Soud potvrdil lékaři z Vrchlabí za úmrtí novorozence podmínku

Krajský soud v Hradci Králové potvrdil bývalému lékaři soukromé nemocnice Vrchlabí Aloisi Krulovi za úmrtí dítěte při porodu trest dva roky vězení s tříletým podmíněným odkladem. Krul zároveň nesmí tři roky pracovat jako gynekolog a porodník.

Lékařovo odvolání proti zářijovému rozsudku okresního soudu v Trutnově krajský soud zamítl. Rozsudek se tak stal pravomocným. ČTK to řekla Iva Matušková z hradeckého soudu.

Případ se stal 1. srpna 2011 v porodnici Česko-německé horské nemocnice Krkonoše. Tehdy čtyřiaosmdesátiletý Krul podle okresního soudu před porodem špatně odhadl váhu novorozence a místo císařského řezu nesprávně zvolil spontánní porod. Jeho hlavní pochybení podle soudu spočívalo v tom, že před porodem ke zjištění váhy plodu nepoužil ultrazvuk.

Spontánní porod se kvůli velikosti plodu, který měl 5,16 kilogramu, nedařil. Nakonec lékaři nezbylo než spolu s dalším lékařem plod vytáhnout násilně. Dítě při porodu zemřelo. Krulovi za trestný čin usmrcení z nedbalosti hrozilo až šest let vězení.

Lékař, který v té době byl zaměstnancem nemocnice, vinu odmítal. U soudu tvrdil, že plod měl abnormálně zvětšené břicho, v kterém měl litr vody. Ani při císařském řezu by se podle něj porod nedařil. „Paní přišla k porodu s kontrakcemi, hlavička postupovala, šlo to normálně. Ultrazvuk byl zbytečný,“ řekl Krul v září ČTK.

U soudů se hájil mimo jiné tím, že díky své devětapadesátileté praxi měl dostatek zkušeností na to, aby odhadl, kdy vést porod klasicky a kdy přistoupit k císařskému řezu.

Trutnovská soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že kdyby Krul použil ultrazvuk, zvolil císařský řez a porod přesto skončil úmrtím, nebylo by mu úmrtí dítěte možno klást za vinu. Státní zástupce Petr Bártl poukázal i na to, že Krul neprovedl ultrazvuk v situaci, kdy rodička měla váhový přírůstek 27 kilogramů.

Okresní soud se případem zabýval dvakrát. Již letos v březnu Krula rovněž potrestal dvěma lety vězení s tříletým podmíněným odkladem. Odvolací krajský soud ale odsuzující verdikt nad porodníkem zrušil a případ s požadavkem na doplnění důkazů vrátil k prvoinstančnímu soudu, který rozhodl v září.

Ohodnoťte tento článek!