Soud vzal do vazby bývalou účetní Nemocnice na Homolce

Nemocnice Na Homolce, Homolka

Soud v pátek na návrh žalobce poslal do vazby bývalou hlavní účetní Nemocnice na Homolce Emilii Bialešovou. Důvodem je obava, že by na svobodě ovlivňovala svědky, kteří ještě nebyli vyslechnuti. Upozornila na to Česká televize, jejíž informace ČTK potvrdila šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Někdejšího ředitele pražské nemocnice Vladimíra Dbalého naopak státní zástupce navrhl z vazby propustit, musí ale složit záruku půl milionu korun. Dbalého, Bialešovou a další lidi policie stíhá za manipulování zakázek.

O případném propuštění Dbalého z vazby bude podle Bradáčové rozhodovat státní zástupce. Předtím ale musí být splněny všechny podmínky, které bude žalobce chtít. Kromě kauce by mohlo jít třeba o dohled probačního úředníka. „Zatím je předčasné o tom mluvit,“ dodala Bradáčová.

Dbalý podle své advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové za propuštění z vazby nabídl peněžitou záruku, písemný slib a záruku třetí osoby za chování obviněného. „Jestli pan státní zástupce zváží ještě další nástroje, kterými lze nahradit vazbu, to zatím informace nemám,“ řekla ČTK Oboňová. Podle ní by Dbalý měl být případně propuštěn do středy 8. dubna. Tento den by jinak vazbu musel řešit soud, protože vyprší pravidelná tříměsíční lhůta pro vazební rozhodnutí.

Protikorupční policie již dříve obvinila a letos v únoru navrhla obžalovat sedm lidí v kauze digitalizace archivu chorobopisů a nákupu gama nože pro Nemocnici na Homolce. Podle dřívějších informací čelí v této věci obvinění Dbalý a jeho někdejší náměstek Michal Toběrný. V souvislosti se zakázkou na nákup gama nože prý přijali úplatek 5,7 milionu korun, zmanipulováním tendru k chorobopisům údajně způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Dbalý je ve vazbě od loňského června.

Další obvinění související s děním v Nemocnici na Homolce přišla tento týden. Policie tentokrát obvinila šest lidí, podle médií i Bialešovou. Kriminalisté jsou přesvědčeni o tom, že tito lidé svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů korun. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Obvinění si mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši převyšující deset milionů, tvrdí policie. Stíhá je mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Web Lidovky.cz, že mezi nově obviněnými jsou kromě Bialešové a Dbalého advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a odborník na medicínské právo Roman Žďárek.

Ohodnoťte tento článek!