Šojdrová: Lux by platbám za děti řekl ne

Titulní obrázek

„Já jsem byla od začátku pod tlakem návrh vůbec nepodávat. Když už jsem ho podala, tak na mě tlačili opakovanými výzvami, abych ho stáhla. Říkala jsem: nemám důvod vzít ho zpět, protože tady není žádný jiný zákon. Vy jste se v koalici dohodli, že ho podáte, a až ho podáte a ten můj se stane bezpředmětný, tak ho stáhnu,“ říká v rozhovoru Michaela Šojdrová…

Paní místopředsedkyně klubu KDU-ČSL, vy jste odložila návrh na zrušení poplatků pro novorozence a matky v porodnici, za který jste dlouho bojovala. Uvedla jste, že jste tak učinila pod důrazným a nepříjemným tlakem. Jak takový politický nátlak vypadá?

Já jsem byla od začátku pod tlakem návrh vůbec nepodávat. Když už jsem ho podala, tak na mě tlačili opakovanými výzvami, abych ho stáhla. Říkala jsem: nemám důvod vzít ho zpět, protože tady není žádný jiný zákon. Vy jste se v koalici dohodli, že ho podáte, a až ho podáte a ten můj se stane bezpředmětný, tak ho stáhnu. V úterý se ale sešlo předsednictvo KDU-ČSL, kde mi bylo vysvětleno, že by bylo žádoucí, abych ten návrh stáhla. Já jsem řekla, že to nepřipadá do úvahy, jediné, o čem se dá uvažovat, je návrh odložit to do příštího pléna. Musela jsem se domluvit s kolegy Carbolem, Hovorkou a Kvapilem, kteří to se mnou předkládali a jsou mou oporou. Oni s odložením souhlasili. Tedy souhlasili dřív než já. Najednou jsem se ve snaze vzdorovat tomu tlaku cítila osamocena. Vypadalo by to jako tvrdohlavost. Ono je něco jiného být zásadový a cílevědomý a něco jiného být tvrdohlavý a chtít prosadit něco, co všichni chtějí jinak. Respektuji také, že odpovědnost za naši politiku má předseda strany.

Tlačili na vás z ODS?

Kromě ministra Julínka za mnou nikdo z ODS nepřišel a neřekl – co s tím uděláme. Tlak ODS byl přes vedení KDU-ČSL. Také vystoupení premiéra na našem sjezdu bylo jednoznačným apelem na to, jestli chceme být ve vládě.

Slíbil vám něco Jiří Čunek za váš ústupek? V kuloárech se začalo hned šířit, že vám slíbil vedení komise na přeměnu fakultních nemocnic.

O žádné komisi nevím a nikdo mi nic neslíbil.

A slíbil vám, že bude v koalici prosazovat širší rušení poplatků?

Ano. Již v lednu předsednictvo přijalo usnesení, že chce usilovat o zrušení poplatků pro předškolní děti, důchodce a sociálně slabé skupiny. Podle mého by měly být osvobozeny děti do 18 let.

Vy jste to navrhla na sjezdu, ale delegáti vás nepodpořili.

Jednak jsem to formulovala příliš konkrétně a jednak zapůsobil projev pana premiéra. Tam převládla atmosféra, že chceme zůstat ve vládě. Premiér naléhal na naši odpovědnost a delegáti to vzali až tak, že usnesení, které vypadalo jako tlak na koaliční partnery, neakceptovali.

Není zvláštní, že bojujete proti poplatkům, ačkoliv jste je jako jediná strana měli v programu?

Já jako politik musím zarámovat předvolební program do principů, na kterých KDU-ČSL stojí. A těmi jsou solidarita, podpora rodiny, zdraví a vzdělání. Poplatky ano, ale nikdo neřekl, že musíme zavést všechny poplatky pro všechny lidi. My nemáme v programu napsáno, jestli máme zavádět poplatek za recept či za každou položku.

To jste nevěděli, když jste o tom hlasovali?

Věděli. Považuji za naši velkou chybu, že jsme nedokázali trvat na oddělení zdravotnické části reformy.

Proč? Byli jste oslabeni kauzou vašeho předsedy Čunka?

Bylo to více faktorů, kdy se strana učila žít s novým vedením. Předseda není poslancem, ale senátorem. V té době se učil být předsedou strany, vicepremiérem a ministrem a začal se také vypořádávat se zpochybňováním své osoby. Nechci říci, že to byla jen jeho vina, nechci to na něj svalovat, každý z nás mohl tu situaci korigovat; ale ani jeden to nezvládl. V náš prospěch hovoří to, že jsme s tou zdravotnickou částí do poslední chvíle nepočítali a ani jsme o ní nevěděli. ODS argumentovala tím, že poplatky máme ve volebním programu. My jsme nedokázali včas říci – ano máme, ale potřebujeme čas, abychom si srovnali proporce toho, co zavádíme. Když to řeknu jednoduše: kdybychom měli v té době už zkušeného, silného předsedu, tak ten by to rozeznal a dokázal by říci, tudy ne. Josef Lux by řekl ne.

Už se Čunek vzpamatoval a dokáže hájit to správné stanovisko? Líbilo se vám, když se postavil na sjezdu Topolánkovi a když jasně řekl, že pokud dál bude chtít ODS ve zdravotnictví proti vaší vůli něco prosadit, tak z koalice odejdete?

Čunek mohl ze sjezdu odjíždět s pocitem, že ho delegáti podpořili. Nálada byla pozitivní, protože jeho projev byl dobře připravený a vystihoval názory velké části delegátů. Osobně ale nepovažuji za správné se vymezovat vůči koaličním partnerům výhrůžkami a postojem, který hraničí s vydíráním. Je to podobné tomu, jako když premiér na našem sjezdu říkal, když se nedokážeme domluvit, tak se rozejděme. Když koalice přestane mít smysl, tak se jistě rozpadne, ale pokud se nedohodneme na nějakém bodu koaliční smlouvy, tak by to nemělo znamenat, že koalice musí skončit. Já to považuji za vzájemné vydírání, říkat, že koalice nemá smysl kvůli jednomu bodu.

Proč jste začala prosazovat zrušení poplatků pro novorozence?

Původně bylo ve vládním návrhu osvobození do tří let. Když jsme nakonec schválili, co navrhl předseda Čunek, že budou platit všechny děti, ale bude to kompenzováno slevou na dani, tak mě nenapadlo, že budou platit i matky v porodnici. Myslela jsem si to proto, že preventivní prohlídky nejsou zpoplatněny a porody nejsou žádnou operací nebo nemocí, ale prevencí před komplikacemi porodu doma. Ministr určitou dobu váhal, zda do vyhlášky dát, že porod je preventivní péče. I premiér na jednom koaličním jednání říkal, že bychom to pro novorozence mohli udělat, aby se věc nemusela řešit zákonem. Ale nakonec z toho sešlo.

Já jsem ptal na motivaci. Slyšel jsem, že to děláte, protože

protože jdu na mateřskou?

Ne, protože soutěžíte o lepší umístění na kandidátce do parlamentních voleb. Přece jenom bude na první místo na Zlínsku nával. Určitě o to bude usilovat Jiří Čunek i Ludvík Hovorka.

Na to bych neměla raději ani reagovat. Slyšela jsem, že to šíří někteří poslanci. Říkám si, kam se ta naše politická scéna řítí, když za jedinou motivaci považujeme být znovu zvolen poslancem, jako kdyby dostatečnou motivací nebyla ta práce samotná. Já nevedu vnitrostranický souboj s Ludvíkem Hovorkou. Jak to řekl na sjezdu Jaroslav Lobkowicz, já chci být na kandidátce, abych soutěžil o hlasy s jinými politickými stranami, ne o hlasy uvnitř strany. To platí i pro mě, já soutěžím o hlasy pro KDU-ČSL, ne o oblibu mezi členy KDU-ČSL.

Říkal to o vás i ministr Julínek, podle kterého je zvláštní, že mluvíte do zdravotnictví, když jste se o to nikdy nezajímala.

Mě to nemůže urazit, on to asi nemyslel jako urážku, asi jsem ho překvapila. Ale není pravda, že jsem se nikdy nevyjadřovala k zdravotnickým otázkám, například zákon o neziskových zdravotnických zařízeních jsem podepsala a dost jsem se jím zabývala. Zdravotnické, sociální a vzdělávací služby spolu souvisí. Je to systém veřejných služeb, kde je pro mě jako křesťanského demokrata jedno kritérium: kvalita a dostupnost pro všechny. Já myslím, že pan ministr Julínek se mnou musí do budoucna počítat. Ostatně univerzitní nemocnice jsou nejlepší průnik, kde se střetává vzdělávání a zdravotnictví.

Když jsme u toho, váš sjezd odmítl přerod fakultních nemocnic na akciové společnosti. Čeho se obáváte?

Důvodů je víc. Jsou to instituce, které léčí a v kterých probíhá vzdělávání a výzkum. Musíme najít právní formu, která souběh těchto činností umožní. Také jsou to špičková zařízení, nejsou to obyčejné instituce, které být mohou, ale nemusí.

Z čeho usuzujete, že zaniknou, když budou převedeny na obchodní společnosti?

Akciová společnost má jiné mechanismy pro hospodaření a řízení než veřejnoprávní instituce. Té může stát dávat úkoly a může ji omezit. To by nemohl u akciové společnosti, která má daleko volnější možnosti. U veřejnoprávní instituce je přesně dáno, jak se může prodat, zastavit, půjčit či zadlužit se. Já jsem ve správní radě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a vím přesně, jak to chodí. Veřejnoprávní instituce slouží přesně tomu účelu, pro který byla založena. Julínek se pod naším tlakem musel snažit akciovou společnost zdeformovat, takže jí odebral řadu volných možností. A já se musím ptát – proč to udělal a proč tak bazíruje na převodu na akciové společnosti? Nemám jiné vysvětlení než to, že i když ji sváže, tak se mu to v otázce hospodaření či jmenování představitelů nepodaří úplně.

Mohou být nemocnice kamenem úrazu koaliční vlády?

Původní vyjádření ministra bylo, že mu na převodu nemocnic zásadně záleží, ale poté se to modifikovalo. Nevím, v jakém stadiu ministr Julínek a jeho názory nyní jsou. Mé jsou jednoznačné: akciová společnost ne. V tom se liším od předsedy Čunka, který na sjezdu řekl, že pokud by univerzity souhlasily s vytvořením akciových společností, tak proti tomu nebude. To je chybný postoj, my se přece nerozhodujeme podle toho, jestli rektor vysoké školy teď říká: proč akciovku nezkusit. My se musíme rozhodnout podle toho, jestli tato právní forma je vhodná. Pokud by rektoři změnili názor, tak nevím, proč bychom my měli měnit dlouhodobý názor. Také se obávám, že změna postoje rektorů může být vyvolána tlakem. Uvědomme si, že rektor reprezentuje školu, která je závislá na ministerstvech školství, financí a zdravotnictví. V některých nemocnicích také byli vyměněni ředitelé. Nechci strašit bočními vlivy a ovlivňováním, ale musíme si uvědomit, že tu není nezávislost. Zatím se univerzity brání statečně.

Zkrátka říkáte, že byste si měli za odmítáním převodu stát, ať to stojí, co to stojí? Byl by to krok špatným směrem, kvůli kterému, jak uvedl Čunek, byste opustili koalici?

Myslím, že ano.

Další problém jsou zdravotní pojišťovny. Váš sjezd se usnesl, že by se neměly prodávat, ale převod na akciové společnosti jste dovolili. Julínek tvrdí, že chcete zaměstnanecké pojišťovny znárodňovat. Kdo by podle vás měl být majitelem těch akcií?

Já si nemyslím, že bychom měli zdravotní pojišťovny převádět na akciové společnosti. Ministerstvo má totiž pravdu, že by tam došlo primárně k zestátnění a potom k prodeji.

To vaše usnesení je polovičaté.

To ano, ale vystihuje smysl – ne privatizaci. Jestliže ministerstvo říká, že to bez privatizace nemá smysl, tak nebudeme ani převádět na akciové společnosti.

Tomu říkám šalamounské usnesení. Na první pohled nechcete narušovat koaliční smlouvu, ale přesto prosadíte svou.

Já jsem to nenavrhovala, ale myslím, že to nemysleli špatně, chtěli jen vyslat signál, že nechceme privatizovat. Ale aby nebyla mýlka, já nejsem odpůrce privátního prostoru. Potíž je, pokud soukromý prostor vzniká v pojišťovnách a nemocnicích za situace, kdy nejsou dána přesná pravidla. Tím mám na mysli standardy veřejné péče a síť veřejných zdravotních zařízení. Tak to může vypadat, že se jedná o divokou privatizaci. Ta vede, a už se to v některých regionech děje, k vytváření řetězců těchto zařízení a v důsledku toho i k omezení péče.

Co navrhnete?

Musíme se na to dívat z hlediska cíle a tím je kvalita a dostupnost. Co zajistí kvalitu? Standardy! Jestliže zajistíme síť zdravotních veřejných zařízení, stabilizujeme síť pojišťoven jako veřejnoprávních institucí, tak by mi nevadil doplňkový sektor soukromých pojišťoven ani nemocnic. Není možné, aby bez základních standardů probíhala privatizace a my se pak divili, že nemáme přístup ke standardní zdravotní péči.

Na sjezdu navrhoval Ludvík Hovorka nepřipustit ani převod na akciové společnosti. Hlasovala jste pro?

Ano.

Čunek se dokonce vyjádřil, že se KDU-ČSL nelíbí ani privatizace krajských nemocnic.

Jistě, naši zastupitelé v krajských radách se zúčastnili transformace krajských nemocnic a na jejich praxi si ověřili, jak to funguje. Konkrétně ve Zlínském kraji jsme schválili program, v kterém říkáme, že podržíme všechny akcie krajských nemocnic. Odmítáme privatizaci. Víme totiž proč, víme, že jakýkoli prodej akcií by znamenal ztrátu moci nad řízením nemocnic a riziko, že omezíme dostupnost péče. Bojujeme za to, abychom udrželi nemocnice v rukou krajů.

Vy také nechcete hlasovat pro zákon, který přejímá dnešní volnou podobu potratů.

Já jsem zákon o potratech neschvalovala a neschválím. Ať si to pan ministr Julínek udělá, jak chce, ale beze mě. Nebudu hlasovat ani pro méně liberální zákon, jak to navrhl Cyril Svoboda, tedy to, že by měli možnost vyjádřit se otcové, nebo že přibude konzultace poradenského zařízení. To nic nemění na potratu jako takovém.

Trochu jiné téma. Myslíte, že Jiří Čunek udělal dobře, když na sjezdu ostře zaútočil proti svým vnitrostranickým oponentům, a hlavně proti Miroslavu Kalouskovi?

Projev pana předsedy mě pozitivně překvapil, protože byl dobře propracovaný. Byl sice zaměřený na kritiku, ale s velkým nadhledem. On nešel do revanše či výhrůžek. Naopak tam uvedl, že svým oponentům podal ruku, když jich řadu poslal do vlády, ať už Mirka Kalouska či Vlastu Parkanovou. Očekával stejnou velkorysost a spolupráci a nevím, jaké zklamání z jejich počínání zažívá. Ať je tomu jakkoli, ve vládě zůstávají, nenavrhuje jejich odvolání. Podle mého s nimi chce dále spolupracovat, protože jejich práci na ministerstvech nekritizoval.

Čunek popisoval, že v poslaneckém klubu a v celostátním výboru je druhé mocenské centrum, které neovládá. Je to pravda?

Byl jeden zásadní problém, a to volba prezidenta. Čunek ale mohl rozkol předvídat a nemusel dát hlasovat o tom, koho bychom měli volit. Další rozkol byl, když mě navrhoval na předsedkyni poslaneckého klubu a ten mě neschválil. Jinak si nemyslím, že je tam velký problém. Někteří poslanci a ministři jsou sice jeho oponenti, ale spolupracují spolu.

Čunek se do vlády vrátil, ale jeho pověst utrpěla. Jeho kritici i příznivci se shodují, že straně moc neprospěl. Kdy se pozná, že je přínosem? Budou to krajské volby?

Pro mě byl mezníkem sjezd. Ač byli někteří dotčeni, otráveni či naštváni, tak projev Jiřího Čunka navodil dobrou atmosféru i pro to, aby se do roka na volební sjezd mohli najít konkurenti do nového vedení.

Myslíte, že on má šanci získat důvěru?

Šance je, protože u mnohých lidí kredit neztratil. Já mu věřím, že chce jednat poctivě. Otázka je, zda si myslíme, že Jiří Čunek je tím předsedou, který nás může reprezentovat a prosazovat naše vize. Jako politik sice mnoho důvěry ztratil, ale na sjezdu v mnohých z nás vzbudil uspokojení, že před krajskými volbami dokázal připravit dobrou půdu.

Je vůbec v KDU-ČSL někdo, kdy by mohl a chtěl křeslo převzít po Čunkovi?

Je potřeba o tom přemýšlet.

Vy budete usilovat o nějakou funkci?

Velmi to zvažuji. Teď jsem v situaci, kdy si myslím, že nemá smysl dělat vůbec nic. Já jsem za ten návrh na zrušení poplatků pro novorozence bojovala a stálo mě to hodně nervů a nakonec mi řekli – radši nic nedělej. Také na sjezdu mi neprošlo usnesení, protože jsem zvolila špatnou taktiku. Ale na druhou stranu ani ten odložený zákon není neúspěch, protože koalici tlačí, aby něco dělala. Kdyby tady návrh nebyl, tak žádná komise nezasedá a žádné změny poplatků nebudou. O něco se snažit stojí hodně sil, vždyť stačí usmívat se, posedět, zvednout ruku, zmáčknout tlačítko a jste také poslanec.

Neodpověděla jste mi ale na otázku.

Já bych ráda podpořila nějakou silnou osobnost, která by dokázala dát straně příznivou, přívětivou a důvěryhodnou tvář pro voliče. Zároveň člověka s vizí.

Mohla byste podpořit Jana Švejnara, toho navrhl váš kolega Pavol Lukša

Pan profesor Švejnar nevstoupí do žádné politické strany, ale člověk tohoto typu by byl skvělý předseda KDU-ČSL. Člověk s takovou vlídnou tváří, vzděláním a projevem, ale s méně liberálními postoji v etických otázkách.

Oldřich Danda, Právo

Šojdrová: Lux by platbám za děti řekl ne
Ohodnoťte tento článek!