Přejít na obsah

Sonda u lékařů-rebelů: S odchodem nepočítá skoro nikdo

zpět
4.2.2011
kufry, odchod, výpověď
zvětšitkufry, odchod, výpověďZdroj: travellingboard.net

kufry, odchod, výpověď | Zdroj: travellingboard.net

 

Jednání mezi rebelujícími lékaři a vládou opět zkrachovala. V okamžiku, kdy do odchodu bezmála 4000 lékařů z nemocnic zbývají už jen necelé čtyři týdny, si však málokdo z nich skutečně hledá novou práci.

Vyplynulo to z průzkumu deníku Aktuálně.cz.

Redakce oslovila dvě desítky náhodně vybraných lékařů s dotazem, kam nastoupí a jaké konkurzy absolvovali, aby se neocitli bez příjmů.

Ani jeden z nich neřekl, že by už měl práci zajištěnou.

A když se redakce ptala lékařských svazů v Německu, byla odpověď podobná: Nemají signály o tom, že by se k nim čeští lékaři masivně chystali za prací, jsou nicméně ochotny je přijmout. V Německu totiž v současnosti chybí šest tisíc lékařů.

Týká se to i lídrů hnutí Děkujeme, odcházíme. „Rád si na několik týdnů vezmu dovolenou,“ podává příznačnou odpověď jeden z předáků protestu Miloš Voleman, člen předsednictva Lékařského odborového klubu.

„Jsem na pokraji vyčerpání,“ dodává a hned přidá vzkaz pro ministra: „Když ale skončíme, nastane kolaps českého zdravotnictví.“

Nic si nehledám

Navzdory opakovaně krachujícím jednáním zůstávají protestující lékaři ve víře, že o své posty nepřijdou. „Nic si nehledám. Čekám, co se bude dít dál,“ říká třeba chirurg z českokrumlovské nemocnice Jan Vorel. Podobně se vyjadřují i další.

„Jsem připraven odejít,“ odpověděl na otázku, kam půjde, předseda LOK Martin Engel. Výpověď kromě něj podali i manželka a syn, ale lídr odborů se tváří, že je zatím v klidu.

„Chyba ale není na naší straně, že s námi nikdo nezačal jednat dříve, proto nás teď tlačí čas,“ dodává.

Rovněž další lékaři se tváří klidně, přestože dali výpověď sami a nemají v případě odchodu nárok na odstupné.

„S tím nemám problém. Klidně si vezmu měsíc neplaceného volna. Uživím se i mimo zdravotnictví,“ uvedla Jana Vedralová, lékařka z patologie Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Nemocnice nečekají

Managementy nemocnic situaci vyhodnotily jinak.

Zejména zdravotnická zařízení na Moravě se rozhodla, že nebudou čekat a už hledají prostřednictvím personálních agentur či úřadů práce nové lidi.

Přes sedmdesát lékařů tak shání například nemocnice v Novém městě na Moravě nebo Havlíčkově Brodě.

„Vzhledem k vývoji situaci ohledně nespokojenosti lékařů jsme zaznamenali rostoucí poptávku o lékařské pozice, a to zhruba o osmnáct procent,“ potvrzuje trend konzultant portálu Jobs.cz Jiří Kocourek.

V některých nemocnicích si za protestující lékaře už dokonce náhradu našli. V Kladně přijali nového primáře neurologie a v Liberci gynekology.

Lékaři chtěli do zahraničí. Teď si tam práci nehledají

Ještě před několika měsíci odboráři tvrdili, že když se jim nevyhoví, klidně odejdou do zahraničí. Dnes ani jeden z oslovených lékařů neřekl, že by měl práci zajištěnu v Německu či jiné zemi, nebo se tam chystal.

Přitom v německých nemocnicích lékaři chybějí. Ale nikdo nemá signál, že by se chystal „příval“ českých odborníků.

„V současnosti je v Německu zapotřebí asi šesti tisíc lékařů, zejména v nových spolkových zemích, hlavně v Sasku, Braniborsku a Meklenbursku-Předním Pomořansku,“ řekl Aktuálně.cz šéf představenstva profesního svazu německých nemocničních lékařů (Marburger Bund) Armin Ehl.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.zadejte název webu


Klíčová slova

Autoři

Radek Nohl, Radim Klekner, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Sonda u lékařů-rebelů: S odchodem nepočítá…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné