Soud v hlavní větvi kauzy metanol začne zřejmě v březnu ve Zlíně

Soudní líčení v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy, začne pravděpodobně v březnu v budově krajského soudu ve Zlíně. V jednací síni nebude všech 31 obžalovaných, ale jen něco mezi deseti až patnácti. Některé případy hodlá senát delegovat na okresní soudy v Čechách i na Moravě. Vrchní soud pak bude zřejmě rozhodovat o tom, zda další obžalované převezme Krajský soud v Ostravě. ČTK to řekl zlínský soudce Radomír Koudela, který má věc na starost.

Podle Koudely je v budově zlínského soudu jednací místnost, která je kapacitně uzpůsobena přibližně pro 15 obžalovaných. Kdyby senát hodlal vést řízení proti všem 31 obžalovaným najednou, musel by hledat vhodné prostory. Dříve zmiňované jednací síni na okresním soudu v Blansku chybí podle Koudely ozvučení. Na jeho pořízení by se muselo vypsat výběrové řízení, což by věc prodražilo a protáhlo. Náklady v řádu milionů by si vyžádal pronájem prostor ve Zlíně, což by navíc podle Koudely také přineslo výrazné zdržení.

„Soud proto volí variantu, která bude hospodárná a rychlá, aby hlavní líčení u nejzávažnějších trestných činů mohlo být skončeno v dohledné době, tedy u soudu prvního stupně ještě v tomto roce,“ uvedl Koudela. Senát podle něj zřejmě vyloučí případy některých obžalovaných na okresní soudy pravděpodobně v Příbrami, Hodoníně, Jičíně, Brně a ve Zlíně. Vrchní soud by pak mohl poslat další na ostravský krajský soud, a to včetně tří obžalovaných z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let, případně výjimečný trest včetně doživotí.

Předseda senátu plánuje, že by se měsíčně ve Zlíně mohlo v metanolové kauze konat deset až 15 hlavních líčení. Kromě obžalovaných před soudem stanou i stovky svědků, mezi nimiž bude i řada soudních znalců. Poškození, kterých je podle Koudely přes 250, budou obesláni, aby si zvolili zmocněnce. Ještě před začátkem hlavního líčení krajský soud rozhodne o trvání vazby tří hlavních aktérů kauzy. Podle předsedy senátu se tak stane v neveřejném zasedání na začátku února.

Ve vazbě jsou údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska. Tato trojice mezi obžalovanými, kteří budou souzeni ve Zlíně, zůstane. Kromě nich jsou pro úmyslné obecné ohrožení na svobodě stíháni další čtyři lidé. Všem hrozí 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Ostatní jsou obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami také v úmyslné formě.

Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy z nich mají podle obžaloby na svědomí 38. Loňská úmrtí po požití metanolu se již vyšetřují mimo hlavní část kauzy. Kromě zemřelých dalším desítkám obětí metanol poškodil zdraví, mnohým trvale. Původní namíchaná směs mohla podle státního zástupce zabít až 158.000 lidí.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!