Soud nového rozhodce ve sporu s Diag Human zatím nepotvrdil

Ilustrační foto; soud, zákony, spravedlnost

Městský soud v Praze na středečním jednání nerozhodl o návrhu státu jmenovat dalším arbitrem ve sporu se společností Diag Human ekonoma Jiřího Schwarze. Projednání případu je odročeno na červen, soudkyně se chce seznámit s dalšími dokumenty.

Pokračování kauzy ohledně sporu České republiky s firmou Diag Human se týká ustavení tříčlenného senátu, který bude mít za úkol přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008. Schwarz by měl nahradit původně jmenovaného švýcarského právníka Damiana Della Ca, který z případu odstoupil.

Soudkyně Lucie Jackwerthová vyhověla požadavku advokátky firmy Diag Human Ivy Duchoňové, aby byl k jednání připojen rozhodčí spis, který má u sebe dosud jediný uznaný arbitr v případu Milan Kindl. Spis podle Jackwerthové obsahuje zejména důkazy o tom, že městský soud není oprávněn v případu rozhodovat. Podle právního zástupce Kindla je spis umístěn ve třech krabicích a bude soudu dodán do jednoho týdne k prostudování. Jednání odročila soudkyně na 20. června.

Společnost Diag Human má podle rozhodčího nálezu dostat od státu osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou. Nyní soudy zdlouhavě rozhodují o složení přezkumného senátu. Na pozici jednoho z arbitrů navrhla Česká republika prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela. O jeho jmenování rozhoduje Vrchní soud v Praze.

V přezkumném senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli jako rozhodci určeni tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel, původně jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6. V současnosti zůstává jediným nesporným arbitrem Kindl.

Kvůli pochybám o nezaujatosti ostatních arbitrů loni odstoupil i Della Ca. Firma na jeho místo jmenovala jeho krajana Maxe Baumanna. Ani jeho jmenování však není nesporné. Podle českého státu firma neměla pravomoc dodatečně ustavit rozhodce. Měla se prý obrátit na soud. ČR mezitím navrhla soudu jmenovat dalším arbitrem právě ekonoma Schwarze.

Soud nového rozhodce ve sporu s Diag Human zatím nepotvrdil
Ohodnoťte tento článek!