Soud se vrátí k návrhu jmenovat Kužela arbitrem ve sporu s Diagem

Pražský městský soud se dnes vrátí k jednání o návrhu České republiky ustavit jedním z rozhodců ve sporu s firmou Diag Human prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela. Senát, jehož by se mohl stát členem, by měl přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008, který společnosti přiřkl odškodnění přes osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou. Stát se proti prvoinstančnímu rozhodnutí odvolal, Diag Human jej však považuje za pravomocný.

Soud se měl návrhem začít zabývat již v září. Soudkyně ale jednání odročila, protože chtěla zjistit, zda platně jmenovaným členem trojčlenného přezkumného senátu je i švýcarský právník Max Baumann navržený Diagem. Stát jeho jmenování totiž zpochybňuje. Dnes by tak mělo zaznít také rozhodnutí, jestli bude Baumann k projednávání Kuželova jmenování arbitrem přizván. Soudkyně také při minulém jednání uvedla, že chce prozkoumat, zda je rozhodčí nález z roku 2008 pravomocný, či ne.

Nález již nepravomocně uznaly soudy v Rakousku, Francii, Británii a dalších státech. Česká republika se proti všem odvolala. Ve Vídni byla dokonce dočasně zabavena tři česká umělecká díla, nedávno se však na základě pravomocného verdiktu rakouského soudu vrátila zpět do Prahy.

V přezkumném senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli určeni tito rozhodci – tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6. V současnosti však zůstal jediným nesporným arbitrem Kindl.

Ohodnoťte tento článek!