Přejít na obsah

Soud znovu projedná spor mezi matkou a jihomoravskou záchrankou

zpět
15.11.2012
soud
zvětšitsoudZdroj: Shutterstock

soud | Zdroj: Shutterstock

 

Brněnský krajský soud v pátek pravděpodobně vynese další rozsudek ve složitém sporu mezi ženou a jihomoravskou záchrannou službou kvůli jejímu domácímu porodu. V minulosti vysoudila omluvu od záchranky a 100.000 korun odškodného za to, že musela na nátlak lékaře Roberta Zodla odjet krátce po porodu s dítětem do nemocnice. Tvrdí, že k tomu nebyl důvod. Podle zdravotníků ale lékař dítěti zachraňoval život. Zodla za to dokonce ocenil prezident Václav Klaus.

Mladá matka podala žalobu na záchranku žalobu na ochranu osobnosti. Když u brněnského krajského soudu uspěla, verdikt zrušil Vrchní soud v Olomouci. Nyní se musí soudce Michal Ryška, který rozhodoval více známých kauz na ochranu osobnosti, včetně záměny dětí v porodnici Třebíč, zabývat případem znovu.

Podrobně bude zkoumat, zda bylo dítě při příjezdu záchranářů do bytu matky podchlazené a zda hrozilo, že vykrvácí, což bude klíčové pro vydání nového verdiktu. Ryška v minulosti upozornil, že spor upozorňuje na otázky k domácím porodům i na příliš opatrný postoj, který k nim lékaři mají.

Třicetiletá žena přivedla v únoru 2010 na svět syna v bytě v brněnské Údolní ulici. Je jen několik set metrů od porodnice Na obilním trhu. Porod byl rychlý a zřejmě bez komplikací, žena do porodnice nechtěla. S manželem přesto přivolali záchranáře. Chtěli mít jistotu, že je vše v pořádku.

Spor nastal při příjezdu zdravotníků. Dorazili asi hodinu po narození chlapce. Lékař přerušil pupeční šňůru a trval na převozu do porodnice, Žena to odmítala. Doktor ji přesvědčoval hodinu, pak přivolal policii. Pod tlakem svolila. Dítě bylo přivezeno do porodnice podchlazené. Mělo 33,6 stupně Celsia a několik hodin strávilo v inkubátoru. Otázkou je, kdy se podchladilo.

Zdravotníci upozorňují, že po porodu leželo hodinu nahé v posteli. Na druhé straně v dosavadním procesu nezaznělo, jakou teplotu mu lékař při příjezdu na místo naměřil. Zdravotní stav novorozence se hodnotí tzv. apgare score, a to na stupnici do deseti. Číslo deset odpovídá normálnímu stavu dítěte. Tento záznam k chlapci uvedl lékař Zodl do svých záznamů.

Matka tvrdí, že za podchlazení ona nemůže. Z bezpečnostních důvodů musely být otevřeny všechny dveře jejího pavlačového domu, tedy až do chladivé noci. Dítě bylo podle předložených důkazů převáženo do porodnice v nevyhřáté sanitce.

Neústupnost doktora Zodla chlapci nepochybně zachránila život, uváděli k věci záchranáři. Lékař později zemřel. Prezident Klaus mu letos udělil Zlatý záchranářský kříž in memoriam za výjimečný přínos pro záchranářství. Vladimír Klepáč dr


Komentovat článek: Soud znovu projedná spor mezi matkou a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Soud znovu projedná spor mezi matkou a…

Komentáře

1 komentář
Štrosmajer !!!  | 16. 11. 2012 16:58

Kdyby blbost nadnášela,tak by tu ona matka poletovala jako ta seriálová holubička.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné