Soud zamítl stížnost exředitelky Vrbovské, ve vazbě zůstane

Pražský městský soud dnes podle informací ČTK v neveřejném zasedání zamítl stížnost na vazbu bývalé ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské, kterou policie obvinila v kauze údajných manipulací se zakázkami v některých pražských nemocnicích. Žena tak ve vazbě zůstane. Stejný soud v úterý rozhodoval o stížnosti proti vazbě u dalšího obviněného, severočeského podnikatele Tomáš Horáčka, i jeho ve vazbě ponechal.

Mluvčí soudu Markéta Puci rozhodnutí soudu komentovat nemohla, nejprve totiž musí být doručeno účastníkům řízení. „Mohu potvrdit, že soud dnes rozhodoval o stížnosti proti vzetí do vazby paní obviněné. Šlo ale o neveřejné jednání, kde nebyla přítomna ani jedna ze stran, výsledek tedy v tuto chvíli nemají, a proto ho i my nemůžeme sdělit,“ řekla novinářům Puci.

V případu čelí obvinění 11 lidí. Podle státních zástupců jsou stíháni pro trestné činy zjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, podplácení a přijetí úplatku. Obviněny jsou i dvě firmy.

Horáčka a Vrbovskou poslal do vazby Obvodní soud pro Prahu 5 na konci června. U podnikatele podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky nebo pokračovat v trestné činnosti. V případě Vrbovské šlo o obavu z ovlivňování svědků. Zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Ústřední postavou kauzy je podle médií Horáček, který údajně ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích. Vrbovská podle spisu zadávala svým podřízeným, tehdejšímu náměstkovi a pozdějšímu řediteli nemocnice Františku Novákovi a náměstkyni Marii Nushiové připravovat zadávací dokumentace zakázek tak, aby vyhovovaly Horáčkem preferovanému dodavateli, uvedl v minulosti server iROZHLAS.cz.

Novák je v kauze také stíhán, Nushiovou policie neobvinila. Podle serveru ale byla v polovině července odvolána z funkce ekonomické náměstkyně. Nováka odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

Policie v Nemocnici na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Vedle Horáčka, Vrbovské a Nováka obvinila například i bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli stíhání rezignoval.

Ohodnoťte tento článek!