Soud odročil jednání o žalobě na hradeckou fakultní nemocnici

Ilustrační foto; soud, zákony, spravedlnost

Krajský soud v Hradci Králové včera odročil na 18. března projednávání žaloby na Fakultní nemocnici v Hradci Králové kvůli smrti jednadvacetiměsíční holčičky. Rodina tvrdí, že nemocnice dítěti podávala nadměrné dávky tekutin a zbytečně vysoké dávky sodíku a požaduje tři miliony korun. Znalec Vladimír Němec řekl, že nemocnice nepochybila.

Holčičku převezli v únoru 2008 do hradecké nemocnice ve vážném stavu ze svitavské nemocnice. Lékaři ji podávali roztoky se sodíkem, které se používají při léčbě acidózy, dítě však přesto zemřelo. „Jiný způsob léčení tohoto stavu podle mě neexistuje,“ řekl znalec. Podle něj pravděpodobně holčička trpěla neléčitelným mitochodriálním onemocněním, které mohlo také ovlivnit její reakci na podávanou léčbu.

Právní zástupce rodiny Mario Švehelka u soudu uvedl, že znalec posudek vypracoval bez znalosti spisu. Navíc hodnotil práci svého nadřízeného, který byl jedním z lékařů, který o dítě pečoval. Soudce Jan Fifka hlavní líčení odročil, aby nemocnice mohla předložit další listiny týkající se zdravotního stavu holčičky. Následně zváží doplnění znaleckého posudku.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!