osobních asistentů určených pro pomoc dětem.

„Pedagogického asistenta částečně hradí stát prostřednictvím krajského rozpočtu doposud, ale postižené dítě může potřebovat i svého osobního asistenta a tam nastala změna,“ přiblížila včera problematiku Jindřiška Smolíková z českokrumlovského odboru školství, sociálních věcí a zdravotnictví.

Do loňského roku totiž bylo možné žádat o příspěvky na mzdy pro tyto asistenty úřady práce. Odtud proudilo prakticky 90 procent finančních prostředků, zbytek pak dotovalo město.

„V loňském roce stát účinností zákona 108 všechno zrušil,“ konstatoval starosta města Luboš Jedlička. „A tím, že stát si uprostřed fungujících programů něco zruší, jsme samozřejmě my nechtěli zastavit chod tohoto velice důležitého programu a peníze na asistenty jsme tedy museli rezervovat jinak,“ dodal k situaci starosta.

V případě, že se později uspěje s žádostí o grant na ministerstvu práce a sociálních věcí, tak se tyto získané prostředky přeřadí na účely sociálních služeb, což bylo podle starosty doporučeno i sociální a školskou komisí a školskou radou Základní školy Linecké. „V současné době pracují dva asistenti v Mateřské škole Tavírna, dva na necelý úvazek v Základní škole Linecká, jeden v Mateřské škole na Vyšehradě a půl úvazku ve školce na Plešivci,“ vypočítává Smolíková. A jak sama dodává, i když rodiče postižených dětí dostávají určitou dávku, nikdy to nepokryje všechny potřeby dítěte, zvláště pokud by jimi museli sami hradit samotné asistenty.

Než se tedy situace vyřeší penězi z ministerstva nebo možná i evropských fondů, musí město sáhnout do vlastní kapsy.

Zdeněk Zajíček, Regionální deník

Sociální služby bude místo státu částečně platit město
Ohodnoťte tento článek!