Součková musí upravit reformu

Ministryně Součková nadále zůstává ve svém křesle. Musí ale dopracovat návrh reformy, jejímž schválením podmiňuje setrvání ve vládě. Lídři koaličních stran včera podpořili jen dvacítku změn, na kterých se již v prosinci shodli jejich zdravotní experti…

Ministryně zdravotnictví Marie Součková nadále zůstává ve svém křesle. Musí ale dopracovat návrh reformy, jejímž schválením podmiňuje setrvání ve vládě.

Lídři koaličních stran včera podpořili jen dvacítku změn, na kterých se již v prosinci shodli jejich zdravotní experti. Ty má Součková do koncepce zapracovat.

„Materiál paní ministryně Součkové nebyl vzat jako koncepce, protože neřeší situaci tak, aby byl na konci systém zdravotnictví ve finanční rovnováze,“ přiblížil jednání lidovecký expert na zdravotnictví Josef Janeček.

Součková se ale hájí, že většinu připomínek, které včera lídři schválili, již v reformě v různé podobě zapracované má. Jenže ani ty samy o sobě prý nestačí k tomu, aby se vyrovnaly peníze, které na lékaře, nemocnice a léky lidé platí a kolik se jich skutečně utratí.

„Stále nám ještě chybí 2,6 miliardy korun, aby bylo letos financování zdravotnictví v rovnováze,“ uvedla Součková.

Ministryně proto chce zvýšit pojistné, které platí stát například za důchodce, studenty či rodiče na mateřské. Tím by do zdravotnictví „nateklo“ ročně o 4,2 miliardy korun více. S návrhem ale nesouhlasí ostatní ministři – narušilo by to reformu veřejných financí.

Naopak se včera lídři koaličních stran shodli na Součkové návrhu, aby se veškeré peníze vybrané na nemocenském pojištění přerozdělovaly tak, že na tom vydělá Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„Máme zhruba jeden a půl miliónu pojištěnců nad šedesát let. O zbývajících zhruba čtyři sta tisíc se dělí ostatní pojišťovny. A péče o starší lidi je přitom mnohem nákladnější,“ přivítal rozhodnutí koalice mluvčí VZP Jiří Suttner.

Pokud návrh schválí i parlament, největší česká pojišťovna by dostala ročně zhruba o dvě miliardy korun více. Zkrátit by se tak mělo pětadvacetidenní zpoždění, se kterým nyní posílá doktorům a nemocnicím peníze.

Jenže na změnu doplatí ostatní pojišťovny. „Pokud návrh projde, tak se nakonec se dostaneme do finančních problémů i my a začneme posílat platby také se zpožděním,“ říká ředitel jejich svazu Jaromír Gajdáček.

Koalice se také shodla na změně odvodů na nemocenské pojištění u pracujících důchodců a studentů. Ti budou muset platit stejně jako ostatní zaměstnanci.

Ani včera nevyřešili politici spor, jestli si v budoucnu budou lidé u lékaře připlácet. S vyšší spoluúčastí pacientů zásadně nesouhlasí sociální demokracie.

Josef Kopecký, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

foto: ČTK

Ohodnoťte tento článek!