Souběhy praxí: nešvar nebo prospěšná věc?

V průběhu posledních sedmi dní měli čtenáři Zdraví.Euro.cz posílat své názory k otázce souběhu praxí. Slíbili jsme, že nejvýstižnější reakce odměníme hodnotnou literaturou. Jaká jsou jména výherců pro tento týden? Čtěte v článku…

V průběhu posledních sedmi dní mohli čtenáři Zdraví.Euro.cz posílat své názory k otázce souběhu praxí. Slíbili jsme, že dva autory nejvýstižnějších příspěvků odměníme hodnotnou literaturou. Vybrat ty nejvýstižnější ovšem není vůbec jednoduchá věc. Zajímavé a přínosné byly totiž prakticky všechny odpovědi.

Knížky proto posíláme čtenářům, kteří se do diskuse zapojili nejaktivněji, tedy ti, kteří opakovaně reagovali i na příspěvky svých kolegů. Publikace proto míří za MUDr. Tomášem Rozsívalem a MUDr. Jiřím Wiecherkem.

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz:

(Příspěvky jsou řazeny chronologicky, každou novou reakci najdete na konci článku.)

MUDr. Liptay Štefangynekolog

Každopádně považuji souběh praxí za žádanou a užitečnou věc. Odstraňuje nebo zmírňuje ekonomickou nerovnováhu mezi „čistě nemocničními“ a „čistě soukromými“ lékaři. Lepší platforma pro sjednocení lékařského stavu s následnou lepší výchozí vyjednávací pozicí s orgány státní zprávy. Větší motivace k kontinuálnímu vzdělávání.Spolupráce založena na vzájemně výhodném a korektním základě je jednoznačně ke prospěchu hlavně pacientů.

P.S.: Hysterické reakce některých soukromých lékařů chápu jaku obavu před konkurencí a snahu nepřipustit další lékaře k atraktivním výhodám, které s sebou nese soukromná praxe.

ing. Josef Krtička

Souběhy praxí ano, ale s omezením kapacitního čísla max. na 1,2.

Jiři Bakala

Souběh? Rozhodně ne pro všechny. Viděl bych to na úrovni přednostů, jejich zástupců a eventuálně tzv.ordinářů. Zcela souhlasím s názorem dr. Berky, že dobrá odborná ambulance v dnešní době musí být i patřičně vybavena. Dodal bych jeden historický pohled. Prostudoval jsem historii Baťovy nemocnice a napsal jsem knihu Baťova nemocnice 1927-2002.

Baťova nemocnice byla soukromé zdravotní zařízení, souběh nebyl ani pro primáře, kteří ale měli povinnost vést odborné ambulance i mimo nemocnici. Měli však ve smlouvě královské platy. V letech 1935 přes milion Kč ročně, a to v té době bylo více než hodně. Vedoucí myšlenka tehdejšího vedení Baťovy nemocnice byla jednoduchá, veškeré dění v nemocnici bylo orientováno na pacienta, dle baťovského hesla „náš zákazník náš pán“. Byla to starší verze „patient oriented medicine“.

Tomáš Rozsíval

Odmítání těchto vedlejších souběhů soukromými lékaři z důvodu obavy z konkurence, tento argument se tady objevuje potažmo. Nechž si takový sekundární lékař z nemocnice zkusí jaké výhody máme my vůči zaměstnanci se zaručeným platem 40 000 Kč měsíčně? Problém je někde úplně jinde a přenášet to na vzájemnou závist, to je opravdu ubohé.

MUDr. H. Volfová

Reaguji na příspěvek T.Rozsívala. Ve které že nemocnici má sekundární lékař plat 40 000 Kč měsíčně za dodržení podmínek stanovených zákoníkem práce? Myslím, že problém lze vidět i obráceně. Pro lékaře pracující v hlavním pracovním poměru ambulantně, je jistě přínosem nemocniční praxe. Proč se nemluví i o tomto souběhu praxí?

