Soud kvůli zranění obhájce Součkové odročil proces na srpen

Proces s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou kvůli uzavření údajně nevýhodné smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human, se v pondělí nekonal. Obhájce Součkové se vážně zranil…

Praha – Proces s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou kvůli uzavření údajně nevýhodné smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human, se v pondělí nekonal. Obvodní soud pro Prahu 2 totiž dostal ráno informaci o tom, že se v neděli vážně zranil obhájce Součkové Václav Mrzena, kterého čeká operace a pak několikatýdenní rekonvalescence.

Hlavní líčení se odročuje na 7. srpna, prohlásila předsedkyně trestního senátu Monika Křikavová.

Oznámila, že soud nechá v mezidobí prověřit obhajobu exministryně, která tvrdí, že předložená smlouva o právním zastupování státu Nováčkem je zfalšovaná. Bude přibrán znalec z oboru kriminalistiky, který každý list smlouvy podrobí důkladné expertize, informovala soudkyně. Znalec má prověřit, zda všechny strany smlouvy jsou psány stejným typem písma a stejnou náplní, pravost podpisů na smlouvě i to, zda jednotlivé listy smlouvy nebyly „rozešity a pak znovu sešity“. „Musí se zjistit, zda se smlouvou nebylo manipulováno,“ vysvětlila Křikavová.

Údajný originál smlouvy předložil soudu minulý týden Nováček, ministerstvo ji k dispozici nemá, někam se prý ztratila. Podle Nováčkovy smlouvy náležela právníkovi za zastupování státu desetimilionová odměna, téměř celou sumu také od ministerstva na dvě faktury dostal. Obžalovaná si přitom není vědoma toho, že by likvidační listiny spjaté s fakturami podepisovala. I to musí znalec přezkoumat.

Dalších deset milionů korun měl Nováček dostat při vypovězení smlouvy. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle údajného originálu smlouvy 170 milionů korun. Součková ale tvrdí, že smlouvu v takovém znění nikdy nepodepsala, že list s touto částkou byl do smlouvy dodatečně vložen. „Smlouva, kterou já jsem podepsala, neobsahovala částku 170 milionů korun,“ řekla před několika dny novinářům.

Dvaapadesátiletá Součková čelí obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Hrozí jí tři roky až deset let vězení.

Nováček zase čelí kvůli smlouvě kárné žalobě České advokátní komory. Podle žaloby porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem povinnosti advokáta. Čelí i podezření, že služby předražil.

ČTK

Soud kvůli zranění obhájce Součkové odročil proces na srpen
Ohodnoťte tento článek!