Soud potvrdil lékaři napadenému mačetou čtyřmilionové odškodné

Psychiatr Karel Hynek, kterého v květnu roku 2003 napadl jeho pacient Michal Ulom mačetou, dostane více než čtyřmilionové odškodnění. S konečnou platností o tom rozhodl pražský městský soud, který tak potvrdil prvoinstanční verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2.

Lékař peníze požadoval za nečinnost policie. Několikrát ji totiž na hrozící nebezpečí upozorňoval, ale ochrany se nedočkal.

„Nelze spoléhat pouze na to, že až bude někdo zavražděn, takže pak může být policie teprve činná. Policie měla té situaci předejít, zvlášť když měla možnosti,“ řekl po jednání napadený docent.

Pacient způsobil Hynkovi těžká zranění. Stíhání se vyhnul, soud mu už před pěti lety kvůli nepříčetnosti uložil ochrannou ústavní sexuologickou léčbu. Podle dnešního vyjádření Hynka je útočník opět na svobodě a je léčen pouze ambulantně.

Muž podle znalců trpí vážnou duševní poruchou s bludy a sexuální deviací – homosexuální pedofilií a sadismem. Právě kvůli zvráceným sexuálním představám začal psychiatra navštěvovat. Časem však začal mít pocit, že mu chce lékař ublížit. Pocit v květnu 2003 vyústil v útok mačetou v lékařově ordinaci v Krkonošské ulici na Vinohradech. „V té době již dva roky nebyl mým pacientem,“ uvedl Hynek, který byl po napadení převezen v bezvědomí a s těžkým zraněním hlavy a rukou do nemocnice. Po dvou náročných operacích byl propuštěn. Podle soudkyně si jeho léčba vyžádala více než devět měsíců.

Psychiatr se ve své žalobě opíral především o závěry kontrolních orgánů ministerstva vnitra, které prý zjistily v postupu policie pochybení. Podle dřívějšího vyjádření jeho právníka muž několikrát prosil policii o pomoc s tím, že mu pacient vyhrožuje. Podal na něj také dvě trestní oznámení. Policisté nejprve případ odložili, protože neměl lékař pro své tvrzení žádné svědky. Ani poté, co jeho slova potvrdili další lidé, však policie nijak nezareagovala.

Předsedkyně senátu Marcela Kučerová uvedla, že její senát se s prvoinstančním rozhodnutím ztotožnil především kvůli mimořádně závažným trvalým následkům, které útok psychiatrovi způsobil, a to jak psychickým, tak i fyzickým. „Ne každý by takovýto těžký útok přežil,“ dodala.

Hynek při útoku utrpěl zranění obou horních končetin i lebky. Má vpáčený úlomek kosti v hlavě, kvůli kterému trpí nespavostí a častými bolestmi hlavy. Proto musí užívat prášky na tlumení bolesti. Navíc trpí i posttraumatickou stresovou poruchou a depresemi. Kvůli velkému riziku se Hynek nenechal operovat, nicméně úlomek může být prý „časovanou bombou“, protože nikdo neví, co může v hlavě způsobit.

Hynek po státu požadoval nejprve přes jeden milion korun, nicméně již prvoinstanční soud mu tuto částku mimořádně zvýšil na trojnásobek vzhledem k okolnostem případu a trvalému poškození zdraví.

Ohodnoťte tento článek!