Soud rozhodne, kde a jak se smí rodit

Titulní obrázek

Včera se Zuzana Štromerová, šéfka domu U čápa, který je svého druhu jediný v Česku, střetla u soudu s ministerstvem zdravotnictví. To odmítá provádění porodů v domě kvůli nedostatečnému personálnímu a materiálnímu vybavení. Jednoduše řečeno, u porodu chybí lékař-porodník a potřebné nástroje…

– Porodní dům, kde se rodí v domácím prostředí, žádá soud, aby mu povolil činnost

– Ministerstvo zdravotnictví je proti

Nastávající matka Lucie Radová nepovažuje své těhotenství za nemoc, a tak nevidí důvod, proč by měla přivést na svět své dítě v nemocnici nebo porodnici. Ale také žije v činžáku, a tak nechce své sousedy rušit – podle svých slov – „virválem“, který může porod provázet.

Jedna možnost pro ni je. Přivést potomka na svět v porodním domu U čápa, kde bude mít domácí prostředí a zároveň bude v odborné, byť ne lékařské péči. Má to ale háček: paní Radová se musí smířit s tím, že rodí tak trochu „na černo“. Ministerstvo zdravotnictví porody U čápa nepovolilo. A tak se tu vlastně poskytuje jen něco jako „první pomoc“ rodičkám v pronajatém pokoji.

„Je to pro mě osobní zkušenost. Záleží mi na hloubce prožitku. Jde tu o mě, mé dítě, chci porod prožít přirozeně se všemi jeho fázemi,“ říká Radová. Bojí se navíc neosobního přístupu doktorů v nemocnici a konkrétně také medikamentů, které by porod urychlily či znecitlivěly a ona by v porodní námaze nemohla o zásadním okamžiku pro ni a své dítě rozhodovat s čistou hlavou.

Musí být u porodu doktor?

Včera se Zuzana Štromerová, šéfka domu U čápa, který je svého druhu jediný v Česku, střetla u soudu s ministerstvem zdravotnictví. To odmítá provádění porodů v jejím domě kvůli nedostatečnému personálnímu a materiálnímu vybavení. Jednoduše řečeno, u porodu chybí lékař-porodník, a také potřebné nástroje, jako je ultrazvuk či lékařské náčiní umožňující císařský řez. Zatím U čápa porodily dvě rodiny.

„Rodička je rozumná kvalifikovaná osoba, pokud jde o její tělo a její zdraví, a má právo se svobodně rozhodnout. Ale ministerstvo se musí také postarat o to, aby zdravotní péče byla poskytnuta i nenarozeným dětem. Ministerstvo musí chránit i to jediné dítě, jehož život by mohl být zmařen,“ uvedla včera u soudu právní zástupkyně ministerstva zdravotnictví.

Několikaletý právní spor, v němž jde především o to, zda je porod blíž nemoci nebo přirozenému fyziognomickému stavu, ani včera nedostal konečné rozřešení – rozsudek bude známý ve čtvrtek.

„Porodní dům má stejná kritéria pro příjem pacientek jako domácí porody. Právě proto, že jsme nemocnice, která nedisponuje lékařskými týmy, velice dobře selektujeme ženy, které díky nekomplikovanému průběhu těhotenství mohou využít domácí péči,“ řekla včera u soudu Štromerová.

Češky rodí doma víc

Štromerová se také odvolává na to, že porodní domy jsou zcela běžné ve vyspělých zemích EU, jako jsou Německo, Belgie či Nizozemsko. Advokát domu U čápa upozorňoval právě na to, že ministerský požadavek na přítomnost lékařů je v rozporu s unijní směrnicí, která je součástí českého práva.

„Zatím u nás takové zařízení není. Čeká se na precedens. Pak by jich mohlo vzniknout více. Zájem o domácí porody neustále stoupá,“ říká Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství. Sama uvádí příklad, jak se v Británii pořádně rozběhla diskuse na toto téma, když se doma rozhodla rodit jedna z poslankyň britského parlamentu.

Proti porodům doma bez lékařů a potřebného vybavení jsou podobně jako úředníci z ministerstva i odborníci z řad lékařů. „Je to riziko. V zahraničí má systém porodních domů mnohem lepší návaznou lékařskou péči v případě komplikací. A v našem zařízení mají rodičky možnost výběru. Ať už jde o volbu pokoje nebo třeba porodu do vody,“ říká Pavel Ventruba, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky ve FN Brno.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Tereza Nosálková, Hospodářské noviny

Soud rozhodne, kde a jak se smí rodit
Ohodnoťte tento článek!