Soud prověřuje nákupy lékařského materiálu karlovarské nemocnice

Ceny zdravotnického materiálu pro kardiochirurgii nemocnice v Karlových Varech se podle jejího primáře Michala Paďoura v době, kdy krajské nemocnice v Karlovarském kraji řídila Česká zdravotní, nezvedly.

Zčásti tak potvrdil obhajobu manažerů České zdravotní Davida Hanzla a Vladimíra Keřky, které obžaloba viní z toho, že nákupem přes zprostředkovatelskou firmu nemocnici poškodili.

Podle primáře kardiochirurgie a tehdejšího hlavního lékaře karlovarské nemocnice Paďoura se po nástupu manažerů z České zdravotní změnil způsob objednávání materiálu. Ceny ale zůstaly stejné.

„Šlo o maximální ceny, které proplácí pojišťovny. Ale tak to bylo i předtím, když se materiál nakupoval přes společnost Mediservis. Teprve po odchodu České zdravotní z vedení se začala dělat výběrová řízení a ceny pak radikálně klesly,“ řekl dnes u soudu Paďour.

Zároveň ale uvedl, že neměl problémy při objednávání nutného vybavení a s poradcem managementu, který se o nákup staral, se vždy dohodli na potřebném materiálu. „Já jsem do jednání vnášel medicínský pohled. O ceny jsem se nezajímal,“ uvedl Paďour.

Zdravotnický materiál za vedení nemocnic Českou zdravotní dodávala společnost Zdravotní distribuční, ta ale podle obžaloby dodávala materiál nemocnici dráž, než jej nakupovala. Dodávku zdravotnického materiálu za 6,2 milionu pak Zdravotní distribuční přefakturovala nemocnici o 2,5 milionu korun dráž.

Manažeři se hájí tím, že nemocnici ve skutečnosti žádná škoda nevznikla, protože materiál nemocnici zdravotní pojišťovny stejně proplatily.

Česká zdravotní řídila tři krajské nemocnice sdružené do Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN) v letech 2006 až 2007. V roce 2007 KKN skončila se ztrátou zhruba 120 milionů korun. Audit, který si kraj nechal zpracovat, poukázal na to, že vedení nemocnice kupovalo předražený zdravotnický materiál.

Ohodnoťte tento článek!