Soud rozhodne: pustíme lékaře z komory?

Titulní obrázek

Může to být revoluce ve stavovských organizacích. Pokud tým soudců vedený zpravodajem Vladimírem Kůrkou začátkem týdne uzná stížnost skupiny senátorů jako opodstatněnou, bude to pro Českou lékařskou komoru znamenat značný členský odliv…

Ta otázka se pravidelně vrací jako bumerang: má být členství v profesních komorách povinné? O návrhu skupiny pravicových senátorů, kteří chtějí lékařům tuto povinnost zrušit, rozhodne v úterý Ústavní soud.

Může to být revoluce ve stavovských organizacích. Pokud tým soudců vedený zpravodajem Vladimírem Kůrkou začátkem týdne uzná stížnost skupiny senátorů jako opodstatněnou, bude to pro Českou lékařskou komoru znamenat značný členský odliv.

Povinné šikování v profesním seskupení má dlouhodobě řadu kritiků. Netradiční formu protestu zvolil třeba známý plzeňský hematolog Vladimír Koza. Nelíbí se mu, že komora je zpolitizovaná. A proto se už dávno rozhodl, že přestane platit členské příspěvky.

„Každý rok absolvuji pohovor před čestnou radou komory, kde jsem uznán hříšným a vyzván k úhradě příspěvků včetně pokut,“ popisuje. Ustoupit přesto nehodlá; ve své revoltě chce pokračovat klidně až do důchodu.

Pokud soudci senátorům vyhoví, pak by si stejná práva jako lékaři nárokovali i zástupci dalších profesí, jež se povinně sdružují v komorách. Námitky jsou u všech stejné: vadí jim vysoké poplatky za členství, které zpravidla nepřinášejí žádný viditelný profit. Takovou interpretaci však stavovské organizace odmítají.

„Jsme garantem lékařské péče. Pouze my můžeme disciplinárně postihnout odborná pochybení,“ tvrdí mluvčí komory Michal Sojka. Vedení komory proto navrhuje kompromisní variantu, která by lékaře nutila alespoň se u komory registrovat.

Taková praxe je pravidlem v celé Evropě. Na úterní jednání soudu bude upřen zrak většiny tuzemských zdravotníků. Spory o podobu a postavení profesních stavů se přitom vlečou už od devadesátých let. A prim hrála vždy lékařská komora.

Když v roce 2003 navrhoval zrušení povinného členství Marek Benda z ODS, pohrozil tehdejší šéf lékařské komory David Rath kampaní proti občanským demokratům a jejich předsedu Václava Klause přirovnal ke Gottwaldovi.

12 (ne) svobodných povolání

– Česká advokátní komora

– Česká komora architektů

– Česká lékárnická komora

– Česká lékařská komora

– Česká stomatologická komora

– Česká veterinární komora

– Exekutorská komora ČR

– Hospodářská komora ČR a Agrární komora ČR

– Komora auditorů ČR

– Komora daňových poradců ČR

– Komora patentových zástupců ČR

– Notářská komora ČR

Vladimír Křivka, Týden

Ohodnoťte tento článek!