MUDr. Jiří Wicherek

Příspěvek kolegy Rozsívala, dle mého soudu, jen podporuje prospěšnost existence souběhu v zájmu vzájemné informovanosti o výhodách i nevýhodách postavení lékařů – zaměstnanců a lékařů tzv. privátních (ve skutečnosti zaměstnanců ZP, VZP pak najmě, bezprávnějších, než lékaři zaměstnanci). Kolegyně Volfová pak, dle mého přesvědčení, naprosto patřičně upozorňuje na OBOUSMĚRNOST působení v souběhu, na jeho možné různé varianty. Varianty, které nejsou omezené jen na u nás velmi rozšířené, poněkud zjednodušené a zavádějící vnímání souběhu jen jako současné činnosti lékaře zaměstnance ve státní nemocnici (nyní jich již tolik ani není) na plný uvazek a na část úvazku pak ve vlastní praxi. Kolega Rozsíval pak zcela správně uvádí, že problém je někde úplně jinde. Ano, v mizerném ohodnocení ceny práce lékaře, ve srovnání s obdobými profesemi pak přímo ostudné, které lékaře nutí odpracovat měsíčně mnohem více hodin, než většina populace. Za jakou cenu to je, ví každý lékař, který má souběh. Ví to také především jeho rodina.

Štěpán Bejvančický, FN Plzeň

Souběhy praxí? Převádají výhody!

1) výhoda pro pacienta, věnuje se mu špičkový klinický odborník. Vzhledem k čekacím dobám na některá vyšetření a celodennímu čekání v ambulancích nemocnic je profit pro nemocného zřejmý.

2) výhoda pro lékaře v zaměstnaneckém poměru: Zvýší si příjem, zjistí výhody a nevýhody soukromníků, a tím dokáže pochopit kolegy mimo nemocnici.

3) v některých oborech není třeba špičkové vybavení, nebo se může pracovat na vybavení, které v ambulanci je.

MUDr. František Hegar

Vážení diskutující, jsem praktický lékař pro dospělé a se souběhem praxí mám ve svém okolí ty nejhorší zkušenosti. Lékaři pracující v nemocnici a ve své soukromé ambulancí nemají na práci v nemocnici čas ani myšlenky a podle toho to v těch nemocnicích a na odděleních i vypadá. Většinou takové praxe jsou nevybavené potřebnými přístroji a fungují mimo denní práci komplementu. Z toho potom vyplývá prohánění pacientů po zdravotním systému. Lékař pracující v odborné ambulanci je z nemocnice zvyklý na komplement, kterého se mu v své praxi nedostává. A proto, paciente, dojdi si k praktickému lékaři, ať ti zařídí to a to. Nakonec ať ti i vystaví pracovní neschopnost a napíše léky a eventuální další pomůcky, protože v souběžné soukromé ambulancí není „čas “ ani chuť takto pacienta vybavit. Další nehorázností je využívání ordinací a zařízení nemocnice pro svou soukromou činnost. Přece praktický lékař je také lékař, ale s jinou specializací a nikoli sekretářka odborných lékařů, jak si to mnoho z nich myslí a také to patřičně na parere dokumentují.

P.Grodza, lékárník

Český člověk je vynalézavý, ale nejen český.Moje známá měla kdysi kamarádku – psychiatričku v Německu. Ta měla soukromou praxi v Berlíně a učila a ordinovala na psychiatrické klinici v Heidelbergu. Zkrátka nesmělo to být na místě jejího „státního“ působení, ale daleko od něj, aby nedošlo ke střetu zájmů. Myslím, že bychom se od Němců měli v těchto a podobných otázkách hodně co učit. Proč to vymýšlet, když tam to dávno funguje na fair-play bázi.

MUDr. Lenka Urbánková

Souběh praxí NE. V našich podmínkách jde o klasický střet zájmů.

ad dr.Liptay: Samozřejmě se vylepší rozpočet lékaře zaměstnance, ale dojde ke zhoršení podmínek soukromých lékařů. Není snad cílem boj mezi jednotlivými skupinami,urvat výhody jednoho na úkor druhého. To není ta správná platforma pro vyjednávání. „Hysterická reakce“některých privátních lékařů není obavou z konkurence, ale z nekalé konkurence a v tom je, pane kolego veliký rozdíl.

Pokud se domníváte, že má soukromá praxe „atraktivní výhody“ větší než zaměstnanecký poměr, dělejte výhodně soukromou praxi. Pokud budete postupovat v rámci daných předpisů, asi vás humor brzy přejde. „Ekonomická rovnováha“ mezi zaměstnancem a privát. lékařem již dávno nastala. (Nemluvím o praxích např. estetické chirurgie, kde pacienti platí hotově, smluvně a zcela mimo dosah ZP nebo o některých praxíchzvláště gynekologů, kde se protizákonně vymáhají sponzorské dary.) Jedná se o VŠEOBECNOU MIZÉRII. Lékař zaměstnanec při platu 20000 Kč měsíčně má cca 120Kč/hod. Z toho jen odečte daně a pojištění.

Privátní lékař dostane např. v mém oboru 500 Kč/hod. dle přepočtu výkonů. To je plat lékaře, sestry,uklízečky ,pronájmu, veškerých provozních nákladů (teplo, voda, elektrika, telefon, léky, ostatní lék.materiál, opravy přístrojů, povinné kontroly přístrojů, atd.,splátky vybavení ordinace a určitě ještě další položky, co mě zrovna nenapadly. To dělá po odečtu 100-120 Kč/hod. Určitě tedy nemusíte blednout závistí, ale pusťte se do toho na plný úvazek.

Ad p.Krtička, Bakala: (do 1,2 a pro vybrané). Pokud souběh pro vybrané, pak bez zdravotní pojišťovny. Pokud bude chtít pacient špičkovou konzultaci od špičkového odborníka mimo jeho pracovní dobu v nemocnici, nechť si ji zaplatí.

Ad dr.Volfová: Myslíte, že když půjdu jako privátní lékařka na stáž do nemocnice(a tam budu pracovat jako řadový lékař), že mi nemocnice zaplatí?

Ad dr.Wicherek a zastánci souběhů: Proč myslíte, že v Baťově nemocnici ve Zlíně nebyl nikdy povolen souběh zaměstnaneckého poměru s privátní praxí?

Takže: ne boj jeden na úkor druhého, ale rozumná spolupráce ke zlepšení poměrů. Nemocnice a privátní praxe jsou co do čerpání prostředků ze zdravotního pojištění spojité nádoby.Každý lékař je jiné nátury a vyhovuje mu jiný způsob práce. Zaměstnanec kontra OSVČ -vše má své výhody a své nevýhody.Vyberme si, co je nám bližší a tomu se věnujme.

Vladimír Vopelka, ředitel nemocnice Most

Toho, aby se lékaři z terénu umožnilo „jít“ za svým pacientem i do nemocnice, lze dosáhnout i opačným souběhem. Hlavní činnost mít ve své ordinaci a na menší úvazek v nemocnici. Jinak souhlasím s těmi, že opačně to nepřináší zaměstnavateli proklamované výhody. Jistě ne v případě primářů a přednostů, pokud řídí oddělení, mají již tak o „nadúvazek“ postaráno. Alespoň by tedy měli mít, aby to k něčemu vypadalo.

MUDr. Jiří Wicherek

Ad Dr. Urbánková. Vážená kolegyně, k Vašim otázkám jsem si též dovolil napsat

několik otázek:

Ad ad Dr. Liptay: V čem či jak se zhorší podmínky soukromých lékařů? Že by přece jenom tou konkurencí:-))? V čem by tato měla byt nekalá? My, kteří už nějaký čas v souběhu působíme, víme dobře, jaké má „soukromá“ praxe výhody a nevýhody. Myslíte, že je tak snadné se do toho pustit na plný úvazek? Ano, existují nějaká výběrová řízení. Víte, že k jejich výsledku nemusí ZP (VZP

najme) přihlížet? A také nepřihlíží? Víte, že bez smlouvy s VZP se jaksi na plný úvazek do toho ani pustit nelze? Víte o některých praxích – zvláště gynekologů, kde se protizákonně vymáhají sponzorské dary? Pakliže víte, neměla byste tuto skutečnost oznámit?

Ad ad p.Krtička, Bakala: Myslíte, že Vámi naznačené možnosti špičkové konzultace od špičkového odborníka mimo jeho pracovní dobu v nemocnici dnes nejsou realitou? Bez zdravotní pojišťovny?

