Přejít na obsah

Soukromí lékaři: Úhradová vyhláška poškodí pacienty, omezí péči

zpět
15.11.2013
lékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinace
zvětšitlékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinaceZdroj: Shutterstock

lékař, praktik, měření tlaku, hypertenze, ordinace | Zdroj: Shutterstock

 

Koalice soukromých lékařů požádala dnes ministra zdravotnictví Martina Holcáta, aby zásadně přepracoval úhradovou vyhlášku, podle níž budou příští rok platit pojišťovny za léčení. V opačném případě budou volit právní kroky a masové protesty, jež politikům připomenou, jak nenahraditelná je role ambulancí.

Vyhláška prý jim bere peníze, což poškodí pacienty. Koalice to uvádí v prohlášení pro ČTK. Holcát reagoval, že všechny požadavky ambulantních specialistů splnil. Hrozby masovými protesty proto nepokládá za konstruktivní a férové.

„Návrh úhradové vyhlášky povede české zdravotnictví do ekonomické pasti zejména ambulantní sektor. Prohlubuje totiž nespravedlnost financování z veřejného zdravotního pojištění, v důsledku to ohrozí kvalitu a dostupnost péče tam, kde ji pacienti nejvíce potřebují, tedy v první linii,“ stojí v prohlášení. Koalice sdružuje 20.000 lékařů, kteří jsou členy sdružení praktiků pro děti i dospělé, ambulantních specialistů, soukromých gynekologů a komory zubařů.

„Rozhodně nemohu souhlasit s tvrzením, že vyhláška vede zdravotnictví do ekonomické pasti. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že jde směrem opačným a z ekonomické pasti nás naopak vyvádí,“ řekl Holcát ČTK.

Jako ministr a zároveň lékař by rád poslal do systému mnohem víc, musí ale pracovat s ekonomickou realitou. Připomněl, že vláda v demisi nemůže rozhodovat o dalším zadlužení státu, to může udělat až kabinet vzešlý z řádných voleb. „Případné silové akce tedy doporučuji rezervovat na příští období,“ vzkázal Holcát soukromým lékařům.

Kriticky se k úhradové vyhlášce vyjádřily tento týden také zdravotní pojišťovny. Systém podle nich skončí v deficitu, očekávané příjmy na péči jsou prý nadhodnoceny zhruba o 2,5 miliardy korun. Zaměstnaneckým pojišťovnám vadí, že budou muset spotřebovat všechny své rezervy.

Podle ministerstva by pojišťovny měly mít příští rok na péči 235 miliard korun, zhruba o deset miliard víc než letos. Nemocnice z navýšení dostanou 4,2 miliardy, ambulantní specialisté půl miliardy korun. Praktikům a zubařům se úhrady téměř nezmění. Přesto i oni dostanou o něco víc, protože padne většina regulací, jak to nařídil Ústavní soud.

Holcát připomněl, že příjmy ambulancí rostly v posledních letech prudčeji než za kteroukoli jinou péči. Soukromí lékaři se podle něj nemohou divit, že nyní je čeká růst pozvolnější. I tak si oproti letošku polepší o zhruba 500 až 600 milionů korun, uvedl ministr.

Podle Koalice soukromých lékařů vyhláška prohloubí ekonomickou nerovnost mezi lůžkovou a ambulantní péčí, když oproti „zvyklostem vyspělého světa“ nalévá miliardy „do bezedného systému lůžkové péče“. Ambulantní lékaři varují, že už nebudou mlčet jako v době celospolečenských škrtů a úspor. Nebudou už prý dotovat provoz ordinací z ceny své práce. Žádají navýšení a odmítají regulace, které podle nich ve vyhlášce nadále jsou.

Holcát uvedl, že kdyby měl zohlednit všechny požadavky, musel by získat navíc 50 až 60 miliard korun. Odmítl, že by nemocnice dostaly víc peněz na úkor ambulancí. Od ambulantních specialistů dostal při tvorbě vyhlášky tři požadavky a všechny splnil - podle nového seznamu výkonů se bude vykazovat až od ledna 2015, aby se lékaři mohli na změnu připravit, úhrady neklesnou pod úroveň roku 2012 a regulace nebudou přísnější než v roce 2012.

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka je vyhláška špatná, nerespektuje výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Ministr by podle něj měl vyhlášku „hodit do koše“ a udělat novou, jinak bude Kubek iniciovat na vyhlášku ústavní stížnost.


Komentovat článek: Soukromí lékaři: Úhradová vyhláška poškodí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Soukromí lékaři: Úhradová vyhláška poškodí…

Komentáře

další 2 komentáře
m s  | 15. 11. 2013 15:15

Asi takhle. Kapitace je pojištovnou zkalkulována za 25-30 odinačních hodin týdně rozděleno do 5 pracovních dní. Jinak je třeba za návštěvu u pacienta v dom. prostředí cca 60,- hrubého a ošetření v ordinaci po skončení ambulance za 0,- Na stand - by stavu obvodáka v ordinacích po skončení ordinačních hodin netrvali ani komunisti v padesátých letech, a to byli nějací kabrnáci na vytěžování lidí. Co je po ordinaci a k u t n í, je pro RZP, rozhodne dispečer. . Co není akutní, zvládne praktik druhý den. Nebo je libo systém z básníků " doktor bude tuná sedět, kým by sa nič nestalo" ? Uvědomte si, že sebekultivovanější portfolio pacientů registrovaných u praktika, obsahuje vždy minimálně několik desítek psychopatů, slušně řečeno, kteří si tu "dostupnost péče" patřičně vychutnají, když si v Blesku přečtou, že jejich doktor je povinen...Odjet ale jakkoliv na druhý konec města do špitálu nebo na LSPP do "cizího" prostředí za "cizím" doktorem, to už je trochu problém..., i časový... No a pokud zruší tu 30,- korunu, poslední zábrany odpadnou, potěš nás...

ultrajan Lůžková péče (nemocnice)  | 15. 11. 2013 13:49

u nás na rozdíl od vyspělých zemí supluje primární a ambulantní péči již od časného odpoledne a o víkendech. Z kapitační platby za komplexní péči o pojišťěnce však nedostane ani mrť.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné