Soud znovu rozhodne o ženě, která chtěla asistentku u porodu doma

Ilustrační foto

Vrchní soud v Olomouci podle ústavních soudců chyboval, když se nezabýval situací ženy usilující o péči porodní asistentky v domácím prostředí.

Vrchní soud v Olomouci podle ústavních soudců chyboval, když se nezabýval situací ženy usilující o péči porodní asistentky v domácím prostředí. Žena totiž v mezičase porodila, a tak vrchní soud už neřešil její odvolání proti neúspěšnému návrhu na předběžné opatření. Návrh před tím zamítl Krajský soud v Brně.

Podle ústavního soudce Jana Filipa se dnešní nález přímo netýká vlastní problematiky domácích porodů. Plyne z něj ale povinnost soudu, který rozhoduje o odvolání proti předběžnému opatření, zvážit, zda v konkrétní situaci nejde o nevratný fakt.

„V takovém případě, bez ohledu na to, že už to proběhlo, aby posoudil, zda to rozhodnutí soudu, který dejme tomu zamítl návrh na předběžné opatření, jestli bylo v souladu se základními právy a svobodami, anebo ne,“ řekl novinářům Filip.

Ženina advokátka Zuzana Candigliota chce dosáhnout toho, aby vrchní soud konstatoval, že krajský soud měl předběžnému opatření vyhovět. „Největší satisfakce by pro ni bylo, kdyby bylo uznáno pochybení,“ uvedla Candigliota, která se dlouhodobě zasazuje o právo žen na kvalifikovanou péči při plánovaných domácích porodech.

Spor má netypický půdorys. Žena, která už před tím dvakrát rodila doma, podala žalobu na ochranu osobnosti na porodní asistentku. Ta sice byla ochotná u třetího porodu asistovat, ale hrozila jí kvůli tomu sankce. Cestou k zajištění péče bez obav z pokuty se tak mohlo stát předběžné opatření v rámci řízení na ochranu osobnosti.

Krajský soud návrh na předběžné opatření zamítl. Následovalo odvolání, ale vrchní soud řízení zastavil s vysvětlením, že zanikly podmínky, za nichž mělo navrhované předběžné opatření trvat, a to právě kvůli tomu, že žena už porodila.

Plánované domácí porody představují v Česku ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, lékařská obec je většinově odmítá jako hazard. V ČR může porodní asistentka provázet ženu při přípravě na porod, může mít smlouvu s nemocnicí a vést porod v porodnici, ale dosažitelný musí být lékař. Podle své profesní unie by asistentky měly vést nekomplikované porody samy. Nyní asistentkám za plánovaný domácí porod hrozí pokuta.

Podle letošních verdiktů Nejvyššího soudu žádná právní norma neukládá státu povinnost zajistit těhotným ženám péči porodní asistentky u domácího porodu. Stížnosti dvou Češek kvůli domácím porodům letos zamítl také Evropský soud pro lidská práva.

Ohodnoťte tento článek!