Ad ad dr.Volfová: Nemyslíte, že jít do nemocnice na stáž je něco jiného, než v té nemocnici na část úvazku, na dohodu o provedení práce… (dle uzavřené pracovní smlouvy) doopravdy pracovat? Zrovna třeba v některé z ambulancí? Chodit do té nemocnice operovat „své“ nemocné?

Ad ad já a zastánci souběhů: Protože Baťova nemocnice byla Baťovou nemocnicí a pan Baťa si to nepřál. Na druhou stranu si byl vědom určitého omezení svobody „svých“ lékařů a proto je platil, jak je platil. Máte představu, kolik by v přepočtu takový plat, 1 mil předválečných Kč, činil dnes? Myslíte, že dnes by se za takový plat (i při kursu 1:1) nějaký primář hrnul do souběhu?

Takže: ano, ne boj jeden na úkor druhého (ať pracuje v souběhu či nikoli), ano, rozumná spolupráce ke zlepšení poměrů. Ano, v systému našeho zdravotnictví nemocnice a privátní praxe jsou, co do čerpání prostředků ze zdravotního pojištění, spojité nádoby. Stejně tak jsou ovšem spojité nádoby např. i nemocnice mezi sebou. Víte, že existují rozdíly v platbě od ZP za stejný výkon, resp. lůžkoden mezi nemocnicemi? Např. mezi FN a ostatními? Spojitými nádobami jsou i ordinace PL a AS, ale též ordinace kardiologů a chirurgů, internistů… Jaký „jiný“ způsob práce máte na mysli? Nemyslíte, že lékař by měl pracovat stále stejně? Tedy, ehm, snažit se pracovat čím dále tím lépe? Bez ohledu na to, jestli je zaměstnanec či OSVČ? Snažila jste se někdy zamyslet nad významem této zkratky? Jste skutečně přesvědčena, že jste „samostatně“ a nadto „výdělečně“ činná? Ano, bylo by skutečně na místě, aby se každý lékař mohl věnovat tomu, co je mu bližší, resp. aby mohl svůj vztah k provozovaní lékařského povolání upravovat dle míry toho, co je mu bližší. To by ovšem v první řadě muselo být lékařské povolání skutečně svobodným povoláním. Aby takovým bylo, tomu se především věnujme. Momentálně s podobáme skupince otroků na tržišti, kteří se dohadují, u kterého pána se kdo z nich má hůře či lépe a neuvědomují si to hlavní, že všichni jsou otroky…

MUDr. Tomáš Rozsíval

Nakonec ad pan doktor Wicherek – když jste takoví otroci,jak říkáte, pojďme se už konečně domluvit, vezměme si všichni naráz na 2 týdny dovolenou a uvidíme, kdo nás ještě bude chtít dále zotročovat!

Jiří Wiecherek

Ad kolega Rozsival: Milý kolego, mam za to, že v podstatě jsou ta otroctví hned dvě – vnucené a dobrovolné, mam silné obavy, ze pro to druhé nejsme schopni se zbavit toho prvního:-))) Jinak souhlasim a sním o tomtéž, leč, co se zdá….

MUDr. Lenka Urbánková

Ještě odpověď ad dr.Wiecherek::

Střet zájmu vidím v tom, že lékař zaměstnanec si může pozvat pacienta např. po nějakém zákroku v nemocnici, kam byl doporučen svým specialistou, ke kontrole do svého tzv. soukromého zařízení, které je někdy dokonce přímo na pracovišti nemocnice! (Pod svým IČO si tam pronajímá prostory)

Zhoršené podmínky pro pouze privátní lékařepři plném úvazku ošetříte více pacientů a tudíž se na vás vztahují desítky regulací. Při souběhu nemáte čas na tolik výkonů, ošetříte méně RČ a tudíž dostáváte více peněz (vykážete 1/2 výkonů, ale zaplaceno máte ne polovinu, ale více.)

O sponzorských darech vždy s gustem informuje televize příp. tisk a dotčení to nikdy nevyvracejí – -případně podotknou, že je vše na dobrovolné bázi…Ještě jste to neslyšel? Já nesčíslněkrát.

