Soud ve Val. Meziříčí přiřkl 4 mil. Kč za poškození zdraví dítěte

Odškodnění 4,2 milionu korun přiřkl Okresní soud ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku za poškození zdraví dítěte. Rodiče pětileté Elišky žalovali lékaře kvůli zanedbání povinné péče. Žalobě bylo částečně vyhověno, rodiče původně požadovali 17 milionů korun, řekla ČTK soudkyně Kateřina Punčochářová.

Holčička byla ve dvou letech hospitalizována ve Valašském Meziříčí, lékaři však nerozpoznali herpetickou meningoencefalitidu a dívka má od té doby trvalé následky.

Rodiče nechali podle České televize do té doby zdravou dívku převést do nemocnice kvůli zvýšené teplotě a křečím na tváři a u oka. Lékaři tam však neprovedli CT vyšetření, které by příčinu diagnostikovalo. Nemocnice neměla dětského neurologa, a dívku proto poslala k neuroložce do Vsetína. Lékařka ale odmítla dítě vyšetřit kvůli jeho teplotě a analgetikům. Teprve po třech dnech rodiče prosadili, aby byla Eliška převezena do olomoucké nemocnice. Tam dítě podstoupilo CT vyšetření a magnetickou rezonanci, které potvrdily poškození dívčina mozku. Stav už ale nešel zvrátit, dívka je upoutána na lůžko a vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči.

Odškodné bylo přiznáno jen ve vztahu k valašskomeziříčské nemocnici. „Vůči neuroložce to bylo zamítnuto, byla jen jedním z lékařů, za průběh léčby odpovídala nemocnice,“ řekla soudkyně.
Mluvčí skupiny AGEL, do které nemocnice patří, Hana Szotkowská dnes ČTK řekla, že se k celé věci společnost vyjádří až po obdržení písemného rozsudku a poté, co se podrobněji seznámí s výsledkem rozhodnutí. „Do té doby nebudeme věc blíž komentovat,“ řekla. Pokud by se nemocnice odvolala, věc by řešil krajský soud v Ostravě.

Soud začal případ řešit v červnu 2011, měl k dispozici několik lékařských posudků, nakonec zadal vlastní posudek znaleckému ústavu lékařské fakulty olomoucké univerzity, který prokázal pochybení v časnosti diagnostiky. „Nezačalo se tak včas s léčbou,“ uvedla Punčochářová.

Ohodnoťte tento článek!