Přejít na obsah

Soukromí lékaři kritizují plánované změny regulačních poplatků

zpět
2.5.2011
lékařka, pacientka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, pacientka, ordinace, praktikZdroj: www.mandylamb.com

lékařka, pacientka, ordinace, praktik | Zdroj: www.mandylamb.com

 

Koalice soukromých lékařů kritizuje plánované reformy zdravotnictví. Podle ní většina návrhů totiž nepřináší žádná zásadní pozitiva, část z nich by naopak systém spíše poškodila.

Lékaři mají výhrady mimo jiné k připravovaným změnám regulačních poplatků, které by podle nich existenčně ohrožovaly mnohá ambulantní zařízení. Vyplývá to z prohlášení, které ČTK obdržela od zástupců koalice.

Změny týkající se regulačních poplatků chce ministr zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) dát v červnu vládě ve „velké“ novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Bez doporučení praktika by pacient platil u specialisty 200 korun místo nynějších 30 korun, u praktika by místo 30 Kč zaplatil 90 korun, pokud u něj není registrován. Regulační poplatky by byly příjmem zdravotního pojištění, pojišťovna by o vybrané poplatky zaplatila lékařům méně.

Soukromí lékaři rovněž tvrdí, že ministerstvem navrhované zákony jsou jen „kompiláty materiálů“, které jim zasílali k připomínkování Hegerovi předchůdci. Podle nich i přístup vlády k deklarované restrukturalizaci lůžkového fondu budí podezření, že „jde spíše jen o zbožné přání, než o reálný jasnými kroky podložený plán“.

Vláda a ministr zdravotnictví by podle lékařů měli přestat „ignorovat a bagatelizovat problematiku ambulantní sféry a začali spolupracovat se zástupci ambulantních lékařů na zlepšení současné situace ve prospěch pacientů i zdravotnictví jako celku“.

S kritikou reformy zdravotnictví nedávno vystoupili i praktičtí lékaři i ambulantní specialisté. Hegerovy návrhy odmítla i lékařská komora. Praktici reformě vyčetli pomalost a „do jisté míry“ neznalost problematiky primární péče. Ambulantní specialisté vyzvali politiky k zastavení práce na změnách, které podle nich situaci českého zdravotnictví zhorší.


Autoři

ČTK

Související články

14.3. O zdravotnictví a platech českých lékařů O zdravotnictví a platech českých lékařů
1 příspěvků
6.8. Kolik budeme platit u lékaře? Kolik budeme platit u lékaře?
5 příspěvků
27.1. V nemocnicích zruší poplatek za pohotovost V nemocnicích zruší poplatek za pohotovost
0 příspěvků

Komentovat článek: Soukromí lékaři kritizují plánované změny…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné