Přejít na obsah

Soud: Pacientka zemřela kvůli chybě lékařky

zpět
5.8.2011
lékař, pouta, zločin, stetoskop
zvětšitlékař, pouta, zločin, stetoskopZdroj: diepresse.com

lékař, pouta, zločin, stetoskop | Zdroj: diepresse.com

 

Na odhodlání léčit se homeopatiky doplatila před pěti lety bývalá místostarostka jedné obce na Vyškovsku. Její lékařka Jana Štelclová ženu prostředky alternativní medicíny léčila osm let. Za tu dobu jí nedělala žádné testy prokazující, jak je léčba účinná.

V roce 2006 se problémy místostarostky zhoršily natolik, že musela do nemocnice. Tam o několik měsíců později zemřela. Krajský soud v Brně rozhodl, že za ženinu smrt je zodpovědná lékařka. Potrestal ji za to desetiměsíčním podmíněným vězením s odkladem na dva roky.

Podle soudu místostarostka musela do nemocnice právě kvůli špatné péči lékařky. „Neřešila, že se stav pacientky stále horší. Ženě nakonec nezbylo nic jiného než jít do nemocnice. Tam později zemřela,“ řekla předsedkyně senátu Hana Kleinová.

Jinou léčbu odmítla

Štelclová o místostarostku pečovala v letech 1999 až 2006. Žena k ní přišla kvůli problémům se štítnou žlázou. Tvořilo se v ní příliš hormonů. „Pacientka prý požadovala léčbu homeopatiky, a tak jí Štelclová vyšla vstříc. Jenže úplně přestala s další léčbou. Navíc nedělala žádné testy, aby zjistila, jak přípravky zabírají,“ uvedla státní zástupkyně Milena Hojovcová.

Problémy se vystupňovaly v březnu 2006. Bývalá místostarostka musela kvůli nim do vyškovské nemocnice. Po dalších komplikacích ji zdravotníci převezli do Brna, kde později zemřela.
Pozůstalí podali na Štelclovou trestní oznámení. Případem se začali zabývat policisté a později i Okresní soud ve Vyškově. Rozhodl už dvakrát. Poprvé Štelclovou obžaloby zprostil. Státní zastupitelství se proti tomu ale odvolalo a Krajský soud v Brně případ vrátil do Vyškova.

Okresnímu soudu zároveň nařídil doplnit dokazování. Soudce odvolací senát poslechl a letos v lednu Štelclové vyměřil desetiměsíční podmíněné vězení.
Proti tomuto verdiktu se odvolala obžalovaná a případem se proto zabýval znovu Krajský soud v Brně.

Lékařce se nelíbilo, že soud nenechal vypracovat znalecký posudek. Měl určit, jak homeopatické přípravky ovlivnily zdraví pacientky. „V Česku nemáme odborníky, kteří jsou schopní ho udělat. Ale v zahraničí jsou. Jednoho znalce jsme našli a soudu ho doporučili. Soudce ale náš návrh zamítl,“ upozornil obhájce lékařky Lukáš Prudil.

Tvrdil také, že Štelclová pacientce změnu léčby navrhovala. „Jenže žena nechtěla a lékařka ji k tomu nemohla nutit,“ dodal advokát.
Jeho tvrzení potvrdila Deníku Rovnost i brněnská lékařka Alena Svobodová. „Pokud chce pacient léčit jinak než ověřenými prostředky, nemůže s tím lékař nic dělat,“ řekla Svobodová.

Obvinila nemocnici

Štelclová navíc podotkla, že žena nezemřela kvůli potížím se štítnou žlázou. „V nemocnici se o ni špatně starali. Dostala tam zápal plic a nikdo ho neléčil. Navíc lékařům v nemocnici několikrát říkala, že má boreliózu. Nikdo to neřešil a žena pak ochrnula. Po její smrti pitva prokázala, že štítná žláza byla v pořádku. Pacientka měla ale problémy s játry,“ prohlásila lékařka.

Odvolací soud s jejím tvrzením nesouhlasil. „V případě správné lékařské péče nemusela žena v nemocnici skončit,“ shrnula předsedkyně senátu Kleinová.
Potvrdila proto původní rozsudek. Od vyššího trestu zachránila lékařku skutečnost, že pacientka s léčbou homeopatiky souhlasila a na svých zdravotních potížích se tak podílela


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Soud: Pacientka zemřela kvůli chybě lékařky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Soud: Pacientka zemřela kvůli chybě lékařky

Komentáře

další 2 komentáře
Luba Pacientka zemřela kvůli chybě lékařky  | 10. 08. 2011 16:34

Ta lékařka Jana Štelcolová je moje spolužačka z gymplu o rok starší, dělaly jsme spolu latinu.

Pepa Pacientka se rozhodla sama  | 5. 08. 2011 19:34

To je tak,kfyž si pacient diktuje léčbu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné