Soud: Součková je nevinná

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková (53), které v souvislosti s kauzou Diag Human hrozily 3 roky až 10 let vězení, se při uzavření smlouvy mezi ministerstvem a brněnským advokátem Zdeňkem Nováčkem nedopustila trestné činnosti. Osvobozující rozsudek nad ní včera vynesl Obvodní soud pro Prahu 2…

Státní zástupce těsně před verdiktem navrhl soudu, aby exministryni uložil trest odnětí svobody při dolní hranici trestní sazby a odsoudil ji i k náhradě škody ve výši téměř deset miliónů korun.

Součková v září 2003 uzavřela bez výběrového řízení s Nováčkem smlouvu o právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human bývalého obchodníka s krevní plazmou Josefa Šťávy. Ta v roce 1997 vyhrála nad ČR arbitráž kvůli zmaření svých obchodů na českém trhu a nyní chce ve druhém kole sporu na státu odškodné ve výši několika miliard korun.

Součková měla podle obžaloby porušit povinnosti při správě cizího majetku a zneužít pravomoci veřejného činitele. Žalobce vinil exministryni především z toho, že nepředala případ Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, do jehož působnosti ze zákona spadal. Žalovaný skutek ale není trestným činem, rozhodl včera soud.

Nováček se měl pokusit zvrátit pozici ČR v prohrané arbitráži s Diag Human. V případě úspěchu měl získat 170 miliónů korun. Deset miliónů advokátovi přitom smlouva zaručovala bez ohledu na výsledek sporu a dalších deset miliónů mu mělo podle ní připadnout, pokud by s ním ministerstvo ukončilo spolupráci.

Smlouva tak byla podle obžaloby pro stát nevýhodná a odporovala zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pravost smlouvy s mnohamiliónovými odměnami pro Nováčka, o níž Součková tvrdila, že byla zfalšovaná, potvrdil znalecký posudek kriminalistického ústavu.

Podle odůvodnění včerejšího rozsudku soudu však zákon umožňuje zadat veřejnou zakázku ve výjimečných případech i jedinému zájemci. Součková se podle soudu mohla oprávněně domnívat, že postupuje správně, protože neměla od podřízených k dispozici všechny potřebné informace.

Na začátku letošního února prohlásil soud dohodu mezi Součkovou a Nováčkem za neplatnou. Nováčkovo právní zastupování státu ukončil ale už v květnu 2004 tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Ministerstvo mělo přitom k dispozici jen první ze dvou smluv, které Součková s Nováčkem uzavřela. Podle této smlouvy z června 2003 měl Nováček obdržet 2000 korun za každou započatou hodinu práce.

Součková po obvinění vystoupila z ČSSD. Vinu od počátku odmítala, mluvila i o politickém podtextu kauzy. Nováček nyní čelí kvůli smlouvě kárné žalobě České advokátní komory. Podle žaloby porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem povinnosti advokáta. Je podezřelý i z toho, že své služby předražil.

Právo

Soud: Součková je nevinná
Ohodnoťte tento článek!