Pokud fungují špičkoví odborníci mimo pracovní dobu bez úhrad pojišťoven, nemáme o čem polemizovat, proti tomu absolutně nic nemám.

Už vidím lůžkové zařízení ,jak mě zaměstnává na vedlejší prac. poměr neb dohodu na 0,3.Jako špičkový odborník možná, jako běžný řadový lékař je to nesmysl. Máteli na mysli obdobu německých “ Belegearzt“ podstata je ovšem jiná a v našich podmínkách se t.č. nedá realizovat.

To, že privátní lékař bude pracovat 12 hod denně 7 dnů v týdnu (jak předpokládá ZP), aby vydělal část toho co v civilizovaném světě za 8 hod v 5 dnech svědčí o prohnilosti systému.Tomu, abychom si slušně vydělali nepomohou ani úvahy, že bychom tedy mohli pracovat 25 hod.denně 10 dnů v týdnu ani že po práci v nemocnici 42 hod. týdně si ještě zaskočíme na 5 hod. do své soukromé praxe.

MUDr. Jiří Wicherek

Vážená kolegyně Lenko Urbánková. Nechtěl bych ponechat nezdvořile Vaše řádky bez odpovědi, proto:

Ad „střet zájmů“ – můžete mi sdělit, proč by si lékař zaměstnanec musel zvát pacienta např. po nějakém zákroku v nemocnici, kam byl doporučen svým specialistou, ke kontrole do svého tzv. soukromého zařízení? Vy nevíte, že valná většina lékařů má spíše, než s nedostatkem, problém s nadbytkem nemocných v svých ordinacích? Že každý měsíc lékaři určité procento nemocných dělají bez úhrady pojišťovnou, na své náklady (ať mají prostory najmuté v nemocnici či mimo ni)?

Víte, že i lékaři v souběhu musí hlásit do Infomačního centra zdravotního pojištění všechny nositele výkonů své ordinace včetně

velikosti úvazku? Že i těmto lékařům v souběhu, resp. jejich

zařízením, jsou, dle takto nahlášeného úvazku, počítána KORKO, REGKO…? Že podléhají všem regulacím jako jiní lékaři? Vy nevíte, že už nějaký čas není ani tak podstatné množství výkonů, jako počet rodných čísel (RČ)? Že tedy nemůžete ošetřit méně RČ a dostat více peněz, ale naopak?

O sponzorských darech jsem samozřejmě již slyšel. Ale ptám se Vás

opět: Víte o některých praxích – zvláště gynekologů, kde se protizákonně vymáhají sponzorské dary? Pakliže víte, neměla byste tuto skutečnost oznámit?

Těší mne, že nemáte absolutně nic proti fungování špičkových odborníků mimo pracovní dobu bez úhrad pojišťoven, ale nemyslíte, že takové fungování má stránky, které jsou, no, řekněme problematické? Myslíte, že pojištěnec dostane z takto přímo

zaplacené konzultace špičkového odborníka od své ZP, které řádně platí pojistné, alespoň část proplacenu? Myslíte, že tito špičkoví odborníci mají svoji konsultační činnost řádně registrovánu u Krajského úřadu? Tak jako musíme mít své ordinace zaregistrovány Vy (já, kolegyně, kolegové…)? Myslíte, že ten špičkový odborník takto zaplacenou konzultaci zdaní? Tak jako Vy (já, další kolegyně a

kolegové…) zdaňujeme každou korunu, kterou dostaneme od ZP?

Milá kolegyně, škoda, že jste ještě nenavštívila naši nemocnici, pak byste viděla, že naše nemocnice zaměstnává řadu lékařů (špičkové odborníky i běžné lékaře) – na vedlejší prac. poměr neb dohodu na 0,2, 0,3…. Nemocnice i pronajímá ordinace praktickým lékařům i specialistům.

S Vaším posledním odstavcem naprosto souhlasím. Jsme však schopni ten prohnilý systém změnit? Chceme ho vůbec změnit? Jsme schopni prosadit, abychom si slušně vydělali, tak jako v civilizovaném světě, za 8 hod denně v 5ti dnech v týdnu?

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!