Přejít na obsah

Soud rozhodne: pustíme lékaře z komory?

zpět
13.10.2008

Může to být revoluce ve stavovských organizacích. Pokud tým soudců vedený zpravodajem Vladimírem Kůrkou začátkem týdne uzná stížnost skupiny senátorů jako opodstatněnou, bude to pro Českou lékařskou komoru znamenat značný členský odliv...

Ta otázka se pravidelně vrací jako bumerang: má být členství v profesních komorách povinné? O návrhu skupiny pravicových senátorů, kteří chtějí lékařům tuto povinnost zrušit, rozhodne v úterý Ústavní soud.

Může to být revoluce ve stavovských organizacích. Pokud tým soudců vedený zpravodajem Vladimírem Kůrkou začátkem týdne uzná stížnost skupiny senátorů jako opodstatněnou, bude to pro Českou lékařskou komoru znamenat značný členský odliv.

Povinné šikování v profesním seskupení má dlouhodobě řadu kritiků. Netradiční formu protestu zvolil třeba známý plzeňský hematolog Vladimír Koza. Nelíbí se mu, že komora je zpolitizovaná. A proto se už dávno rozhodl, že přestane platit členské příspěvky.

„Každý rok absolvuji pohovor před čestnou radou komory, kde jsem uznán hříšným a vyzván k úhradě příspěvků včetně pokut,“ popisuje. Ustoupit přesto nehodlá; ve své revoltě chce pokračovat klidně až do důchodu.

Pokud soudci senátorům vyhoví, pak by si stejná práva jako lékaři nárokovali i zástupci dalších profesí, jež se povinně sdružují v komorách. Námitky jsou u všech stejné: vadí jim vysoké poplatky za členství, které zpravidla nepřinášejí žádný viditelný profit. Takovou interpretaci však stavovské organizace odmítají.

„Jsme garantem lékařské péče. Pouze my můžeme disciplinárně postihnout odborná pochybení,“ tvrdí mluvčí komory Michal Sojka. Vedení komory proto navrhuje kompromisní variantu, která by lékaře nutila alespoň se u komory registrovat.

Taková praxe je pravidlem v celé Evropě. Na úterní jednání soudu bude upřen zrak většiny tuzemských zdravotníků. Spory o podobu a postavení profesních stavů se přitom vlečou už od devadesátých let. A prim hrála vždy lékařská komora.

Když v roce 2003 navrhoval zrušení povinného členství Marek Benda z ODS, pohrozil tehdejší šéf lékařské komory David Rath kampaní proti občanským demokratům a jejich předsedu Václava Klause přirovnal ke Gottwaldovi.

12 (ne) svobodných povolání

- Česká advokátní komora

- Česká komora architektů

- Česká lékárnická komora

- Česká lékařská komora

- Česká stomatologická komora

- Česká veterinární komora

- Exekutorská komora ČR

- Hospodářská komora ČR a Agrární komora ČR

- Komora auditorů ČR

- Komora daňových poradců ČR

- Komora patentových zástupců ČR

- Notářská komora ČR

Vladimír Křivka, Týden


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Týden

Komentovat článek: Soud rozhodne: pustíme lékaře z komory?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soud rozhodne: pustíme lékaře z komory?

Komentáře

dalších 54 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:K výše horujícím liberálům  | 15. 10. 2008 00:36

Diskutovat o CLK s nekym, kdo nechape funkci komor, ucel jejich zrizovani.... je opravsdu velmi, velmi tezke. Tak jeste jednou. CLK (a dalsi komory) nebyla zrizena z rozhodnuti lekaru, ale z rozhodnuti statu, jeji (a dalsich komor) zrizeni bylo stanoveno zakonem. Stat na takto zrizene komory prenesl vykon casti svych pravomoci - dozor nad odbornosti vykonu povolani clenu komory. Stat tak ucinil proto neb usoudil, ze ten dozor budou ty komory vykonavat lepe a levneji nez stat. Za tento "dozor sebe nad sebou" byla komoram dana nejaka prava v jejich prospech - napr. hajit hospodarske zajmy svych cenu, byt u nas znehodnocene vyjmutim koory z dohodovacich jednani se ZP. Casem ovsem stat zjistil, ze komora se v onom dohledu nad odbornosti svych clenu nenecha statem prilis komandovat, ze se statu vymyka z rukou - viz napr. schvalovani person. a vecneho vybaveni krajskych nemocnic, ze vystupovani komory pri obhajobe hospodarskych zajmu clenu prekracuje ocekavane meze... Komora se stala nepohodlnou, ba nezadouci. Od te doby je pro urcitou cast politicke sceny, ktera si nepreje samospravne, na statu nezavisle organizace, komora neprijemnou, ba neprijatelnou. I vyvijeji predstvitele te casti politicke sceny u nas iniciativu k likvidaci CLK. A to je cele. Uz trochu chapete oc kraci?

Jiří Wicherek Re:Re:Doporuceni  | 15. 10. 2008 00:22

Vite, on ten problem je nekde jinde. Absolutní většinu lékařů (vcetne Vas) totiz, stale doufam, ze jen zatím, nepochopila, kym a proc byla komora zrizena, jak ji lekari (stejne jako napr. pravnici)mohou vyuzit ke svemu prospechu. Jak nam komora bude ci nebude uzitecna, bylo a je jen a jen na nas. O jeji uzitecnosti se musime presvedcit my sami. Vite snad o nekom jinem? Snad stat? Ne, nikdo nas o tom presvedcovat nebude. Proc by tak delal? Bude-li ovsem ta absolutni vetsina (vcetne Vas) JEN ocekavat, niceho se samozrejme nedocka a jeste z toho bude mit, ke sve skode, skodolibou radost. Jo, je to nepochopitelne, ale je to tak. Opravdu neznam jinou, takto postizenou profesni skupinu.

Apech K výše tlachajícím tlučhubům:  | 14. 10. 2008 14:21

až nám předvedete, jak obětavě a nezištně pro lékaře zajistíte adekvátní postavení a příjmy (ať už s komorou nebo bez ní - to chci obzváště vidět ), tak přijďte. Zatím jste nic takového nejenže nedokázali, ale ani nesdělili svoji úžasnou vizi, kterak k onomu cíli dospět. A jestli se bez komory dokážete obejít a je vám fuk, víte jak na to a vyděláváte pohádkově sami vlastním přičiněním, nějaký ubohý poplateček za členství v ČLK vás nemůže nijak rozhodit, tak vo co de, né ? Nejspíš ale patříte mezi ty malé šedé myši, co všem závidí nos mezi očima, a pak chápu, že anonymní kydání na chatu ZDN je asi to jediné, na co se zmůžete. Hezky si to teda užijte, móc vám to přeju!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné