Přejít na obsah

Soud rozhodne, kde a jak se smí rodit

zpět
18.3.2009

Včera se Zuzana Štromerová, šéfka domu U čápa, který je svého druhu jediný v Česku, střetla u soudu s ministerstvem zdravotnictví. To odmítá provádění porodů v domě kvůli nedostatečnému personálnímu a materiálnímu vybavení. Jednoduše řečeno, u porodu chybí lékař-porodník a potřebné nástroje...

- Porodní dům, kde se rodí v domácím prostředí, žádá soud, aby mu povolil činnost

- Ministerstvo zdravotnictví je proti

Nastávající matka Lucie Radová nepovažuje své těhotenství za nemoc, a tak nevidí důvod, proč by měla přivést na svět své dítě v nemocnici nebo porodnici. Ale také žije v činžáku, a tak nechce své sousedy rušit - podle svých slov - „virválem“, který může porod provázet.

Jedna možnost pro ni je. Přivést potomka na svět v porodním domu U čápa, kde bude mít domácí prostředí a zároveň bude v odborné, byť ne lékařské péči. Má to ale háček: paní Radová se musí smířit s tím, že rodí tak trochu „na černo“. Ministerstvo zdravotnictví porody U čápa nepovolilo. A tak se tu vlastně poskytuje jen něco jako „první pomoc“ rodičkám v pronajatém pokoji.

„Je to pro mě osobní zkušenost. Záleží mi na hloubce prožitku. Jde tu o mě, mé dítě, chci porod prožít přirozeně se všemi jeho fázemi,“ říká Radová. Bojí se navíc neosobního přístupu doktorů v nemocnici a konkrétně také medikamentů, které by porod urychlily či znecitlivěly a ona by v porodní námaze nemohla o zásadním okamžiku pro ni a své dítě rozhodovat s čistou hlavou.

Musí být u porodu doktor?

Včera se Zuzana Štromerová, šéfka domu U čápa, který je svého druhu jediný v Česku, střetla u soudu s ministerstvem zdravotnictví. To odmítá provádění porodů v jejím domě kvůli nedostatečnému personálnímu a materiálnímu vybavení. Jednoduše řečeno, u porodu chybí lékař-porodník, a také potřebné nástroje, jako je ultrazvuk či lékařské náčiní umožňující císařský řez. Zatím U čápa porodily dvě rodiny.

„Rodička je rozumná kvalifikovaná osoba, pokud jde o její tělo a její zdraví, a má právo se svobodně rozhodnout. Ale ministerstvo se musí také postarat o to, aby zdravotní péče byla poskytnuta i nenarozeným dětem. Ministerstvo musí chránit i to jediné dítě, jehož život by mohl být zmařen,“ uvedla včera u soudu právní zástupkyně ministerstva zdravotnictví.

Několikaletý právní spor, v němž jde především o to, zda je porod blíž nemoci nebo přirozenému fyziognomickému stavu, ani včera nedostal konečné rozřešení - rozsudek bude známý ve čtvrtek.

„Porodní dům má stejná kritéria pro příjem pacientek jako domácí porody. Právě proto, že jsme nemocnice, která nedisponuje lékařskými týmy, velice dobře selektujeme ženy, které díky nekomplikovanému průběhu těhotenství mohou využít domácí péči,“ řekla včera u soudu Štromerová.

Češky rodí doma víc

Štromerová se také odvolává na to, že porodní domy jsou zcela běžné ve vyspělých zemích EU, jako jsou Německo, Belgie či Nizozemsko. Advokát domu U čápa upozorňoval právě na to, že ministerský požadavek na přítomnost lékařů je v rozporu s unijní směrnicí, která je součástí českého práva.

„Zatím u nás takové zařízení není. Čeká se na precedens. Pak by jich mohlo vzniknout více. Zájem o domácí porody neustále stoupá,“ říká Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství. Sama uvádí příklad, jak se v Británii pořádně rozběhla diskuse na toto téma, když se doma rozhodla rodit jedna z poslankyň britského parlamentu.

Proti porodům doma bez lékařů a potřebného vybavení jsou podobně jako úředníci z ministerstva i odborníci z řad lékařů. „Je to riziko. V zahraničí má systém porodních domů mnohem lepší návaznou lékařskou péči v případě komplikací. A v našem zařízení mají rodičky možnost výběru. Ať už jde o volbu pokoje nebo třeba porodu do vody,“ říká Pavel Ventruba, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky ve FN Brno.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Tereza Nosálková, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Soud rozhodne, kde a jak se smí rodit

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soud rozhodne, kde a jak se smí rodit

Komentáře

dalších 26 komentářů
MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Manipulace  | 20. 03. 2009 07:46

challengwer nepíše od věci, to jem Vy nechápete souvislosti a dohledáváním dílčích informací na netu top nespravíte, ba naopak. Naše země je jiná ve mnoha ohledech. Pokud se týká péče o právě narozeného novorozence, pak bez ohledu na vše ostatní je z prosté, na základním vzdělání postavené úvahy zřejmé, že personální zajištění a přístrojové vybavení pro poskytnutí neodkladné péče je ve zdravotnickém zařízení dostupnější jak časově, tak prostorově. Nicméně nikdo a nic nebrání rodičce ani odmítnout kvalifikovanou péči hrazenou ze zdravotního pojištění, ani hradit si ze svého péči nekvalifikovanou. Chtít po občanovi, aby povinně subsidiaritně přispíval na úhradu péče při porodech vedených doma, je až příliš troufalé a je i právem občana, aby něco takového odmítl. S ohledem na právní subjektivitu je od okamžiku narození dítě nejen vlastnictvím rodiče, ale i předmětem zájmu státu o jeho ochranu.

R. Re:Re:Re:Re:Re:Manipulace  | 19. 03. 2009 22:49

A kolik takových hysterek co rodily doma znáš? Miluju kecy k věci od těch, kteří nemají o tématu ani páru. To je mi pak plodná diskuze, ty o koze my o voze :))) Možná by nebylo od věci se trošku v tématu vzdělat, dá se toho dost dohledat i na netu, i když stáž v zahraničí by byla asi lepší :) Zkus se zamyslet v čem je naše země tak jiná, že by tady porody doma byly tak nebezpečné a jinde ne. A vymysli jinou odpověď než tu, že v Holandsku stoí před domem kde se zrovna rodí sanitka vybavená i k operaci :) A mimochodem, doma rodící ženy si porod opravdu platí, žádná PA to nedělá zadarmo. Možná i proto mají jiný přístup...

MUDr Jiří Kilian Re:trochu osvěty pro lékaře z řad odborníků  | 19. 03. 2009 20:15

Komentář k článku doc. Šimka týkající se problematiky domácích porodů: Jako děkan ZSF JU nesouhlasím s článkem pana doc. Šimka CSc, který je vedoucím katedry filozofie a etiky na naší fakultě. Koncepce ZSF JU v Českých Budějovicích je propagovat porody v ústavech s tím, že připouštíme nutnost jakéhosi zlepšení přístupu k matkám. Z těchto důvodů pokládám za neloajální ke své fakultě článek doc. Šimka CSc. Pan docent sice uvádí celou řadu odkazů podporující systém domácích porodů. Literární údaje jsou čerpány hlavně ze zkušeností států Afriky, Asie. Jen ojediněle jsou citovány práce z Evropy. Hlavní nedostatek uvedeného v článku však vidím ve skutečnosti, že autor "opominul uvést" názory a zkušenosti odborníků z této oblasti, to jest lékařů - gynekologů a neonatologů. Ti stejně jako já, bývalý neonatolog, ví, co se může stát během několika vteřin v průběhu porodu. Eventuelní následky kolize během vedení porodu mohou ovlivnit velmi negativně celý život dítěte i rodiny. Dle názoru pracovníků fakulty se jedná o riziko s dalekosáhlými důsledky. prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc, děkan ZSF JU

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné