Soud se opět pokusí zahájit líčení s doktory z Bulovky

Obvodní soud pro Prahu 8 se po téměř půl roce opět pokusí zahájit líčení se dvěma lékaři z pražské nemocnice na Bulovce, kteří čelí obžalobě kvůli chybám při operaci malého chlapce. Dítě má od té doby trvale poškozený mozek. Obžalováni jsou primář dětské chirurgie Vlastimil Chromčák a anesteziolog Ladislav Kovařík…

PRAHA – Jednání soudu bylo poprvé nařízeno již v červnu, jeden z lékařů byl ale hospitalizován, druhému se nepodařilo doručit obsílku.

Soud v civilním řízení koncem května rozhodl, že nemocnice na Bulovce má zaplatit deset milionů korun jako odškodné rodině dnes sedmiletého chlapce. Je to dosud nejvyšší odškodné, jaké český soud v takovém případě přiznal. Nemocnice se ale proti rozhodnutí soudu odvolala, verdikt tak není pravomocný.

S lékaři byla původně obviněna také rentgenoložka, státní zástupkyně Renata Brabencová ale vyhověla její stížnosti a stíhání loni v létě zastavila.

Kvalita rentgenových snímků nemohla být podle žalobkyně bezprostřední příčinou dušení dítěte po operaci a následné nedokrevnosti mozku.

Lékaři, kteří byli při operaci přímo na sále, proti obvinění stížnost nepodali. Jejich stíhání bylo zahájeno na základě odborného posudku, z něhož je zřejmé, co měli dělat, ale nedělali, podotkla již dříve Brabencová.

Podle Mladé fronty Dnes také znalecká komise ministerstva zdravotnictví a lékařská komora konstatovaly, že příčinou postižení dítěte byl nesprávný lékařský

postup.

O případu poprvé informoval loni v červenci Večerník Praha. Podle listu lékaři před skoro čtyřmi lety při ošetřování tříletého chlapce hrubě zanedbali povinnost a hoch byl při operaci střev 20 minut v klinické smrti. Důsledkem je trvalé poškození mozku pacienta. Obviněným hrozí až pět let vězení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!