Přejít na obsah

Soud: I lékaři mají právo chybovat

zpět
10.3.2008

Ke středočeskému soudu se dostal případ ženy, která kvůli lékařům přišla o ledvinu. Soud jí sice přiznal peníze, ale zároveň přidal zajímavé zdůvodnění: nepovedená, složitá operace ještě neznamená, že se člověk může s nemocnicí úspěšně soudit. Něco jiného ovšem je, když lékaři včas neodhalí, co způsobili...

Ani chyba lékařů, která člověka nadosmrti poznamená, nemusí vždy znamenat milionové odškodnění.

Žena se s nemocnicí v Rakovníku soudila o milion, podle krajského soudce Vojtěcha Cepla ale stačí odškodnění 300 tisíc.

Chyba lékařů, řekl soud

Celý příběh začal už před pěti lety. Žena šla do rakovnické nemocnice na gynekologickou operaci. Zákrok se povedl, až na „maličkost“: lékaři zapomněli pacientce v močovodu steh. Takže po nějaké době jí začala pomalu odumírat ledvina.

Pacientka si přitom osmkrát stěžovala u lékařů, že má potíže: bolesti, mdloby a že se dokonce léčí i na psychiatrii. Teprve po dvou letech doktoři odhalili, že jí odumřela ledvina - a že to způsobil steh, kvůli němuž se močovod časem úplně uzavřel. Jenže mezitím skončila, nemocná a psychicky zlomená, v invalidním důchodu.

Proti žalobě na ochranu osobnosti se nemocnice bránila všemi způsoby, třeba i tak, že není za zákrok zodpovědná. V roce 2002 totiž patřila kraji, ten ji ale loni prodal soukromé firmě.

Rozhodující byly nakonec posudky odborníků a dokumenty přímo z nemocnice.

Podle znalců se při náročné operaci, jaká byla tato, stává, že v těle zůstanou stehy - za to prý nikdo nemůže být trestán. Ale lékaři musí při pozdějších prohlídkách na takovou chybu přijít. „Nic takového se zjevně nestalo. Pacientka byla bez dalšího propuštěna,“ vylíčil soudce Cepl v měsíc starém rozsudku, který mají HN k dispozici.

Odvolá se nemocnice?

Soudce Cepl sice ženě jako odškodnění nepřiznal milion, který chtěla, ale ani se neřídil dřívějšími podobnými rozsudky - podle něj jsou už částky z dnešního pohledu příliš nízké. Vyšel tehdy ze sumy 200 tisíc, která je v podobných případech obvyklá, a navrch přidal 100 tisíc za to, že žena trpěla. „Skutečnost, že jí nikdo nebyl schopen příčinu těchto obtíží vysvětlit, musela působit dosti deprimujícím dojmem,“ prohlásil Cepl.

Podle Cepla si také zaslouží postih celá nemocnice, ne jednotliví lékaři, kteří otáleli s vyšetřením. „U všech lékařů šlo nalézt důvody, proč nemělo být vyšetření provedeno ihned. Podstatné pro věc však bylo, že ho neprovedl nakonec nikdo, takže došlo až k odumření ledviny,“ dodal Cepl.

Rakovnická nemocnice zatím neví, jestli rozsudek přijme, nebo se odvolá. „Má to na stole náš právník. V tuhle chvíli nevím, co bude dál,“ řekl šéf nemocnice Jaromír Bureš.

Statistiky o žalobách a soudech kvůli chybám lékařů nikdo nevede. Právníci, kteří se těmito spory zabývají, ovšem odhadují, že žalob stále přibývá. A rostou i vysouzené peníze: za to, že člověk kvůli lékařům ochrnul, padlo už i osmnáctimilionové odškodné. „Lidé si začali uvědomovat, že i zdraví má svoji hodnotu,“ říká Ondřej Dostál, který se v Česku jako jeden z mála zabývá zdravotnickým právem.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Vojtěch Blažek, Hospodářeké noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Soud: I lékaři mají právo chybovat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soud: I lékaři mají právo chybovat

Komentáře

dalších 7 komentářů
Výsledek Re:zdravotníci jsou zase o krok pozadu...  | 10. 03. 2008 15:35

V kapitalismu jsme jako stát už 18 let, jak teda funguje zdravotnictví a doplácí na to kdo ? Tím nejcenějším, čím se dá platit/když né penězma/, životem a zdravím.

Talk Není to tak jednoduché.  | 10. 03. 2008 14:37

Jako vstupní názor bych si dovolil( a Bůh mě ochraňuj chybovat):za chyby se platí.Ale nikoliv kriminalizovat.A rozhodně ať "platí"řádně zaplacený a povolání vykonávající lékař,aby si tedy mohla i ta veřejnost oprávněně "pošmáknout" a nedocházelo k zdecimování zdecimovaného.Jinak mi ta lékařská branže dnes připomíná spíše gladiatorské zápasy.Toto dělat budeš a nic jiného nesmíš(protože neumíš) .Když budeš mít štěstí,tak přežiješ.

josta zdravotníci jsou zase o krok pozadu...  | 10. 03. 2008 14:34

Že si lidé začali uvědomovat hodnotu svého zdraví- to je v pořádku,žijeme přeci v kapitalismu.Že si právníci začali uvědomovat,že se jim otvírá nové pole netušených možností - to je v pořádku,žijeme přece v kapitalismu a oni jsou jako v kapitalismu placeni.A co třetí hrot trojúhelníku ,zdravotnictví ?Přeci aby rovnice byla řešitelná , mělo by být kapitalistické taky.S kapitalistickým příjmem zdravotníků,kteří si mohou za svůj plat uzavřít neomezeně vysokou pojistku , s narovnaným příjmem nemocnic či jiných zdravotnických zařízení, která se musí smířit s tím,že jejich zaměstnanci jsou také jenom lidé a vyjímečně něco nevyjde k neprospěchu pacienta.Tím samozřejmě nechci obhajovat šlendrián ,ale snad je mi rozuměno.A pokud to tak není / jako že není /,pak je tento nepoměr zase jakýmsi dalším stupněm šikany nás zdravotníků.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné