Soud potvrdil lékaři 7,5 roku vězení za způsobení závislosti

lékař, korupce, úplatek, obálka

Pražský vrchní soud potvrdil lékaři Pavlu Brejlovi trest 7,5 roku vězení za to, že schválně přivodil pacientovi s poraněným konečníkem závislost na opiátech a poté mu je prodával za přemrštěné finanční částky.

Brejla navíc nesmí deset let vykonávat lékařskou praxi a musí zaplatit pět milionů korun. Verdikt, který muže uznal vinným z těžkého ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky, je pravomocný.

Lékař páchal trestnou činnost od března 2008 nejméně do listopadu 2010. Svého movitého pacienta, majitele reklamní agentury, léčil v mělnické nemocnici nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat mužův stav s dalšími specialisty. Jeho bolest tišil návykovým dolsinem, přičemž mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. Za opiát si postupně nechal zaplatit 11,5 milionu korun.

Pacient opiátu zcela propadl. Nebyl schopný dál pracovat a kvůli dalším dávkám léku rozprodal majetek. Závislost se muži nakonec stala osudnou – zabil se v autě u Mělníka, pravděpodobně cestou pro dolsin. V souvislosti s touto autonehodou však Brejla obviněn nebyl.

Lékař tvrzení obžaloby popíral s tím, že muže, který byl jeho blízkým přítelem, léčil, jak nejlépe uměl.

Ohodnoťte tento článek!