Sokolov je dalším varovným signálem

Peter Igaz

„Kritická situace v sokolovské interně dokazuje, že se systém hroutí. Jsou to jen varovné signály,“ okomentoval situaci pro Zdraví.Euro.cz předseda karlovarského Lékařského odborového klubu Petr Igaz.

Sokolovští internisté dali výpověď, jsou ji ochotni stáhnout, jen pokud vedení sežene další lékaře. O čem tento stav podle Vás vypovídá?

Dokazuje to jen rozsah „průseru“. Jsou to varovné signály disfunkčnosti systému. Pokud se jim to podaří zvrátit a kolegové se uspokojí s nějakým finančním vyrovnáním, tak to na nějakou dobu zažehnají. Ale intervaly se budou pořád zkracovat.

Věděl jste, jako předseda, o této situaci již dříve? Řešili ji s vámi lékaři?

Já jsem karlovarský LOK a toto je sokolovský. Já jsem s nimi v kontaktu, znám je a spolupracuji s nimi, ale já na tom oddělení nejsem. Tu situaci ale dobře znám. Minulý rok jsme tam vypomáhali a je opravdu tristní. Míra zátěže je obrovská a já jim držím palce. Mají naši podporu.

Jak dlouho tato situace trvá?

Novému řediteli psali zhruba před měsícem. Ale tristní je od minulého roku, kdy jsme oddělení my, internisté z Varů a Chebu, resuscitovali. Tam zůstali tři lékaři. Nyní je to na osmi lékařích, ale atestovaný je jen primář, to znamená, že on si nemůže vzít dovolenou, protože pokud si ji vezme, tak se oddělení musí zavřít.

Hrozí podobná situace podle Vás i jinde?

Takto vyhrocená v nynějších několika týdnech zřejmě ne. Ale připravujeme se na tu celorepublikovou akci a ta od 1.1 hrozí. Je ale jasné, že se systém hroutí. Nyní jsem četl dopis odstupující ministryně, která odpovídá na požadavky centrálního LOKu. Ona nevidí žádný problém s personálním obsazením v nemocnicích ČR. My ho ale vidíme poměrně jasně a toto jsou signály.

Sokolov je dalším varovným signálem
Ohodnoťte tento článek!