Soud už podruhé zprostil lékaře z obžaloby za smrt paienta

Brněnský městský soud včera již podruhé zprostil obžaloby z ublížení na zdraví sedm lékařů brněnské nemocnice Milosrdných bratří. Kladla jim za vinu smrt pacienta v roce 2009. Muž zemřel po operaci žaludku a sleziny poté, co se mu vytvořil v těle rozsáhlý zánět. Neprokázalo se ale, že by lékaři nereagovali za změny zdravotního stavu pacienta, a tím za jeho úmrtí nesli odpovědnost. Lékaři i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání, řekla ČTK mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Obžalobu z nedbalostního ublížení na zdraví s následkem smrti vzneslo státní zastupitelství na základě znaleckého posudku, v němž jeho autor hovořil o možných pochybeních chirurgů. Pochybení se ale neprokázala. Znalec své závěry před soudem změnil. Zcela je zavrhl také další znalec – uznávaný chirurg Pavel Pafko. Jeho stanovisko potvrdil i další revizní posudek ve věci.

U 58letého pacienta byla nejprve diagnostikována rakovina žaludku. V dubnu 2009 ho lékaři operovali, poškozenou část odstranili spolu se slezinou. Zákrok trval tři hodiny. Po operaci pacient vykazoval zlepšování subjektivního zdravotního stavu, laboratorní testy ale svědčily o pravém opaku.

Některé krevní hodnoty byly výrazně vysoké. Pacient dostával zpočátku antibiotika, od jejichž podávání se později upustilo. Lékaři ho znovu operovali, což ale nepomohlo.

Muž zemřel dva měsíce po první operaci žaludku. Primář chirurgie Josef Všetíček, který byl mezi obžalovanými, v minulosti připomněl, že pacient měl závažnou diagnózu. „My pacientům neslibujeme přežití, my jim nabízíme šanci na přežití tím operačním zákrokem. Každý pacient je informován, že může umřít,“ řekl před časem ČTK Všetíček. Podle něj to muž chápal, jeho manželka nikoli. Primář zdůraznil, že kauza se před soud neměla dostat, protože se snažili vážně nemocnému muži pomoci. Skutečnost, že manželka pacienta vytýkala chirurgům nečinnost, vnímá jako „mínění nešťastné osoby, která ztratila manžela“.

Městský soud již loni v lednu lékaře zprostil viny. Krajský soud v Brně však v odvolacím řízení rozhodl, že se kauzou bude muset zabývat podrobněji. Městský soud dnes původní verdikt potvrdil.

Ohodnoťte tento článek!