Soud stojí za pojišťovnou, poplatky má hradit pojištěnec

Reguleční poplatek musí jednoznačně uhradit pojištěnec, alespoň podle středočeského krajského soudu. Ten rozhodl, že Olomoucká záchranná služba porušila zákon, když si nechala proplácet zdravotnické poplatky od Olomouckého kraje.

Soud zamítl žalobu záchranné služby proti zdravotní pojišťovně Metal Aliance, která zdravotnickému zařízení vyměřila pokutu za proplácení poplatků. Rozhodla také, že darovací smlouvy uzavřené mezi pacienty a krajem jsou neplatné.

Vedení Olomouckého kraje se k rozsudku zatím odmítlo vyjádřit. Proti tomuto rozhodnutí si záchranná služba může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„V případě, že by bylo umožněno platit regulační poplatek za pojištěnce jakémukoliv subjektu, ztratil by svůj smysl, pro který byl zákonem zaveden“ vysvětlil své rozhodnutí soud. Smyslem poplatků je totiž podle soudu zejména omezení zbytečných návštěv zdravotnických zařízení a předepisování zbytečných léků. Jde pravděpodobně o první soudní rozhodnutí ohledně zdravotnických poplatků ve věci samé.

K porušení zákona dochází hned dvakrát

„K porušení zákona dochází v případech, kdy hradí regulační poplatky kraj, podle rozhodnutí senátu krajského soudu v Praze hned dvakrát,“ uvedla pro ČTK mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Poplatek za prvé není zaplacen v uložené lhůtě, tedy při poskytnutí zdravotní péče.

Kraj totiž peníze posílá až poté, kdy dostane od záchranné služby hromadné vyúčtování. Za druhé pak poplatek neplatí osoba stanovená zákonem. Pokud by mohl peníze hradit kraj, zákonodárce by to podle soudu v zákoně výslovně uvedl.

Kraj nevyužívá peníze účelně

Kraj také podle krajského soudu porušuje svoji povinnost využívat svěřené peníze účelně a hospodárně.

„Dochází k nezákonnému rozdávání finančních prostředků, které jsou určeny pro obyvatele celého kraje, a to jednotlivcům, bez jakéhokoli zákonného podkladu a na úkor všech obyvatel určitého kraje,“ vysvětlila mluvčí.

Nejdříve odvolání, pak žaloba

Olomoucká záchranná služba dostala za nevybírání poplatků pokutu od zdravotní pojišťovny z Kladna. Proti rozhodnutí se nejprve odvolala k rozhodčímu orgánu pojišťovny, následně podala žalobu. Soud v dubnu žalobu zamítl. Soudy zatím rozhodovaly převážně v případech žalob soukromých lékáren na ochranu proti nekalé soutěži. Zařízení se domáhala zákazu vyplácet peníze za poplatky v krajských lékárnách pomocí předběžného opatření.

V případě lékárny v Mladé Boleslavi rozhodl v září loňského roku takto již pravomocně Vrchní soud v Praze. Podle něj nesmí Středočeský kraj poskytovat prodejně léků účelové dary. Lékárníci také zvažují, že budou podávat žaloby na náhradu škody. Budou po krajích chtít peníze, které neutržili proto, že jejich zákazníci šli do krajské lékárny, kde nemusejí platit poplatek. Cestu takových individuálních žalob už doporučilo i Grémium majitelů lékáren.

Ohodnoťte tento článek!