Součková chce, aby Diag Human vrátila 326 milionů

Ministryně zdravotnictví Marie Součková chce dosáhnout toho, aby firma Diag Human vrátila 326 milionů, které jí počátkem roku vyplatila vláda Vladimíra Špidly. Nehodlám nadále již z peněženek občanů platit…

PRAHA – za činy, které byly učiněny v minulosti,“ řekla dnes ministryně novinářům.

Pozadí transakce je pro veřejnost zahaleno tajemstvím, protože součástí smlouvy je doložka o mlčenlivosti obou stran. Ministryně ji soudně napadla, soud o její žalobě dosud nerozhodl.

Firma počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo.

Za poškození jména musela vláda firmě zaplatit, dalších několik miliard firma požaduje za obchodní ztráty.

Zpravodajství o HUMAN DIAG

Podle ministryně by rozhodčí senát měl zasednout co nejdříve a vydat konečný rozhodčí nález. Za odstoupivšího předsedu senátu je již navržen odborník z pražské katedry obchodního práva.

Ministerstvo souběžně zpracovává právní rozbor případu, Součková ho využije k tomu, aby případný nepříznivý závěr rozhodčího senátu zvrátila a prokázala, že částka byla vyplacena neoprávněně.

Rozhodčí nález by mohl být do konce června, poté Součková v souladu se zákonem předá veškerou agendu úřadu pro majetkové hospodaření státu, tedy do správního řízení jiné organizace. Součková bude jako odpovědný člen vlády na ně dohlížet.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!