Soud v kauze Krajské zdravotní bude pokračovat zatím do března

Čtením listinných důkazů u ústeckého okresního soudu pokračovalo hlavní líčení v kauze údajně předražených zakázek Krajské zdravotní, která sdružuje pět krajských nemocnic. Obžalobě čelí pět bývalých i současných manažerů společnosti, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj.

Stěžejní znalecký posudek, na němž je postavena obžaloba, přijde na řadu v březnu. Manažeři měli podle obžaloby způsobit škodu kolem 120 milionů korun, vinu už na počátku odmítli.

Před soudem zaznělo několik auditů, které si mimo jiné nechával zpracovávat úřad ROP Severozápad poté, co někteří odborníci upozornili na to, že přístroje nakoupené Krajskou zdravotní v roce 2008 mohou být předražené. Pro obžalobu je klíčový znalecký posudek společnosti American Appraisal. Znalce, kteří ho zpracovávali, předvolá soud podle předsedy trestního senátu Martina Mihala na březen. Hlavní líčení budou pokračovat každý čtvrtek až do konce března. Soud čekají i výslechy svědků, mimo jiné zaměstnanců ROP Severozápad nebo lékařů z krajských nemocnic.

V případu je obžalováno pět bývalých i současných manažerů společnosti, René Budjač, Miloslav Řehák, Tomáš Indra, Eduard Reichelt a současný ředitel společnosti Petr Fiala. Státní zástupkyně je viní z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Všichni obžalovaní už dříve vinu odmítli. Státní zástupkyně obžalobu opírá mimo jiné o to, že si společnost měla stovky přístrojů pořídit sama a nemusela k tomu využívat zprostředkovatele.

Obžaloba je rozdělena do dvou částí. Prvním je právě nákup přístrojů za více než 400 milionů korun, na který Krajská zdravotní získala dotaci z ROP Severozápad. Podle žalobce manažeři stanovili taková kritéria veřejné zakázky, která vedla k účasti jediného soutěžitele, konsorcia firem Hospimed a Puroklima. Škodu státní zastupitelství vyčíslilo na 82 milionů korun.

Kromě toho se obžaloba týká i sedmi výběrových řízení na poradce při přípravě dotačních žádostí. Krajská zdravotní platila za každou pět až šest milionů, podle žalobkyně byla maximální cena každé 300.000 korun. Tím měla vzniknout škoda 38,5 milionu.

Krajská zdravotní se připojila k trestnímu řízení a žádá náhradu škody ve výši 120 milionů korun, tedy částku, kterou obžaloba stanovila jako vzniklou škodu. Mluvčí společnosti Jiří Vondra už dříve ČTK řekl, že Krajská zdravotní se přihlásila z takzvané procesní opatrnosti. Společnost je přesvědčena o tom, že žádná škoda nevznikla.

Ohodnoťte tento článek!