Soud se bude opět zabývat kauzou exministryně Součkové

Titulní obrázek

Před Obvodním soudem pro Prahu 2 dnes začne čtvrté kolo procesu s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou. Podle obžaloby uzavřela nevýhodné smlouvy o právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a za zneužití pravomoci veřejného činitele jí hrozí tři až deset let vězení…

Obvodní soud Součkovou již třikrát osvobodil, odvolací senát však pokaždé rozsudek zrušil a vrátil kauzu k novému projednání.

Smlouva, kterou Součková uzavřela s advokátem Zdeňkem Nováčkem, právníkovi slibovala za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset milionů korun. Ty také dostal, a podle obžaloby tak státu vznikla škoda. Dalších deset milionů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 milionů korun. Obžaloba navíc tvrdí, že Součková najala Nováčka, ačkoliv věděla, že měla kauzu Diag Human předat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, z obchodu sešlo. Firma loni vyhrála arbitráž s Českem – rozhodci určili, že jí stát má zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. Česká republika peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

ČTK

Soud se bude opět zabývat kauzou exministryně Součkové
Ohodnoťte tento článek!