Přejít na obsah

Soukromé kliniky: Síť ordinací líčí na pacienty

zpět
1.12.2008

Především v městech se začínají objevovat firemní štíty dvou soukromých zdravotnických společností Moje ambulance a MediClinic.Obě udělaly ze soukromých lékařů své zaměstnance. Liší se v tom, jak budují síť svých zdravotnických služeb. Zatímco Moje ambulance staví naprosto nová zdravotní střediska v blízkosti nákupních center a supermarketů, MediClinic vstupuje do stávajících ordinací, neslučuje je ani nestěhuje...

Zatímco se politici dohadují o zdravotnických reformách a výraznějším vstupu soukromých investorů do této oblasti, rozjíždějí dvě privátní společnosti boj o pacienty a zavedené praxe obvodních lékařů či specialistů. Sítě zdravotnických ordinací MediClinic a Moje ambulance slibují lepší služby pacientům a méně administrativy lékařům.

Především v městech se začínají objevovat firemní štíty dvou soukromých zdravotnických společností Moje ambulance a MediClinic.Obě udělaly ze soukromých lékařů své zaměstnance. Liší se v tom, jak budují síť svých zdravotnických služeb. Zatímco Moje ambulance staví naprosto nová zdravotní střediska v blízkosti nákupních center a supermarketů, MediClinic vstupuje do stávajících ordinací, neslučuje je ani nestěhuje, takže pacienti najdou lékaře v místě, kam jsou zvyklí chodit. V budoucnu pravděpodobně počítají se vznikem komerčních zdravotních pojišťoven, které by jim benefičním programem nadstandardu umožnily velmi slušné zisky. Ale i kdyby se privatizace pojišťoven nestala součástí navrhovaných reformních kroků, majitelé těchto dvou řetězců škodní nebudou, vždyť každý rok plyne do veřejného zdravotního pojištění přes 200 miliard korun. „Nepředpokládáme, že je to cesta k bývalým socialistickým monopolům zdravotních poliklinik, naopak chápeme tyto aktivity jako další možnost zdravé soutěže ve zdravotnictví. Jistě by bylo i pro ně lepší, kdyby vznikaly až po přijetí nových zákonů, hlavně o zdravotních pojišťovnách,“ míní mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Za Mojí ambulanci stojí Marek Potysz, bývalý spolupracovník oceláře Tomáše Chrenka. Ten vlastní holding Agel představující na severní a střední Moravě síť nemocnic, poliklinik a od letošního roku i zdravotní pojišťovnu. MediClinic založili dva bývalí soukromí lékaři ze severní Moravy Petr Švrček a Martin Hofman za pomoci finanční skupiny Penta, jež se na Slovensku angažuje i ve zdravotnickém pojišťovnictví. Pokud budou oba řetězce postupovat jako dosud, budou mít zajištěný přísun peněz z pojišťoven ať se stanou podle navrhované reformy akciovými společnostmi či nikoli. Počty jsou jednoduché: kdo získá víc pacientů, uchvátí větší část peněz ze zdravotního pojištění.

INVESTICE DO ZDRAVOTNICTVÍ SE VYPLATÍ

Penta, vlastnící na Slovensku síť poliklinik i zdravotní pojišťovnu Důvěra, je v Česku známa především jako agresivní investor, který počítá s rychlou návratností investic. V posledních letech mění taktiku a přechází do pozice strategického investora. V tuzemsku je majoritním vlastníkem lékáren Dr. Max a spolumajitelem MediClinic. Na Slovensku v současné době bojuje s vládou, která novým zákonem zakázala zdravotním pojišťovnám vytvářet zisk. „Když jsme se začali chovat jako podnikatelé a snažili se být ziskoví, změnila nová politická garnitura pravidla. Tyto zkušenosti nás vedou k tomu, že jsme velmi opatrní,“ uvedl mluvčí PentyMartin Danko s tím, že o dalším investicích do českého zdravotnictví zatím neuvažují. Po zkušenostech ze Slovenska určitě ne do zdravotních pojišťoven. „V Česku jsme se rozhodli, že budeme investovat do segmentu, který je stabilizovaný, není závislý na aktuálních politických rozhodnutích a dlouhodobě je v něm přítomen soukromý kapitál. Proto jsme považovali za přirozené, že podpoříme projekty Dr.Max a MediClinic.“ Také Potysz považuje zdravotnictví za zajímavou investici, protože celkové výdaje na zdravotnictví rostou a bude tomu tak i v budoucnu. „Jedná se o velmi stabilní sektor, který je pouze okrajově ovlivňován výkyvy ekonomiky, včetně nynější globální krize. Podíl soukromého sektoru se trvale zvyšuje bez ohledu na politické deklarace, protože klienti čím dál více vyžadují kvalitní služby za příplatek nebo přímou úhradu,“ uvažuje Potysz. Původní pětimilionový vklad zvýšil majitel Mojí ambulance na 50 milionů korun a počítá s dalším navýšením základního kapitálu s tím, že s tvorbou zisku zatím nespěchá. „Předpokládal jsem ztrátový provoz každé sdružené praxe. Hypotéza podnikatelského plánu je v tuto chvíli naplněna,“ tvrdí Potysz. Moje ambulance poskytuje služby ve dvou ostravských sdružených praxích, dále v Havířově, Opavě, Olomouci, Brně, Karlových Varech, Praze aMladé Boleslavi. „Chystáme zahájení provozu ve Zlíně a druhé ambulance v Brně. V současné době je v naší síti zaregistrováno přes 41 tisíc klientů. Do konce roku počítáme s tím, že budeme poskytovat péči více než 50 tisícům lidí,“ vypočítává Potysz s tím, že v prvním pololetí příštího roku chce zahájit provoz dalších dvou až tří pracovišť. Do této chvíle získal 35 lékařů, celkově je na jeho výplatní listině 105 zaměstnanců.

ORDINACE AŽ ZA MILIONY KORUN

MediClinic se podle Petra Švrčka do této chvíle podařilo pod svá křídla získat 60 lékařů a s nimi i stejný počet ordinací. Nejvíce ambulancí má v Jihočeském, Severočeském a Severomoravském kraji. „Rádi bychom posílili své zastoupení v západních Čechách a na Vysočině,“ uvádí Švrček. Koncept MediClinic je podle něj výhodný pro lékaře, kteří hledají svého nástupce, nebo chtějí zhodnotit svou dosavadní praxi. „Nabízíme finanční vyrovnání za odkup praxe, další spolupráci ve formě zaměstnaneckého poměru a samozřejmě se snažíme najít vhodného kandidáta, který by se po odchodu stávajícího lékaře do penze staral nadále o pacienty a chod ambulance.“ Jak konkrétně vypadá v praxi finanční vyrovnání s lékařem, který se stane zaměstnancem MediClinic či Mojí ambulance? Potysz tvrdí, že praxe neodkupuje, protože buduje úplně nové ambulance. Což je pravda jen částečně. Lékař, který přejde do této společnosti i s pacienty a smlouvami se zdravotními pojišťovnami, se nespokojí s pouhými díky a potřesením ruky. Cena ordinace nemá totiž výrazný vztah k místu, ale k počtu pacientů, který se pohybuje u jednoho lékaře v průměru od 1100 do 2500, s˙obratem ordinací od 400 tisíc až po 2,5 milionu korun. Je proto logické, že lékař za prodej zavedené praxe může dostat půlmilionu, ale i více než jeden milion korun. Odborníci hovoří až o pěti milionech. „Ceny jednotlivých ambulancí jsou stanovovány ryze individuálně na základě konkrétních finančních ukazatelů. Pokud se budeme bavit v teoretické rovině, pak rozmezí je velmi široké a pohybuje se v řádech statisíců až milionů korun. Vždy záleží na nákladech i výnosech ambulance, místě, kde se nachází, počtu pacientů, výkonnosti a podobně,“ uvádí Švrček z MediClinic.

SOUKROMÍ LÉKAŘI NEMAJÍ ŠANCI ZÍSKAT SLEVY

Podle bývalých spolužáků a dnes spolu s Pentou akcionářů MediClinic Martina Hofmana a Petra Švrčka jsou současné ordinace slušně zavedené podniky. Lékaři, kteří je chtějí prodat, ovšem těžko hledají bohaté kupce, a proto přicházejí oni se svou nabídkou. Navíc nabízejí lékařům další alternativu. „Buď zůstanou v nemocnicích, koupí si svou ordinaci nebo nastoupí do soukromé ambulance MediClinic. My jsme schopni naplnit očekávání stávajících vlastníků ordinací a umožnit uplatnění mladým lékařům,“ tvrdí Švrček. Ze soukromých lékařů se díky Mojí ambulanci a MediClinic stávají opět zaměstnanci. Platy v obou společnostech dostávají zdravotníci podobné, na tomto poli si evidentně nekonkurují. „Průměrný plat našich lékařů je 40 tisíc korun, mají k dispozici služební automobil a mobilní telefon,“ vypočítává Potysz. Hofman tvrdí, že soukromí lékaři vydělávají průměrně mezi 40 až 50 tisíci korunami měsíčně. „Za méně pracovat nebudou a my jim nabízíme stejný plat.“ Než si společnosti budou moci připsat zisky ze zdravotního pojištění a případných nadstandardů, na čem vlastně vydělávají? „Třeba na cenách platných pro podniky a maloobchod. Například MediClinic nakoupí papír o 90 procent laciněji než samotný lékař, telefonní služby má o 80 procent levnější,“ namátkou jmenuje Hofman. Totéž jistě platí i pro jiné služby včetně energií a především pro farmaceutické společnosti. Soukromý lékař určitě nezíská takové slevy jako společnost nakupující ve velkém léky, přístroje a zdravotnický materiál.

ORDINACE JE OTEVŘENA OD RÁNA DO VEČERA

Všichni zdravotničtí byznysmeni mají jedno společné: snaží se pacienty nalákat na různé bonusy. Logicky tedy pacienti nemohou na tomto konkurenčním boji prodělat. Otázkou je, jak mohou odolávat privátní lékaři, kteří si své nedávno nabyté samostatnosti velice cení a na úplatky pacientům nemají. Moje ambulance například nabízí stokorunový šek na nákup léků, MediClinic slevy v obchodech. Asi nejvýraznějším lákadlem je především pro pracovně vytížené, tedy movitější pacienty, ordinace „otevřená“ od rána do večera. Zatímco MediClinic nechává tuto záležitost plně na lékařích,Moje ambulance přišla s konkurenčním tahákem. „U nás se ordinuje pět dní v týdnu od sedmi do devatenácti hodin, někde dokonce až do dvaceti bez poledních pauz. Pacientům nabízíme ambulantní péči formou sdružené praxe, kdy v jednom místě působí několik lékařů. Ti využívají společného zázemí a mohou takto předložit kvalitnější a lepší služby svým pacientům,“ říká Marek Potysz. Podle něj se lidem v Mojí ambulanci líbí možnost objednat se na přesnou hodinu, která jim vyhovuje, příjemné prostředí a moderní způsoby komunikace. „Objednávkový systém oceňují také zaměstnavatelé,“ tvrdí Potysz, který údajně chápe kritiku od soukromých lékařů. „Náš systém jednoduše vytváří konkurenci ve službách praktických lékařů a jednoznačně tak nutí i zbytek trhu zvýšit své úsilí a nabídku služeb pro pacienty.“

Marcela Honsová, Profit


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Profit

Komentovat článek: Soukromé kliniky: Síť ordinací líčí na pacienty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soukromé kliniky: Síť ordinací líčí na pacienty

Komentáře

dalších 30 komentářů
Dr. Vik Uz u vas nekdo byl ?  | 6. 12. 2008 12:56

Uz u vas nekdo z mojiambulance nebo medikliniku byl ? jak jednali ? co nabizeli ? Podle ceho reknou cenu ?

A.Hladký a tím celá prohlídka skončila !!!  | 3. 12. 2008 00:40

...ale pak se dá poslat do laboratoře leda tak stěr se stolu :-)

Tomasso Re:  | 3. 12. 2008 00:24

Moje sestřička se edávno odebrala na preventivní gynekologickou prohlídku - tam jí sestra změřila tlak ( který si ona sama změřila ráno v ordinaci ), gynekolog jí sáhl na puls na zápěstí, zeptal se, jestli má nějaké potíže a tím celá prohlídka skončila !!! Já jako gynekolog začínal - sice ještě za bolševika - ale vyslán na zástup do poradny, musel jsem stihnout přes 70 pacientek za den !!! Takže když se chce ....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné