Součková dá vládě koncepci

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ve středu předloží kabinetu dlouho očekávanou koncepci reformy zdravotnictví. S jejím prosazením spojila své setrvání ve funkci. Oponenti se však shodují: je to pouhý popis situace bez analýzy a návrhů řešení…

PRAHA – Ministryně zdravotnictví Marie Součková ve středu předloží kabinetu dlouho očekávanou koncepci reformy zdravotnictví. S jejím prosazením spojila své setrvání ve funkci.

Podle exministryně zdravotnictví, senátorky KDU-ČSL Zuzany Roithové, je to jen popis situace bez návrhů řešení. Podle stínového ministra ODS, senátora Tomáše Julínka, je to pouze zpráva o zdraví populace a jeho ochraně, nikoli návrh nového systému.

Také Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub a Koalice ambulantních lékařů nepovažuje materiál za žádnou koncepci, protože nedefinuje cílový stav. Je to směsice proklamací a nesourodých opatření, hodnotí materiál lékaři. Komora považuje návrh za asociální, podle ní povede ke snížení dostupnosti péče.

Součková už spoluúčast neprosazuje

V současném materiálu ustoupila Součková od plánů na zvýšení spoluúčasti, o nichž poprvé informovala loni v létě na semináři ČSSD v Lidovém domě. Tehdy ještě počítala s poplatky za recept, taxou za pobyt v nemocnici či za návštěvu lékaře. Lidé si měli hradit spoluúčast až do výše 2000 korun ročně.

SPOLUÚČAST PACIENTŮ:
Od myšlenky zavedení většíspolúčasti pacientů ustoupilaSoučková poté, co ji za tokritizovali straničtí kolegovéV nynějším textu pouze uvádí,že spoluúčast v Českučiní 8,6 procenta,zatímco v zemích EU je 25 procent.

Po kritice stranických kolegů od toho ustoupila. V nynějším textu pouze uvádí, že spoluúčast v Česku činí 8,6 procenta, zatímco v zemích Evropské unie 25 procent. Setrvala jen u plateb za sociální lůžka v nemocnicích až 150 korun za den.

Po loňské fázi stabilizace, kdy nemocnice v majetku krajů dostaly 3,4 miliardy a pojišťovny další tři, chce nyní ministryně začít měnit tvář českého zdravotnictví tak, aby sloužilo především těm, kdo si jeho služby platí – občanům. Měli by mít větší možnost kontrolovat využití peněz a spolurozhodovat o péči.

Větší vliv státu

Součková chce posílit vliv státu, například při rozhodování o cenách péče či stanovení sítě nemocnic a ambulancí, a naopak omezit lobbystické tlaky, například v oblasti léčiv.

Posílení státního vlivu odmítá Koalice ambulantních lékařů. Stát podle lékařů nesmí zasahovat do smluvních vztahů a do cen. Stejně jako zdravotní pojišťovny chtějí smluvní volnost a konkurenci mezi pojišťovnami v nabídce připojištění a mezi zařízeními v nabídce péče.

Také podle Julínka by si pojišťovny měly konkurovat v nabídce služeb a zdravotnická zařízení zase v cenách. ODS se vrací ke svému tradiční návrhu, řešení vidí v individuálních účtech.

Ministryně chce zrušit až 10 tisíc lůžek

Součková v koncepci počítá s úbytkem akutních nemocničních lůžek; podle ní ze 64 tisíc akutních lůžek je 10 tisíc zbytečných. Chce je přeměnit na sociální lůžka a 3000 jich zrušit. Lékařský odborový klub varuje, že to úspory nepřinese – za deset let ubylo 20 tisíc akutních lůžek a náklady přitom stouply šestkrát.

Ministryně hodlá omezit případy, kdy nemocniční lékař působí i v soukromé ambulanci. Chce snížit výkon ambulancí o desetinu, například tím, že pacienti nebudou obcházet několik stejných specialistů a podstupovat opakovaná vyšetření. Hovoří i o sankcích pro lidi, kteří budou zanedbávat preventivní prohlídky, neměli by dostávat bonusy.

Komora varuje, že likvidace lůžek provázená likvidací soukromých ambulancí dostane tisíce pacientů do neřešitelné situace, kdy mohou zůstat bez lékařské pomoci.

Ministryně počítá se zvýšením příjmů zdravotních pojišťoven Zatím se jí podařilo navýšit platby podnikatelům a totéž očekává od státu, který dává měsíčně za děti a důchodce necelých 500 korun, tedy čtvrtinu toho, co hradí na pojistném zaměstnanec. Počítá se stoprocentním přerozdělením vybraného pojistného, nyní je to 60 procent. Chce snížit provozní výdaje pojišťoven.

Změnu v přerozdělení odmítají zaměstnanecké pojišťovny, podle nich to nepříznivě dopadne na 3,5 milionu jejich pojištěnců.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!